Miros de mucegai la ferestre si usi

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Re: Miros de mucegai la ferestre si usi

Mesajde dantes » Lun Mar 03, 2014 10:10 am

Eu am folosit vopsea lavabila antimucegai, Sano, Savo dar dupa un tinp apare iar. Se pare ca apare din cauza diferentelor mari de tenperatura.
dantes
 
Mesaje: 61
Membru din: Mar Noi 09, 2010 12:00 am

Re: Miros de mucegai la ferestre si usi

Mesajde claudia1976 » Mie Mar 26, 2014 8:51 pm

Savo este foarte util pentru inlaturarea mucegaiului, dar mirosul de clor e deranjant.
claudia1976
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Ian 06, 2013 8:51 pm

Re: Miros de mucegai la ferestre si usi

Mesajde alehandro69 » Lun Mar 31, 2014 12:41 am

vanis scrie:Si noi ne confruntam cu aceasta problema, folosim Savo sau alte tipuri de solutii anti mucegai dar din pacate apare iar dupa un timp. Am folosit si lavabil antimucegai dar nu am scapat nici asa.




O alta solutie mai radicala e inlocuirea cu termopan pe rama de lemn,absolut natural...nu stratificat...pt ca batranii in bordei nu aveau mucegai...
alehandro69
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 14, 2013 1:14 am

Re: Miros de mucegai la ferestre si usi

Mesajde spaceman » Lun Mar 31, 2014 5:08 pm

alehandro69 scrie:O alta solutie mai radicala e inlocuirea cu termopan pe rama de lemn,absolut natural...nu stratificat...pt ca batranii in bordei nu aveau mucegai...


... Si in in acest fel, dupa ce lemnul lucreaza, vor aprea niste crapaturi la respectiva tamplarie pe unde va sufla vantul, deci, evident, vom avea mari sanse sa scapam de mucegai. Va fi iar ca pe vremea stramosilor: o casa mai eco dar mai "batuta" de vanturi.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Miros de mucegai la ferestre si usi

Mesajde cetmam » Lun Mar 31, 2014 9:17 pm

Eu nu am avut aceste probleme, din fericire! Asa ca am citit doar pentru a ma documenta in cazul in care voi avea probleme asemanatoare!
cetmam
 
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Miros de mucegai la ferestre si usi

Mesajde adipl » Joi Ian 29, 2015 3:08 pm

Mucegaiul se formeaza si daca incaperea nu este aerisita corespunzator! Dar se tine cont si de calitatea termopanului!
adipl
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Sep 30, 2013 5:25 pm

Re: Miros de mucegai la ferestre si usi

Mesajde segaldia » Mar Feb 17, 2015 8:59 pm

Eu am folosit Sano pentru mucegai pe langa tocul usii de termopan. Dar din pacate nu se remediaza decat pentru o vreme. Interesant e ca la dormitor apare mucegai dar la living nu. Evident la dormitor usa a fost pusa incorect. Din cate am auzit trebuie pusa cu un spatiu prin care sa respire...ma rog, nu stiu detalii tehnice. Dar ca si produs recomand Sano, e chiar eficient. Recomand sa fie folosit cu precautie, nu trebuie frecata sau stearsa zona imediat dupa aplicarea produsul pentru a evita imprastierea sporilor de mucegai pe suprafata respectiva si in jurul ei.
segaldia
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Sep 25, 2011 12:01 pm

Re: Miros de mucegai la ferestre si usi

Mesajde scenic » Dum Apr 05, 2015 10:14 am

segaldia scrie:Eu am folosit Sano pentru mucegai pe langa tocul usii de termopan. Dar din pacate nu se remediaza decat pentru o vreme. Interesant e ca la dormitor apare mucegai dar la living nu. Evident la dormitor usa a fost pusa incorect. Din cate am auzit trebuie pusa cu un spatiu prin care sa respire...ma rog, nu stiu detalii tehnice. Dar ca si produs recomand Sano, e chiar eficient. Recomand sa fie folosit cu precautie, nu trebuie frecata sau stearsa zona imediat dupa aplicarea produsul pentru a evita imprastierea sporilor de mucegai pe suprafata respectiva si in jurul ei.

Corect! Produsele de la Savo sunt chiar eficiente dupa prima folosire! Cred ca toti ne confruntam cu aceasta problema la un moment dat...
scenic
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Miros de mucegai la ferestre si usi

Mesajde valihurmuz » Lun Apr 06, 2015 7:52 pm

Cine ma ajuta si pe mine sa scap de mucegaiul de la usi si ferestre am incercat de toate si nimic :(
valihurmuz
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Oct 14, 2014 10:38 am

Re: Miros de mucegai la ferestre si usi

Mesajde silvicap » Lun Apr 13, 2015 10:03 pm

Ai incercat produsele de la Savo, asa cum au spus si ceilalti,mai sus? Eu chiar am scapat de mucegai! Bine, dupa o perioada revine, insa dau iar si rezolv problema!
silvicap
 
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori