Stop lumina / caldura de la soare

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Re: Stop lumina / caldura de la soare

Mesajde Ilie Madalina » Vin Mar 06, 2015 2:36 pm

cyucy scrie:Rulourile exterioare sunt o alegere buna,insa eu am alta problema!Daca montez aceste rulouri,trebuie sa renunt la plasa de tantari,ceea ce nu-mi convine sub nicio forma pt ca vara,la noi sunt tantari! :cry:


Exiata si varianta rulourilor exterioare cu plasa tip rulou incorporata. Sunt ceva mai scumpe fata de cele standard, dar merita toti banii. Am atasat si o poza cu un astfel de rulou cu plasa incorporata.
Iti dau un exemplu de pret la un rulou pentru un geam de dormitor cu dim. 140x130 cm (LXH) - un rulou exterior din aluminiu standard costa circa 550 lei, iar unul cu plasa incorporata cca 800 lei.
ATENTIE! a se deosebi rulourile exterioare din pvc (plastic) de cele de aluminiu! Cele din pvc sunt mai ieftine, insa mult mai proaste ca rezistenta, pe langa faptul ca au doar un aspect estetic si foarte putin functional...

Mai multe detalii despre rulourile exterioare din aluminiu si beneficiile lor puteti gasi aici:
http://www.rollconfort.ro/rulouri-exter ... luj-valcea
Fişiere ataşate
rulouri cu plasa.jpg
Ilie Madalina
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 12, 2015 1:55 pm

Re: Stop lumina / caldura de la soare

Mesajde lorec » Lun Mar 09, 2015 9:48 pm

eu cred ca as prefera rulourile de lemn. Sunt durabile si in plus poti sa le adaugi o nota personala de culoare . O sa arate fantastic
lorec
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Ian 26, 2011 10:31 am

Re: Stop lumina / caldura de la soare

Mesajde adipl » Lun Mar 09, 2015 10:00 pm

Chiar interesanta informatia cu rulourile exterioare din aluminiu cu plasa pt tantari!
adipl
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Sep 30, 2013 5:25 pm

Re: Stop lumina / caldura de la soare

Mesajde cetmam » Dum Mar 15, 2015 11:41 pm

Jaluzelele exterioare sunt mult mai eficiente decat rulorurile interioare! In primul rand, chiar asigura umbra in perioada verii, mai ales daca ai geamul pe partea cu soarele! Apoi, e mult mai elegant!
cetmam
 
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Stop lumina / caldura de la soare

Mesajde Ilie Madalina » Sâm Mar 21, 2015 10:04 pm

Cum sa fie mult mai eficiente jaluzelele exterioare? Din contra - au doar rol estetic si de umbrire, nimic altceva. Mai documentati-va!
Ilie Madalina
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 12, 2015 1:55 pm

Re: Stop lumina / caldura de la soare

Mesajde silvicap » Dum Mar 29, 2015 11:07 pm

Prefer rulouri exterioare pentru umbra vara si nu numai! In interior, eu prefer perdeaua clasica!
silvicap
 
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Stop lumina / caldura de la soare

Mesajde cettat » Lun Apr 13, 2015 10:31 pm

Rulourile exterioare sunt eficiente, dar mie personal nu-mi plac!
cettat
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Stop lumina / caldura de la soare

Mesajde cornelcons » Mie Feb 19, 2020 12:32 pm

Mai ai opțiunea să montezi pentru umbrire și marchize retratctabile. Gasești o gamă variată de marchize pentru terase și balcoane la Eurotenda Paradise https://eurotenda.ro/marchize-retractabile/ Toate marchizele sunt confecționate din material impermeabil, prelată docril. Fabrica companiei este în București.
cornelcons
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Feb 09, 2020 6:20 pm

Anterior

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron