Geamuri termopan vs geamuri clasice

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Geamuri termopan vs geamuri clasice

Mesajde lacrys21 » Joi Mar 24, 2011 8:28 pm

Vreau sa-mi schimb geamurile din exterior si stau in dubii...sa-mi pun termopane sau geamuri normale de lemn....credeti ca termopanele produc mucegai?
lacrys21
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 24, 2011 7:56 pm

Re: Geam termopan vs geamuri clasice

Mesajde marcelb » Joi Mar 24, 2011 9:15 pm

Cu siguranta nu tamplaria produce mucegaiul.
O tamplarie buna va asigura un grad mare de izolatie termica si o etansare a spatiului interior fata de exterior, ceea ce se si doreste.
In conditiile unei umiditati interioare ridicate si a unor pereti sau ferestre reci, se produce fenomenul de condensare, care, in timp, duce la mucegai.

O precizare legata de termenul "termopan": "termopan" se refera strict la sticla, deci poti sa ai "termopane" la tamplaria de PVC, aluminiu sau lemn.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Geam termopan vs geamuri clasice

Mesajde dorinbistrita » Joi Apr 07, 2011 12:21 pm

eu consider ca nu are nici un rost la respectivele termopane sa pui rame din lemn, ci doar din plastic eventual aluminiu (mai scumpe) . Moda vopsitului de rame dupa citiva ani a apus. pret bun si se poate negocia usor.
dorinbistrita
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Apr 06, 2011 2:57 pm

Re: Geamuri termopan vs geamuri clasice

Mesajde Nic » Joi Apr 07, 2011 2:48 pm

Indiferent de profilul ales (lemn, PVC, aluminiu) geamurile cu sticla termopan sunt net superioare geamurilor cu sticla ordinara folosite in trecut.
In plus, cu diferente relativ mici de pret, poti alege sticle de calitate superioara 4 SEASONS, Low-e, etc acestea asigurad un grad de izolare termica sporita.
E adevarat insa, in apartamentele blocurilor comuniste geamurile aveau o contributie decisiva la ventilarea camerei: nu se inchideau cum trebuie permitand circulatia aerului :)
Nic
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 07, 2007 11:00 pm

Re: Geamuri termopan vs geamuri clasice

Mesajde viezurica » Joi Mai 05, 2011 9:46 am

Eu sunt adepta geamurilor de termopan,desi nu pot sa spun ca am avut numai experiente placute cu acestea.Ne-am mutat de curand,iar geamurile care erau montate la termopan sunt numai de 16mm,iar transferul termic nu este unul foarte bun,din cauza ca geamurile sunt subtiri.Iarna,dimineata,trebuia sa le sterg deoarece se creea foarte multa umiditate pe geam
viezurica
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Dec 06, 2010 12:00 am

Re: Geamuri termopan vs geamuri clasice

Mesajde mirceadorin11 » Dum Mai 22, 2011 12:49 pm

nu cred ca geamurile clasice mai merita sa fie montate. doar sunt contracost si ele si nu au nici o eficienta. e pierdere de timp.
mirceadorin11
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Apr 06, 2011 2:56 pm

Re: Geamuri termopan vs geamuri clasice

Mesajde Ramo Mona » Lun Mai 23, 2011 3:47 pm

Eu as alege geamul termopan cu rama de lemn cred ca sunt cele mai eficiente si din cate am auzit nici nu favorizeaza instalarea mucegaiului.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Geamuri termopan vs geamuri clasice

Mesajde interconect_30 » Sâm Iun 11, 2011 2:31 am

Cele ami bune sunt geamurile termopan cu tamplarie de lemn dar cred ca -s mai scumpe ;ca orice lucru bun , :D costa .
interconect_30
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Noi 07, 2010 12:00 am

Re: Geamuri termopan vs geamuri clasice

Mesajde elenafr » Lun Ian 23, 2012 2:37 pm

Cu siguranta geamul termopan este superior geamului clasic.In primul rand ofera o izolatie mult mai buna.Problema legata de condens tine de montare si de frecventa aerisirii.Poti sa montezi geamul termopan pe ce profil doresti:PVC,aluminiu (izoleaza mai slab-de obicei nu e recomandat pentru locuinte) sau lemn.
elenafr
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Noi 12, 2010 12:00 am

Re: Geamuri termopan vs geamuri clasice

Mesajde roger-ius » Mar Ian 24, 2012 10:51 am

elenafr scrie: PVC,aluminiu (izoleaza mai slab-de obicei nu e recomandat pentru locuinte) sau lemn.


Daca profilul de aluminiu ar avea ceva rupere termica (un strat de izolatie) ar fi varianta cea mai ok d.p.d.v. al trainiciei in timp. Genul ala de profile cu rupere termica insa, sunt scumpe. Nu-mi dau seama de ce au chiar asa un pret mare pt. niste polistiren (sau ce o fi ) in plus!
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Următorul

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori