Cum protejam ferestrele?

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Cum protejam ferestrele?

Mesajde marcelb » Mie Ian 26, 2011 8:37 am

Propun o discutie despre ce solutii avem pentru protectia ferestrelor (soare, ploaie, vant, efractie).
Astept mesaje argumentate si nu mesaje publicitare.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde tudorflorin » Mie Ian 26, 2011 8:44 am

O solutie o reprezinta rulourile exterioare de aluminiu:
Rulourile exterioare sunt prezente intr-o gama extrem de larga de culori, dupa dorinta clientului si au rolul de a proteja fereastra de intemperii precum si de a obtura complet accesul luminii in încapere. Varianta electrica a acestora este insotita de cunoscuta marca SOMFY
Rulourile exterioare prezinta, pe langa aspectul elegant, rolul de a proteja impotriva patrunderii in incapere a hotilor si pot fi dotate cu accesorii de siguranta care sa nu permita in nici un fel ridicarea lor fortata din afara.
Sunt deosebit de rezistente la actiunea prelungita a soarelui si a factorilor de mediu si ofera o buna izolare termica si fonica. prin montarea lor la distante cuprinse intre 4 si 7 cm de fereastra, se formeaza un strat izolator intre fereastra si mediul inconjurator. Astfel, costurile rulourilor vor fi amortizate in timp, deoarece caldura din interior nu se mai pierde in afara.
Rulourile exterioare calitatea de protectie fonica, studiile au aratat ca, in cazul montarii profesionale - suprafetele de contact sunt perfect imbinate - se reduce zgomotul din afara cu pana la 10dB.
Tipul de material din care sunt executate rulourile si calitatea acestuia asigura o stabilitate în timp deosebita,manevrabilitatea acestui tip de rulouri este deosebit de ridicata, asigurandu-se facilitatea de actionare chiar si pentru copii.
Dupa dorinta, se pot realiza sisteme de actionare complexe care sa asigure ridicarea si coborarea rulourilor programata in timp sau in functie de intensitatea radiatiei solare. Rulourile exterioare au rolul de a proteja fereastra de intemperii precum si de a obtura complet accesul luminiii în îcaperi. Se realizeaza cu lamele din Aluminiu umplute cu spuma de poliuretan.Aceasta varianta de rulouri este deosebit de rezistenta la actiunea prelungita a soarelui si a factorilor de mediu oferind o buna izolare termico-fonica
tudorflorin
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 26, 2011 6:09 am

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde suciudorin7 » Mie Mai 11, 2011 3:37 pm

oare are rost sa le protejam ??? de ploaie nu vad sensul la cele din PVC.
suciudorin7
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Apr 06, 2011 3:13 pm

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde mirceacluj20 » Joi Mai 12, 2011 2:56 pm

ferestrele sunt cele care ne protejeaza pe noi. ele se mai vopsesc daca sunt din lemn si se mai ung la balamale si garnituri. nu stiu altceva!!
mirceacluj20
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Apr 06, 2011 3:24 pm

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde PaulaGab » Joi Iun 30, 2011 8:59 pm

Ferestrele apartamentului meu sunt expuse aproape toata ziua la soare. Incepand de la prima ora, este insorit geamul de la baie, apoi din jurul orei 11.00 celelalte geamuri sunt in soare. Fara jaluzele exterioare, vara, ar fi totul "ars'' in camere, plus ca ar trebui sa stam cu ochelari de soare in casa. Jaluzelele exterioare protejeaza ferestrele si de furtunile cu ploaie sau iarna, de cele cu zapada.
PaulaGab
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Noi 23, 2010 12:00 am

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde cristinaa25 » Sâm Oct 08, 2011 11:21 am

Eu incerc sa le curat cat mai des astfel incat sa fie curate si stralucitoare, mai greu de realizat pt ca stau la strada si este super mult praf. Altfel cum sa le protejezi?!
cristinaa25
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Oct 08, 2011 11:18 am

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde Ramo Mona » Joi Noi 03, 2011 10:35 pm

Rulourile exterioare protejeaza ferestrele de zapada, ploaie, grindina, de praf nu, pentru ca el se strecoara mai subtil prin toate spatiile libere.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde Valina33 » Dum Feb 12, 2012 8:13 pm

La ferestrele din PVC: ca sa le ai un timp indelungat in buna functionare trebuie curatate de praf cu apa calduta cu detergent - nu conteaza de care (in afara de detergenti care ataca PVC-ul), feroneria se greseaza anual (pentru o buna functionare) iar garnitura se siliconeaza ca sa-si mentina proprietatile si elasticitatea. Atentie la gaurile de drenaj sa fie desfundate. Cat despre fenomenele naturii, PVC-ul nu este afectat.
Valina33
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Ian 24, 2012 12:41 pm

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde roger-ius » Lun Feb 13, 2012 10:46 am

Valina33 scrie:La ferestrele din PVC: ca sa le ai un timp indelungat in buna functionare trebuie curatate de praf cu apa calduta cu detergent - nu conteaza de care (in afara de detergenti care ataca PVC-ul), feroneria se greseaza anual (pentru o buna functionare) iar garnitura se siliconeaza ca sa-si mentina proprietatile si elasticitatea. Atentie la gaurile de drenaj sa fie desfundate. Cat despre fenomenele naturii, PVC-ul nu este afectat.


Bune sfaturile, dar cine ne ajuta cu intretinerea feroneriei de exemplu? Pare o zona la care nu ai acces prea bun.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Cum protejam ferestrele?

Mesajde petrilaana » Lun Feb 13, 2012 11:07 am

roger-ius scrie:Bune sfaturile, dar cine ne ajuta cu intretinerea feroneriei de exemplu? Pare o zona la care nu ai acces prea bun.


Sa stii ca nu e asa greu cu intretinerea feroneriei. Baiatul care mi-a reglat usile de balcon saptamana trecuta zicea ca anual ar trebui cu o pipeta sa pun cativa stropi de ulei mineral pe la toate partile mecanice (balamale, manere), sau niste vaselina fina. N-am facut inca nimic in aceste sens, astept sa se mai incalzeasca afara ca sa pot sta in voie cu usile deschise cand le ung, deocamdata ma bucur ca mi le-a reglat si nu mai intra frigul in casa.
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Următorul

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator