Cum indepartez folia de protectie la tamplaria PVC

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Cum indepartez folia de protectie la tamplaria PVC

Mesajde petrilaana » Vin Sep 23, 2011 6:31 pm

Aveti vreo idee cum fac sa indepartez folia de protectie de pe tamplaria PVC, la exterior.
Ferestrele au fost montate acum 3 ani, si cum fatada nu a fost finisata pana acum, folia am lasat-o ca sa nu se zgaraie profilul de PVC in timpul lucrarilor.
Si acum constat cu disperare ca nu reusesc sa o mai dezlipesc :cry: .
Imi e tare ciuda, caci pe interior le-am dat jos foarte usor, la cateva luni dupa montare, cand a fost gata finisat interiorul.
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Cum indepartez folia de protectie la tamplaria PVC

Mesajde petre67 » Dum Oct 02, 2011 3:02 pm

Incearca sa incalzesti folia cu uscatorul de par.
Nu am folosit metoda, dar asa am auzit de la altii ca au indepartat folia ramasa prea mult timp pe profilul PVC.
In mod normal folia trebuia indepartata in maxim 3 luni, si ar trebui sa scrie acest lucru pe ea.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Cum indepartez folia de protectie la tamplaria PVC

Mesajde llinduche » Mie Oct 05, 2011 11:22 am

incearca cu acetona. Eventual la inceput intr-o zona mica. Pe un alt forum cineva se bucura ca a reusit sa indeparteze astfel folia. Sper sa fie asa pentru ca si pe mine ma asteapta o asemenea munca in curand. :(((((
llinduche
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 05, 2011 10:26 am

Re: Cum indepartez folia de protectie la tamplaria PVC

Mesajde llinduche » Mie Oct 05, 2011 1:47 pm

Am mai citit un pic si altcineva se plangea de faptul ca a dat cu acetona si s-a matuit tamplaria. Si altcineva il/o certa ca a dat cu acetona recomandand Guma de sters. :? Am sa incerc si eu variante...
llinduche
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 05, 2011 10:26 am

Re: Cum indepartez folia de protectie la tamplaria PVC

Mesajde elenafr » Sâm Ian 14, 2012 11:21 am

Fiica mea a patit-o si ea. Pana la urma a dat-o jos cu muuuulta rabdare si muulta solutie de curatat geamurile.
I-a fost frica sa foloseasca ceva mai puternic pentru ca profilele imita lemnul. Toata "operatiunea" s-a desfasurat vara.
elenafr
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Noi 12, 2010 12:00 am

Re: Cum indepartez folia de protectie la tamplaria PVC

Mesajde soricel » Joi Feb 02, 2012 3:39 pm

Cu grija , incercand cu apa calda, vara sa se inmoaie asa am auzit ca au facut unii, n-am incercat
soricel
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 31, 2012 7:48 pm

Re: Cum indepartez folia de protectie la tamplaria PVC

Mesajde dorcc » Vin Mai 04, 2012 4:03 pm

Se poate indeparta cu un cutter ascutit, ridicand usor una din margini...
dorcc
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Oct 28, 2011 4:12 pm

Re: Cum indepartez folia de protectie la tamplaria PVC

Mesajde lavy20 » Mar Mai 08, 2012 11:47 pm

si eu am facut la fel, am lasat pe usa, folia neluata si acum arata oribil! e vorba de usa de la intrare :( am observat sa se curata mai usor neudata, dar oricum se ia teribil de greu
lavy20
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mai 08, 2012 11:37 pm

Re: Cum indepartez folia de protectie la tamplaria PVC

Mesajde marcelb » Mie Noi 14, 2012 6:57 pm

Va confirm ca metoda cu uscatorul de par functioneaza foarte bine.

Astazi am dat astfel folia jos de pe 3 geamuri care erau montate de vreo 5 ani. Firma care le-a montat nu m-a avertizat ca trebuie trasa folia intr-un anumit interval de timp, eu am lasat-o ca sa protejez tamplaria pana finalizam toate lucrarile la casa.

Acum am reusit sa tragem tencuiala decorativa pe fatada si aveam mari emotii daca voi reusi sa mai indepartez folia, care parca devenise corp comun cu tamplaria de PVC.

Dar a mers: am incalzit cu uscatorul de par dat la maxim incepand de la un colt al geamului, am desprins cu grija capatul foliei cu unghia, dupa care tragand usor de folie am incalzit zona care urma sa se dezlipeasca. Mai greu este pana desprindeti capatul foliei, apoi vine usor. Folia are insa nevoie de caldura puternica, cu uscatorul de par dat pe o treapta de putere redusa nu am reusit sa o inmoi.

In niciun caz nu incercati metode cu acetona sau alti solventi care pot degrada tamplaria. Si nu incercati nici cu cutterul, intrucat va ingreunati doar munca fragmentand folia, si e posibil sa si zgaraiati tamplaria.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cum indepartez folia de protectie la tamplaria PVC

Mesajde ange » Mar Dec 18, 2012 9:59 pm

Din cate imi amintesc eu am indepartat-o destul de usor, dar aveti grija sa curatati bine locul dupa acela pentru ca altfel riscati sa patiti ca mine: dupa un timp se ingalbeneste si se vede foarte urat, probabil de la gaz... va fi mult mai greu de curatat :(
ange
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Dec 18, 2012 9:48 pm

Următorul

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori