Cum protejam ferestrele?

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde Matrix » Lun Sep 28, 2015 11:09 am

Chiar ca e sursa de nervi ploaia de toamna, uneori. E cam frustrant sa-ti bata ploaia ori viscolul in fereastra, mai ales atunci cand vrei s-o tii deschisa pentru aerisire si mai ales la bucatarie, cand se gateste . Iar daca e si o toamna ploioasa. . . Noi am avut tot felul de protectii d-astea, insa toate au dezavantaje, fie ca sant obloane si in cazul asta nu mai ai vizibilitate afara si nici lumina naturala, fie ca-s copertine din panza sau prelate, fiindca se pateaza, fie ca sant rigide si reduc luminozitatea, fac zgomot la ploaie si sant urate. Acum am montat la toate ferestrele si la usa de la intrare, niste copertine din sticla, cu rama metalica, foarte interesante si transparente, pe care le-am gasit pe net anul trecut, la cineva de la Targoviste, cu 350 de lei, dar acum am vazut ca le are la 300, insa nu se potrivesc la ferestre mai late de 1,10m. El are doar la dimensiunea asta. Si in afara ies cam 75 cm. Probabil nu are sticla mai mare de atat. Si rama asta se fixeaza pe perete cu dibluri. Oricum, sper sa fie rezistente asa cum le-a descris, ca frumoase sant si sticla este groasa de 8mm. Cred ca pe asta de la usa o voi sabla cu un model popular Romanesc, la o firma din Bucuresti, care sableaza sticla, iar pe cele de la ferestre le voi picta decorativ pe dedesupt, fiindca omul mi-a zis ca se poate. Daca nu-mi place cum iese, sau daca nu mai trece lumina suficient, le spal, ptr ca folosesc tempera. Si rama o vom vopsi cu o patina pentru fier forjat, cum am vazut pe site. Ooricum, santem multumiti ca nu ne mai ploua pervazul si tinem deschis mereu.
Matrix
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Feb 09, 2013 1:18 pm

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde Dan.Mihai » Mar Sep 29, 2015 10:25 am

Da. Pentru rulouri exterioare antiefractie poti intra pe http://www.analkodoors.ro. Rulourile antiefractie au lamele cu spuma poliuretanica, pentru izolare mai buna, sau lamele extrudate.
Dan.Mihai
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:15 am

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde dantes » Sâm Oct 17, 2015 7:31 am

Rulourile exterioare sunt foarte indicate pentru a apara ferestrele de intemperii, pentru feronerii se gasesc kituri special facute pentru intretinerea acestora.
dantes
 
Mesaje: 61
Membru din: Mar Noi 09, 2010 12:00 am

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde VioricaC » Mie Noi 11, 2015 12:24 pm

Inainte sa ma mut in noul apartament, am stat intr-un apartament unde care avea ferestrele expuse toata ziua catre soare. Va dati seama ca mai ales vara era groaznic de cald. Solutia pentru problema noastra au fost jaluzelele exterioare. Acestea nu numai ca ne protejeaza de soarele puternic dar protejeaza si ferestrele de ploaie zapada etc. Noi le folosim si acum, in noul apartament, chiar daca ferestrele nu mai sunt indreptate spre soare.
VioricaC
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Noi 06, 2015 1:21 pm

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde cornelcons » Mie Feb 19, 2020 12:30 pm

Pentru ferestre mai aveti optiunea să montați o copertină retractabilă. Modele gasesti la Eurotenda Paradise, firma produce diverse modele de copertine retractabile https://eurotenda.ro/copertine/
Copertinele sunt cu material textil impermeabil. Se confecționează la dimensiunea clientului. Copertinele se montează și la balcoane și terase.
cornelcons
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Feb 09, 2020 6:20 pm

Anterior

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron