Termopane profil PVC sau termopane profil aluminiu?

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Termopane profil PVC sau termopane profil aluminiu?

Mesajde mai1976 » Mie Iun 05, 2013 7:10 am

Care e mai bun PVC sau aluminiu?
mai1976
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 05, 2013 6:57 am

Re: Termopane profil PVC sau termopane profil aluminiu?

Mesajde marcelb » Mie Iun 05, 2013 9:54 am

mai1976 scrie:care e mai bun PVC sau aluminiu?


Raspunsul nu este asa simplu. Fiecare profil are avantajele si dezavantajele sale.

Pentru a le afla iti recomand sa citesti topicul Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau aluminiu?.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Termopane profil PVC sau termopane profil aluminiu?

Mesajde Vladriana » Mar Iun 18, 2013 10:31 am

Eu stau la curte si de curand am schimbat termopanele pt simplul motiv ca le vroiam maro. Inainte erau albe insa sunt tare dezamagita si nu de culoare , culoarea este cea aleasa insa se aude totul de afara, chiar si ciripitul vrabiilor. Nu mai spun cum se aud cainii care latra la fiecare curte vecina. Cu cele vechi , albe, nu aveam problema asta. Efectiv le inchideam si in casa era liniste. Ore pot face ceva sa salvez aceste geamuri? Mentionez ca sunt din Pvc.
Vladriana
 
Mesaje: 46
Membru din: Joi Apr 11, 2013 11:01 am

Re: Termopane profil PVC sau termopane profil aluminiu?

Mesajde roger-ius » Mie Iun 19, 2013 9:01 am

Vladriana scrie:Eu stau la curte si de curand am schimbat termopanele pt simplul motiv ca le vroiam maro. Inainte erau albe insa sunt tare dezamagita si nu de culoare , culoarea este cea aleasa insa se aude totul de afara, chiar si ciripitul vrabiilor. Nu mai spun cum se aud cainii care latra la fiecare curte vecina. Cu cele vechi , albe, nu aveam problema asta. Efectiv le inchideam si in casa era liniste. Ore pot face ceva sa salvez aceste geamuri? Mentionez ca sunt din Pvc.


Interesant ce spui. Nu-mi pot explica asta decat prin faptul ca poate nu inchid ermetic, astfel incat, nu izoleaza nici fonic asa bine. La cele vechi aveau cumva sticla mai groasa? De obicei se foloseste sticla de 4 mm grosime, dar se poate opta si pt sticla mai groasa, care probabil are si proprietati fonice mai bune. Cred insa ca la tine e o carenta la executie/montaj.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Termopane profil PVC sau termopane profil aluminiu?

Mesajde Vladriana » Joi Iun 20, 2013 6:33 am

Multumesc pentru raspuns. Si eu banuiesc ca este din cauza sticlei. Spuneai ceva de 4 mm. , eu insa nu stiu cat este de groasaa sticala , nu stiu nici cum asi putea vedea. Oricum pe langa problema fonica mai este si faptul ca fac condens ," transpira" efectiv cand este mai frig afara.
Vladriana
 
Mesaje: 46
Membru din: Joi Apr 11, 2013 11:01 am

Re: Termopane profil PVC sau termopane profil aluminiu?

Mesajde roger-ius » Joi Iun 20, 2013 9:02 am

Vladriana scrie:... 4 mm. , eu insa nu stiu cat este de groasaa sticala , nu stiu nici cum asi putea vedea. Oricum pe langa problema fonica mai este si faptul ca fac condens ," transpira" efectiv cand este mai frig afara.


Pe factura, pe certificatul de garatie, etc ar trebui sa fie precizata grosimea sticlei. In mod obisnuit se moteaza cu sticla de 4 mm. Faptul ca transpira poate insemna si o calitate proasta a lor, dar in primul rand, zic eu, denota ca au fost montate total neprofesionist. Probabil inca ai garantie la ele deci spune-le "meseriasilor" sa-ti faca o vizita. Trist ar fi sa nu ai niciun act pe acele geamuri.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Termopane profil PVC sau termopane profil aluminiu?

Mesajde Vladriana » Vin Iun 28, 2013 2:55 pm

Da, din pacate nu am garantie la ele. Acel "Meserias" mi-a fost recomandat de cineva. A venit insotit de fiul sau, banuiesc ca vroia sa-l invete meserie. In fine, nu mai este nimik de facut in momentul de fata.
Vladriana
 
Mesaje: 46
Membru din: Joi Apr 11, 2013 11:01 am

Re: Termopane profil PVC sau termopane profil aluminiu?

Mesajde Maria Lucian » Mar Apr 03, 2018 10:19 am

Recomand termopanele cu profil PVC de la Salamander. Arată foarte bine și se vede calitatea. Mi-am pus de aici: https://www.tende.ro/termopane-salamander/
Maria Lucian
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Apr 03, 2018 10:14 am


Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron