Cum protejam ferestrele?

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde roger-ius » Lun Feb 13, 2012 3:01 pm

petrilaana scrie:Baiatul care mi-a reglat usile de balcon saptamana trecuta zicea ca anual ar trebui cu o pipeta sa pun cativa stropi de ulei mineral pe la toate partile mecanice (balamale, manere), sau niste vaselina fina.


Da, ar trebui ca inainte sa ma mut, dupa ce termin cu finisajele sa le fac si eu o reglare, ungere a partilor mecanice etc.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde fashionhm » Sâm Mai 05, 2012 6:59 am

Sa le ingrijim,Curatate si vopsite daca sunt din lemn,alta solutie nu prea stiu :mrgreen:
fashionhm
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Mai 05, 2012 6:43 am

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde smarald_eufro » Dum Sep 30, 2012 7:00 pm

Ferestrele din PVC nu necesita o prea mare cheltuiala cu protectia. Sunt foarte usor de intretinut si se spala prin simpla stergere cu o carpa moale imbibata in apa. Daca vrei sa te protejezi de soare,cred ca nu este rau sa-ti montezi jauzele exterioare, care sunt bune si pe timp de iarna.
smarald_eufro
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Ian 31, 2012 8:00 pm

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde Mihai Razvan » Sâm Ian 12, 2013 7:39 pm

Ferestrele ne protejeaza pe noi dar si ele trebuiesc protejate iar una dintre metode o reprezinta rulourile exterioare care au o gama larga de cuprindere in functie de calitate, preturi s.a.m.d
Mihai Razvan
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Ian 12, 2013 7:01 pm

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde Matrix » Sâm Feb 09, 2013 2:30 pm

Da ! Apa ridica multe problem cand ploua bundent. Ne mutam la casa si facem acoperis mai mare.
Ultima oară modificat de Matrix pe Lun Sep 28, 2015 11:18 am, modificat 1 dată în total.
Matrix
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Feb 09, 2013 1:18 pm

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde daroxi » Sâm Feb 09, 2013 4:22 pm

Matrix scrie:... zilnic adunam de pe pervaz tigari aruncate de la etaje iar de multe ori am gasit plasa de la ferestre arsa de la aceste tigari. Iar daca lasam fereastra deschisa pentru aerisire, din cauza curentului intrau in casa toate chistoacele de tigari ...


Doamne dar ce vecini poti sa ai! Eu cred ca pana sa tot incerc atatea tipuri de arcade aveam o discutie serioasa cu acei vecini necivilizati.
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde Ilie Madalina » Vin Mar 06, 2015 2:42 pm

Mihai Razvan scrie:Ferestrele ne protejeaza pe noi dar si ele trebuiesc protejate iar una dintre metode o reprezinta rulourile exterioare care au o gama larga de cuprindere in functie de calitate, preturi s.a.m.d


Recomand cu mare incredere rulourile exterioare din aluminiu - atentie!, NU din PVC - Acelea tin cel mult 2-3 ani, plus ca-si strica aspectul foarte repede.
Eu am rulouri exterioare la toata casa (avand geamuri destul de mari - cca. 2x2,2 m simulte) si sunt f. multumita - am atasat si poza.
Au o serie de avantaje precum:
- protecţie vizuală, păstrând intimitatea;
- izolaţie fonică, reduc zgomotul venit din exterior;
- izolaţie termică, reduc considerabil consumul de energie termică pe perioada iernii, iar vara păstrează răcoare – protecţie solară; Eu de exemplu anii trecuti aveam peste 300 lei factura la gaz pe timp de iarna, iar iarna aceasta n-am depasit 180 lei...deci o economie considerabila!
- protecţie împotriva insectelor, în cazul rulourilor cu plasa integrată sau aplicată;
- protecţie antiefracţie - se pot monta lacate cu cheie la partea inferioara..
- reducerea prafului din încăpere;
- manevrare uşoară şi silenţioasă - eu am cu actionare manuala - cu snur si merg "ca unse" :)
- stabilitate, rezistenţa în timp...durata medie de folosinta pentru rulourile din aluminiu este de min. 15 ani, pe cand in cazul celor din plastic - pvc, peste 2-3 ani incep deja sa se inconvoaie si sa se strice, plus ca la acelea nu se baga nimeni sa ti le repare data fiind durata mica de viata pe care o stii din start.

cine doreste mai multe detalii despre rulourile exterioare din aluminiu poate accesa http://www.rollconfort.ro/rulouri-exter ... luj-valcea
Fişiere ataşate
5.JPG
Ilie Madalina
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 12, 2015 1:55 pm

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde cettat » Lun Mar 30, 2015 12:10 am

Si un sunt pentru rulourile exterioare de aluminiu pentru ca ofera racoare in perioada verii, dar si protejeaza geamurile!
cettat
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde valihurmuz » Joi Aug 27, 2015 7:52 pm

se mai vopsesc daca sunt din lemn si se mai ung la balamale si garnituri sau se schimba
valihurmuz
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Oct 14, 2014 10:38 am

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde florydogaru » Lun Aug 31, 2015 10:33 am

pe mine ma intereseaza ceva storuri din metal antiefractie, daca stie cineva vreun site serios
florydogaru
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 04, 2011 11:34 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori