Condens usa de stejar montata catre exterior

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Condens usa de stejar montata catre exterior

Mesajde paul70 » Vin Dec 27, 2013 11:27 am

Am o usa de acces din stejar, care in perioada de iarna face condens pe interior. Cum pot inlatura aceasta situatie?
paul70
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 27, 2013 11:03 am

Re: Condens usa de stejar montata catre exterior

Mesajde S.Tezla » Vin Dec 27, 2013 4:28 pm

Face condens pentru ca ajunge la o temperatura sub punctul de roua. Punct unde vaporii de apa din aer condenseaza. Acest punct de roua este variabil iar in calcul se iau cateva elemente.
In principiu rezolvarea este in a aduce suprafata interioara a usii peste punctul de roua.

Ori scazi umiditatea din casa, si/sau ridici temperatura interioara respectiv in zona usii ori izolezi usa. Mai exista varianta dublarii usii astfel incat sa creezi un spatiu tampon, o perna de aer neventilat/stationar. Asta se poate face atat la exterior cat si la interior.

La capitolul izolatie directa a usii nu pot sa-ti ofer ceva concret ca nu stiu detalii legate de aspect final, economic etc.

Toate astea raman la alegerea ta.
S.Tezla
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 6:53 pm

Re: Condens usa de stejar montata catre exterior

Mesajde roger-ius » Lun Dec 30, 2013 5:20 pm

Foarte pertinente observatiile de mai sus. Eu inclin sa cred ca usa nu termoizoleaza cum trebuie, eventual ia legatura cu furnizorul daca mai ai posibilitatea de a face unele corectii.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Condens usa de stejar montata catre exterior

Mesajde buniv » Dum Ian 26, 2014 11:33 pm

Cred ca ar trebui sa investesti intr-o usa metalica, nu cred ca stejarul e indicat pentru exterior! Eu am avut la apartament si iarna nu eram deloc multumit de ea, asa ca am schimbat-o!
buniv
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Condens usa de stejar montata catre exterior

Mesajde spaceman » Lun Ian 27, 2014 11:23 am

buniv scrie:Cred ca ar trebui sa investesti intr-o usa metalica, nu cred ca stejarul e indicat pentru exterior! Eu am avut la apartament si iarna nu eram deloc multumit de ea, asa ca am schimbat-o!


Eu cred ca nu e deloc bine "sa investesti" intr-o usa metalica la exterior! Are cele mai proaste proprietati termoizolatoare. Or fi ele mai rezistente, mai durabile, dar iarna cred ca se poate sta cu licheanul sub ele pentru a colecta condensul. Evident ma refer la usa unei case. Daca vorbim de usa unui apartament de bloc, care are intrarea dintr-un hol incalzit, putem opta linistiti si pt. o usa de metal!
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm


Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori