Usi de interior la comanda sau de-a gata?

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Usi de interior la comanda sau de-a gata?

Mesajde petrilaana » Dum Sep 11, 2011 8:39 am

Ce parere aveti despre usi de interior cumparate din magazin, sunt de calitate sau ar fi mai bine sa caut un tamplar si sa le fac la comanda?

Si ce material ar fi de preferat pentru usile de interior: lemn masiv, lemn stratificat, tot felul de placaje etc.? Am vazut la multa lume in ultimul timp si usi interior din PVC, dar mie nu mi se par deloc potrivite, cel putin estetic, la o casa.
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Usi de interior la comanda sau de-a gata?

Mesajde petre67 » Dum Sep 11, 2011 8:59 am

La comanda le faci exact cum vrei tu, pe dimensiunile golurilor de usi. Altfel, precis va trebui ori sa mai spargi ori sa mai umpli pe langa usi, daca cumperi usi la dimensiuni standard din magazin.

Dar, daca faci usile la comanda, trebuie sa alegi bine meseriasul. Sa se si priceapa si sa si lucreze cu material bun. Presupun ca nu vrei ca in cateva luni usile sa nu se mai inchida.

Ca si material pentru usile de interior, eu votez pentru lemnul stratificat de rasinoase. E mai ieftin decat alte esente mai tari (salcam, cires, tei, stejar) dar suficient de rezistent la interior.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Usi de interior la comanda sau de-a gata?

Mesajde eusuntgioc » Mie Oct 05, 2011 5:58 pm

Eu optez pentru usi de interior la comanda pentru ca cele de-a gata sunt foarte proaste din punct de vedere calitativ.Parerea mea
eusuntgioc
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Sep 20, 2011 6:33 pm

Re: Usi de interior la comanda sau de-a gata?

Mesajde lorec » Mie Oct 05, 2011 10:18 pm

petre67 scrie:La comanda le faci exact cum vrei tu, pe dimensiunile golurilor de usi. Altfel, precis va trebui ori sa mai spargi ori sa mai umpli pe langa usi, daca cumperi usi la dimensiuni standard din magazin.

Dar, daca faci usile la comanda, trebuie sa alegi bine meseriasul. Sa se si priceapa si sa si lucreze cu material bun. Presupun ca nu vrei ca in cateva luni usile sa nu se mai inchida.

Ca si material pentru usile de interior, eu votez pentru lemnul stratificat de rasinoase. E mai ieftin decat alte esente mai tari (salcam, cires, tei, stejar) dar suficient de rezistent la interior.

si eu sunt pt usile la comanda dar..depinde si cu ce firma alegi sa lucrezi si ce material alegi pt acele usi! Eu in casa am 2 usi de aluminiu ( am fost nevoita datorita traficului intens din aceea zona ) si sunt multumita de ele!! Datorita faptului ca sotul este putin mai inalt :lol: :lol: am fost nevoiti sa le facem la comanda deoaece in magazine nu gaseam decat inaltimi "standard"
lorec
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Ian 26, 2011 10:31 am

Re: Usi de interior la comanda sau de-a gata?

Mesajde teoancali » Mie Mar 14, 2012 11:44 am

Daca iti permiti as spune sa optezi pentru usile din lemn. Date cu bait si un lac de calitate, nu mai ai treaba cu ele mult si bine. Deasemenea feroneria sa fie cat de cat de calitate. Mie mi-ar placea niste usi simple cu un decupaj dreptunghiular (care sa incadreze un geam din sticla sablata ) care sa permita trecerea luminii spre incaperile care nu au ferestre (ex: holurile) date cu un bait inchis la culoare si cu feroneria simpla si cu o culoare care sa se potriveasca cu nuanta de bait aleasa.
teoancali
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Dec 09, 2011 2:18 pm

Re: Usi de interior la comanda sau de-a gata?

Mesajde roger-ius » Joi Mar 15, 2012 11:25 am

Si eu am de luat, in momentul de fata, dificila decizei a usilor de interior. Vreau sa le fac la comanda, din lemn, dar nu stau prea bine cu bugetul. Am gasit un producator, din zona de la mine, care face o usa de dimensiuni standard din lemn stratificat de tei la vreo 900 ron, in conditiile in care pe o usa din lemn stratificat din rasinoase se cere 200 euro. Eu zic ca diferenta de pret e nesemnificativa, deci nici nu are rost sa pun in balanta ofertelele. Mai creste insa pretul cu 25% dar doresti si un toc care sa imbrace zidul. Deci ajunge la peste 1100 ron usa ... Mai mult decat am estimat si bugetat :(
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Usi de interior la comanda sau de-a gata?

Mesajde marcelb » Joi Mar 15, 2012 5:32 pm

Si eu am optat pentru usi facute la comanda, din lemn stratificat de brad.

Am ales ce culoare am dorit pentru finisaj, manerele care ne-au placut, la fel si sticla, si, cum se vede si in imaginea atasata, le-am facut deasupra si luminatoare, astfel incat in hol avem o lumina acceptabila.

usa-lemn-stratificat.jpg
Usa din lemn stratificat de brad
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Usi de interior la comanda sau de-a gata?

Mesajde roger-ius » Joi Mar 15, 2012 7:19 pm

marcelb scrie:Si eu am optat pentru usi facute la comanda, din lemn stratificat de brad.


Arata foarte bine.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Usi de interior la comanda sau de-a gata?

Mesajde marcelb » Joi Mar 15, 2012 8:11 pm

roger-ius scrie:Arata foarte bine.


Merci. Trebuie sa recunosc ca cele mai mari merite le are sotia. ;)
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Usi de interior la comanda sau de-a gata?

Mesajde roger-ius » Vin Mar 16, 2012 9:09 am

marcelb scrie:Merci. Trebuie sa recunosc ca cele mai mari merite le are sotia. ;)



Asa e mereu cand e vorba de merite: sotiile sunt in frunte! ;)
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Următorul

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori