Geamuri termopan vs geamuri clasice

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Re: Geamuri termopan vs geamuri clasice

Mesajde petre67 » Mar Ian 24, 2012 8:13 pm

roger-ius scrie:...Genul ala de profile cu rupere termica insa, sunt scumpe. Nu-mi dau seama de ce au chiar asa un pret mare pt. niste polistiren (sau ce o fi ) in plus!


Cu siguranta nu este vorba in primul rand de acel strat de izolatie ca si cost suplimentar, ci de procesul tehnologic probabil mult mai complex.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Geamuri termopan vs geamuri clasice

Mesajde ando » Mie Ian 25, 2012 10:12 am

petre67 scrie:Cu siguranta nu este vorba in primul rand de acel strat de izolatie ca si cost suplimentar, ci de procesul tehnologic probabil mult mai complex.


Poate ca e cum zici tu. Dar totusi in ziua de azi cu procesul de productie tehnologizat ar trebui sa fie relativ facil sa introduci un material care ulterior sa expandeze. Chit ca profilele care le-a vazut eu aveam mai degraba ceva polistiren extrudat in interior.
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Geamuri termopan vs geamuri clasice

Mesajde soricel » Joi Feb 02, 2012 3:36 pm

Prefer geamurile din termopan, sunt mai bune, usor de deschis si intretinut, e mai cald cu ele.
soricel
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 31, 2012 7:48 pm

Re: Geamuri termopan vs geamuri clasice

Mesajde Trifan Ana Maria » Dum Mar 17, 2013 6:36 pm

M-am mutat de 3 ani de la parinti unde aveam geam clasic si la mine acasa mi-am promis ca imi voi monta geamuri din termopan pentru ca toata lumea mi le recomanda. Sunt foarte multumita de ele! Ma bucur tare mult ca am facut aceasta alegere. In primul rand se pastreaza mult mai bine caldura, nu mai am parte de foarte mult zgomot si arata si foarte bine fata de cele clasice care cine stie ce tamplar ti le face si apoi da vina pe lemn! Cred ca de la o fimra recunoscuta ar arata foarte bine si cele clasice dar sunt sigura ca ar fi si muuult mai scumpe!
Trifan Ana Maria
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 13, 2012 10:48 am

Re: Geamuri termopan vs geamuri clasice

Mesajde Leykom » Mar Apr 02, 2013 8:10 am

Fara niciun fel de ezitare, geamurile termopan !
Cea mai buna alternativă ecologică impotriva defrişărilor în masă! http://www.leykom.ro/ro/placi-xyltech-d ... se-11283-p
Leykom
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mar 04, 2013 6:51 pm

Re: Geamuri termopan vs geamuri clasice

Mesajde dantes » Sâm Mar 01, 2014 12:41 pm

Eu am geamuri termopan de circa 4 ani, sunt multumit de ele dar in ultimul tinp la unul din ele cand il deschid sau inchid se aud niste pocnituri, stie cineva care ar fi cauza acestor zgomote?
dantes
 
Mesaje: 61
Membru din: Mar Noi 09, 2010 12:00 am

Re: Geamuri termopan vs geamuri clasice

Mesajde lucianiordan » Mie Mar 12, 2014 1:08 am

Cele mai bune sunt geamurile termopan. Nu suntem comercianti si nu va recomandam o anumita firma, insa acest articol cred ca va va ajuta in alegerea pe care o aveti de facut: reparatiitermopanebucuresti.com/ce-tip-de-ferestre-termopan-sunt-recomandate
lucianiordan
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 12, 2014 1:04 am

Re: Geamuri termopan vs geamuri clasice

Mesajde lucianiordan » Mie Mar 12, 2014 1:13 am

dantes scrie:Eu am geamuri termopan de circa 4 ani, sunt multumit de ele dar in ultimul tinp la unul din ele cand il deschid sau inchid se aud niste pocnituri, stie cineva care ar fi cauza acestor zgomote?


Posibil sa fie vorba de o dilatatie termica.
lucianiordan
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 12, 2014 1:04 am

Anterior

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron