Buiandrug fereastra

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Buiandrug fereastra

Mesajde gravedigger » Mie Aug 20, 2014 2:48 pm

Buna ziua, vreau sa montez o fereastra termopan mai mare. La actualele dimensiuni, L=160cm si h=120cm, am buiandrug sub centura. Daca maresc fereastra la L=240cm si h=120cm, mai trebuie adaugat buiandrug sau ajunge cel existent? Multumesc de ajutor!
gravedigger
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Aug 20, 2014 2:38 pm

Re: Buiandrug fereastra

Mesajde petre67 » Mie Aug 20, 2014 6:41 pm

Pai actualul buiandrug nu ramane in aer daca se mareste golul de fereastra?

Daca nu, si ai o lungime de reazam a buiandrugului de cel putin 25 cm in fiecare laterala, atunci poate ramane actualul buiandrug.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Buiandrug fereastra

Mesajde gravedigger » Joi Aug 21, 2014 2:39 am

Practic, eu vreau marirea suprafetei ferestrei. Scot fereastra veche, mai sparg stanga-dreapta 40 de cm si pun o fereastra mai mare (acum e fixa, vreau oscilobatanta cu 2 canaturi). Buiandrugul e corp comun cu centura, au fost turnate impreuna. Intrebarea era daca fereastra de 240cm, cu buiandrugul initial, de 160cm, e OK d.p.d.v. structural sau trebuie sa maresc si buiandrugul pe toata lungimea de 240cm. Multumesc pentru raspuns
gravedigger
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Aug 20, 2014 2:38 pm

Re: Buiandrug fereastra

Mesajde roger-ius » Joi Aug 21, 2014 8:45 pm

gravedigger scrie:Practic, eu vreau marirea suprafetei ferestrei. Scot fereastra veche, mai sparg stanga-dreapta 40 de cm si pun o fereastra mai mare (acum e fixa, vreau oscilobatanta cu 2 canaturi). Buiandrugul e corp comun cu centura, au fost turnate impreuna. Intrebarea era daca fereastra de 240cm, cu buiandrugul initial, de 160cm, e OK d.p.d.v. structural sau trebuie sa maresc si buiandrugul pe toata lungimea de 240cm. Multumesc pentru raspuns


Pai depinde si de suprafata pe care se sprijinea buiandrugul. Daca, sa zicem, el se sprijinea in lateral pe 40 cm de zid, atunci daca spargi acei 40 cm, buiandrugul ramane in aer! Adica o sa ai doar centura care suporta zidurile etajului sau acoperisul casei (nu stiu la nivel vrei sa faci asta). Daca, putin probabil insa, buiandrugul se sprijinea pe suprafata mai mare de zid atunci s-ar mai putea realiza marirea golului de zid (structura buiadrugului a fost insa proiectata initial si in fc. de lungimea golului).
Daca mai trebuie totusi "prelungit" buinadrugul nu stiu cum poti face asta, daca zici ca a fost turnat impreuna cu centura! Nu poti "prelungi" o bucata de beton care are rol structural. Eventual da-ne mai multe date ale problemei sa vedem daca se poate face ceva.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Buiandrug fereastra

Mesajde petre67 » Vin Aug 22, 2014 8:02 am

Daca vechiul buiandrug a fost turnat impreuna cu centura intrebarea e daca este armat cu otel si daca armatura sa este conectata la centura.

Oricum, nu-ti recomand sa te legi de buiandrugul actual cu inca 2 capete de beton, grele, mai bine umpli golurile din lateral cu ceva cat mai usor (inclusiv grinda de lemn fixata in centura de deasupra).
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Buiandrug fereastra

Mesajde gravedigger » Sâm Aug 23, 2014 6:34 pm

roger-ius scrie:
gravedigger scrie:Practic, eu vreau marirea suprafetei ferestrei. Scot fereastra veche, mai sparg stanga-dreapta 40 de cm si pun o fereastra mai mare (acum e fixa, vreau oscilobatanta cu 2 canaturi). Buiandrugul e corp comun cu centura, au fost turnate impreuna. Intrebarea era daca fereastra de 240cm, cu buiandrugul initial, de 160cm, e OK d.p.d.v. structural sau trebuie sa maresc si buiandrugul pe toata lungimea de 240cm. Multumesc pentru raspuns


Pai depinde si de suprafata pe care se sprijinea buiandrugul. Daca, sa zicem, el se sprijinea in lateral pe 40 cm de zid, atunci daca spargi acei 40 cm, buiandrugul ramane in aer! Adica o sa ai doar centura care suporta zidurile etajului sau acoperisul casei (nu stiu la nivel vrei sa faci asta). Daca, putin probabil insa, buiandrugul se sprijinea pe suprafata mai mare de zid atunci s-ar mai putea realiza marirea golului de zid (structura buiadrugului a fost insa proiectata initial si in fc. de lungimea golului).
Daca mai trebuie totusi "prelungit" buinadrugul nu stiu cum poti face asta, daca zici ca a fost turnat impreuna cu centura! Nu poti "prelungi" o bucata de beton care are rol structural. Eventual da-ne mai multe date ale problemei sa vedem daca se poate face ceva.

Casa are doar parter. Buiandrugul este armat, armatura, totusi, nu mai retin daca era comuna cu armatura centurii. O varianta: daca scot fereastra, torn un stalp de beton vertical, chiar in mijlocul golului ramas, cu rol de a sustine buiandrugul, apoi daram stanga-dreapta, structura va fi OK? Nu tin sa am o fereastra de 2 metri, cu 2 canaturi, pot fi si 2 ferestre independente, cu 1 canat. Ce spuneti? Stalpul la mijloc e o solutie viabila? Beton, metal...
gravedigger
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Aug 20, 2014 2:38 pm

Re: Buiandrug fereastra

Mesajde gravedigger » Sâm Aug 23, 2014 6:37 pm

petre67 scrie:Daca vechiul buiandrug a fost turnat impreuna cu centura intrebarea e daca este armat cu otel si daca armatura sa este conectata la centura.

Oricum, nu-ti recomand sa te legi de buiandrugul actual cu inca 2 capete de beton, grele, mai bine umpli golurile din lateral cu ceva cat mai usor (inclusiv grinda de lemn fixata in centura de deasupra).

Casa are doar parter. Buiandrugul este armat, armatura, totusi, nu mai retin daca era comuna cu armatura centurii. O varianta: daca scot fereastra, torn un stalp de beton vertical, chiar in mijlocul golului ramas, cu rol de a sustine buiandrugul, apoi daram stanga-dreapta, structura va fi OK? Nu tin sa am o fereastra de 2 metri, cu 2 canaturi, pot fi si 2 ferestre independente, cu 1 canat. Ce spuneti? Stalpul la mijloc e o solutie viabila? Beton, metal...
gravedigger
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Aug 20, 2014 2:38 pm

Re: Buiandrug fereastra

Mesajde roger-ius » Lun Aug 25, 2014 11:56 am

gravedigger scrie:Casa are doar parter. Buiandrugul este armat, armatura, totusi, nu mai retin daca era comuna cu armatura centurii. O varianta: daca scot fereastra, torn un stalp de beton vertical, chiar in mijlocul golului ramas, cu rol de a sustine buiandrugul, apoi daram stanga-dreapta, structura va fi OK? Nu tin sa am o fereastra de 2 metri, cu 2 canaturi, pot fi si 2 ferestre independente, cu 1 canat. Ce spuneti? Stalpul la mijloc e o solutie viabila? Beton, metal...


Poti turna stalpul la mijloc, cum zici tu, sau poti, cu o cheltuiala mai maricica turna doi stalpi pe laterale. Va fi putin mai delicat de turnat stalpul/stalpii deoarece betonul trebuie sa faca "legatura" cu centura de deasupra. Am experimentat si eu o data turnarea unui beton sub o grinda si pot zice ca betonul dupa uscare a lasat intre structuri un f. mic spatiu liber ( si daca e de mai mic de 1 mm acel spatiu separa totusi structurile). Deci la turnarea respectiva trebuie sa fii foarte atent. Eventual fa cofrajul putin mai inalt, chiar daca e acopera putin centura de deasupra, ca sa poti turna beton "de sus". Dupa aia buciardezi betonul prins de centura.
Iar pt. armare ar trebui sa bagi niste bare de fier si in centura si in fundatia de jos. Dai gauri cu un burghiu de fi 16, sa zicem, si bati, fortat, un fier striat tot de fi 16. Armatura stalpului o legi de acele "mustati".
In concluzie, solutii sunt, trebuie insa sa fii atent la detalii. Spor la treaba!
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Buiandrug fereastra

Mesajde gravedigger » Lun Aug 25, 2014 3:10 pm

M-am gandit si la varianta cu stalpii pe lateral, dar tocmai pozitia incomoda m-a facut sa reflectez mai mult daca-i solutia ideala. Cred ca tot stalpul de metal, cu 2 talpi, cu gauri si conexpanduri infipte in centura, e solutia cea mai buna. Ramane de vazut cu ce il "imbrac" pentru a nu afecta izolatia. Ideea acestui topic era sa vad daca maresc sau nu buiandrugul. Se pare ca e si dificil si neindicat. Va multumesc celor ce m-ati ajutat sa iau o decizie. O zi buna!
gravedigger
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Aug 20, 2014 2:38 pm

Re: Buiandrug fereastra

Mesajde roger-ius » Mar Aug 26, 2014 6:23 pm

gravedigger scrie:Cred ca tot stalpul de metal, cu 2 talpi, cu gauri si conexpanduri infipte in centura, e solutia cea mai buna. Ramane de vazut cu ce il "imbrac" pentru a nu afecta izolatia


Da, e solutia cea mai la indemana. Mai sus ziceai insa de stalp de beton ...
Stalpului metalic ii poti face o "cutie" din BETONYP (placi de beton armate cu aschii de lemn, cu adaos de liant ) pe care o poti umple cu vata minerala, etc
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Următorul

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori