Stop lumina / caldura de la soare

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Stop lumina / caldura de la soare

Mesajde Radu Chiran » Mie Iul 17, 2013 5:06 pm

Am apartamentul pozitionat astfel incat soarele bate in 3 camere dupa-amiaza de la 3 pana seara.
Aer conditionat n-am pus, deci in interior este o zapuseala de nu va povestesc.
Peretii exteriori ai apartamentului sunt izolati (prin interior) cu vata de sticla, probabil si asta sa influenteze caldura mare din camere.

Am vreo posibilitate fara aer conditionat sa fac sa fie mai racoare inauntru?
- cu niste jaluzele pot opri in timpul zilei lumina / caldura sa intre ? daca da, din ce material, unde gasesc sa le cumpar?
- exista vreo draperie din material special (eventual si unde o gasesc) care sa diminueze lumina / caldura la geam
- o combinatie intre cele 2 de mai sus ma poate ajuta?

Multumesc anticipat de sfaturi.
Radu Chiran
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Dec 11, 2011 3:43 pm

Re: Stop lumina / caldura de la soare

Mesajde marcelb » Joi Iul 18, 2013 11:32 am

Din proprie experienta pot sa-ti recomand jaluzele exterioare din PVC alb. Le-am folosit cu succes la apartament.

La casa in schimb avem draperii dintr-un material gros, sunt bune si acestea dar nu la fel de eficiente ca si jaluzelele. Jaluzelele exterioare blocheaza razele solare la exterior, pe cand in cazul draperiilor efectul de sera se creaza intre draperii si fereastra, iar o parte a caldurii patrunde oricum in interiorul incaperilor.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Stop lumina / caldura de la soare

Mesajde adina87 » Mie Aug 28, 2013 4:19 pm

Eu am jaluzele normale, de interior si tot sunt ok
adina87
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 7:01 pm

Re: Stop lumina / caldura de la soare

Mesajde Minimal » Joi Aug 29, 2013 3:06 pm

jaluzele exterioare recomand. :D
Minimal
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Feb 01, 2011 11:12 am

Re: Stop lumina / caldura de la soare

Mesajde nea_nicusor » Mar Sep 17, 2013 1:29 pm

Si eu am aceeasi problema... doar ca am un geam lat de 3 metri si nu stiu daca pot pune rulouri exterioare, nu flambeaza? Nu fac zgomot cand bate vantul puternic??
nea_nicusor
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Feb 22, 2012 12:55 pm

Re: Stop lumina / caldura de la soare

Mesajde baroiu_mariana » Mar Sep 17, 2013 3:24 pm

Noi avem doar jaluzele interioare si protejeaza destul de mult. Daca le dublezi cu o draperie din material bun, eu zic ca e ok.
baroiu_mariana
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 13, 2012 11:00 am

Re: Stop lumina / caldura de la soare

Mesajde petre67 » Mie Sep 18, 2013 7:53 am

nea_nicusor scrie:Si eu am aceeasi problema...doar ca am un geam lat de 3 metri si nu stiu daca pot pune rulouri exterioare, nu flambeaza? Nu fac zgomot cand bate vantul puternic??


Am intrebat si eu candva la o firma de specialitate si mi-au spus ca latimea maxima din care pot face rolete exterioare din aluminiu, fara divizare, este de 2 metri.
Asa ca noi am optat in cele din urma pentru draperii interioare dintr-un material dens, care reusesc sa blocheze destul de bine razele solare.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Stop lumina / caldura de la soare

Mesajde Ilie Madalina » Lun Ian 12, 2015 2:53 pm

petre67 scrie:
nea_nicusor scrie:Si eu am aceeasi problema...doar ca am un geam lat de 3 metri si nu stiu daca pot pune rulouri exterioare, nu flambeaza? Nu fac zgomot cand bate vantul puternic??


Am intrebat si eu candva la o firma de specialitate si mi-au spus ca latimea maxima din care pot face rolete exterioare din aluminiu, fara divizare, este de 2 metri.
Asa ca noi am optat in cele din urma pentru draperii interioare dintr-un material dens, care reusesc sa blocheze destul de bine razele solare.


Sa stii ca nu e adevarata informatia ca doar de 2m latime pot fi maxim (fara divizare). Maximul este 2,80 m latime cu a inaltime de 2,1m. Bineinteles ca este recomandata actionarea electrica fiindca la "gabaritul" asta va fi destul de greoaie deschiderea.
Si oricum n-as crede sa fie sticla lata de 3m, fara niciun profil ... e cam aberant.
Ilie Madalina
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 12, 2015 1:55 pm

Re: Stop lumina / caldura de la soare

Mesajde Ilie Madalina » Mar Feb 10, 2015 4:23 pm

adina87 scrie:Eu am jaluzele normale, de interior si tot sunt ok


O noua tendinta in materie de jaluzele, mult mai sofisticate ca roletele textile sau jaluzelele verticale, sunt jaluzelele romane sau jaluzelele in falduri.
Jaluzelele romane adăugă stil şi subtilitate oricărei încăperi, reprezentând una dintre cele mai elegante soluţii de protecţie solară, în pofida aspectului relativ simplu la prima vedere.
Manevrarea lor se face prin sistemul de acţionare vertical a şnurului cu bile cu un profil superior din aluminiu tip casetă de culoare albă. Un alt sistem de acţionare este cel cu şnur simplu cu blocator, la care profilul superior din aluminiu este de tip baghetă. Materialele textile se aplică pe profilul de susţinere cu ajutorul unei benzi cu scai, putând fi uşor de înlăturat pentru spălare.

Mai multe detalii despre acest tip de jaluzele puteti gasi aici: www.rollconfort.ro/jaluzele-romane-falduri-cluj
Ilie Madalina
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 12, 2015 1:55 pm

Re: Stop lumina / caldura de la soare

Mesajde slly » Dum Feb 15, 2015 11:00 am

rulourile exterioare mi se par cea mai buna alegere
slly
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Dec 02, 2010 12:00 am

Următorul

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron