Ce trebuie sa stiti cand alegeti o usa de exterior

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Ce trebuie sa stiti cand alegeti o usa de exterior

Mesajde hera » Dum Noi 11, 2012 9:24 pm

Usile de exterior pentru casa ta vin intr-o varietate de materiale, culori, desene si modele. Materialele noi au furnizat producatorilor capacitatea de a crea usi de exterior care au nevoie de putina intretinere, asigura securitatea, eficienta energetica si adauga valoare casei tale.

Lemnul
Usile de exterior din lemn sunt dorite pentru frumusetea lor naturala si forta sa structurala. Ele sunt disponibile pe scara larga intr-un numar de diferite esente de lemn, variind de la pin, stejar, cedru, mahon si lemn de nuc. Totusi, acestea necesita o protectie semnificativa si este necesara intretinerea lor periodica. Producatorii au obligatia de a trata lemnul cu un conservant, pentru a preveni putrezirea, insa intretinerea este singura cale pentru a va asigura ca usa exterioara din lemn va dura in timp si va fi functionala.

Otelul
Usile de exterior din otel sunt realizate, de fapt, dintr-o combinatie de materiale. Componentele structurale ale interiorului (sine si stiluri) sunt de multe ori din lemn, miezul interior este umplut cu spuma izolatoare, iar partea exterioara este realizata din otel galvanizat. Structura interioara din lemn ii da usii stabilitate si rezistenta. Interiorul din spuma asigura o izolare buna, iar fasiile din otel sunt durabile, rezistente la putrezire si necesita putina intretinere. Usile de exterior din otel pot fi vopsite in orice culoare. De asemenea, acestea sunt disponibile cu straturi PVC prefinisate.

Fibra de sticla
Usile exterioare din fibra de sticla sunt relativ noi si sunt construite in acelasi mod ca si cele din otel, cu sine si un interior de spuma injectata. Exteriorul este fibra de sticla. Fibra de sticla este foarte rezistenta, durabila si eficientizeaza consumul de energie. In plus fata de o suprafata plana pictata, fibra de sticla poate fi, de asemenea, in relief pentru a da textura si aspect de lemn.

Vinilul (PVC)
Usile de exterior din vinil sunt si ele relativ nou aparute. Acestea imbina o structura de vinil multi-camerala atat pentru rame, cat si pentru panouri, utilizand otel, aluminiu, lemn sau o re-aplicare pentru a adauga rezistenta si preveni strambarea. Usile din vinil sunt bune izolatoare termice datorita designului multicameral si ofera un rating bun in ceea ce priveste performantele termice. Vinilul este un material durabil, rezistent la conditii climatice extreme, foarte rezistent la rupere si ofera o buna protectie impotriva intrarilor fortate. Usile din vinil nu vor rugini, nu se vor zgaria si nu necesita intretinere speciala.
hera
 
Mesaje: 108
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:45 pm

Re: Ce trebuie sa stiti cand alegeti o usa de exterior

Mesajde petre67 » Lun Noi 12, 2012 8:04 pm

Alegerea usilor de exterior metalice la o casa, cel putin cele care se comercializeaza uzual la noi, este o mare greseala. Am vazut dezvoltatori imobiliari care n-au avut nicio jena sa doteze astfel locuintele pe care le vindeau pe bani frumosi, fara sa le pese ca aceste usi nu sunt izolate termic corespunzator, si pe langa pierderile de caldura vor genera si un condens de toata frumusetea.

In schimb, pentru un apartament de bloc sunt chiar recomandate usile metalice, in special pe motiv de siguranta (chiar daca se zice ca pentru hoti nu exista usi si lacate), dar si de pret.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Ce trebuie sa stiti cand alegeti o usa de exterior

Mesajde Valina33 » Mar Noi 27, 2012 11:30 am

mai sunt si usile din aluminiu care sunt numai bune pt interior cu sticla ornamentala.
Valina33
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Ian 24, 2012 12:41 pm

Re: Ce trebuie sa stiti cand alegeti o usa de exterior

Mesajde marcelb » Mar Noi 27, 2012 12:05 pm

Valina33 scrie:mai sunt si usile din aluminiu care sunt numai bune pt interior cu sticla ornamentala.


Topicul este despre alegerea usilor de exterior, iar aluminiul, cel putin in varianta fara bariera termica, nu merge la exterior pentru ca nu este un bun izolator termic.
Ultima oară modificat de marcelb pe Mar Noi 27, 2012 1:42 pm, modificat 1 dată în total.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Ce trebuie sa stiti cand alegeti o usa de exterior

Mesajde Valina33 » Mar Noi 27, 2012 12:41 pm

scuzele mele :?
Valina33
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Ian 24, 2012 12:41 pm

Re: Ce trebuie sa stiti cand alegeti o usa de exterior

Mesajde aerian4531 » Lun Ian 21, 2013 11:54 pm

As dori sa-mi schimb usa de la apartament cu o usa de otel. Daca ati facut deja acest lucru, ce sfaturi puteti sa-mi dati?
aerian4531
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 18, 2013 9:46 pm

Re: Ce trebuie sa stiti cand alegeti o usa de exterior

Mesajde muha_huma » Mar Ian 22, 2013 3:23 am

aerian4531 scrie:As dori sa-mi schimb usa de la apartament cu o usa de otel. Daca ati facut deja acest lucru, ce sfaturi puteti sa-mi dati?


La o usa de exterior metalica trebuie sa te uiti ca tabla de otel sa fie zincata si vopsita electrostatic, izolatia interioara cu spuma poliuretanicaca sa nu ai condens la interior si pierderi de caldura si sa nu auzi toate zgomotele de pe casa scarii, sa aiba cat mai multe puncte de inchidere, de preferat yala suplimentara, tocul usii sa fie turnat in beton pentru a nu putea fi deformat cu ranga.

Daca vrei o siguranta deosebita alege o usa metalica antiefractie, nu una de inalta siguranta.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Ce trebuie sa stiti cand alegeti o usa de exterior

Mesajde micutomi » Mie Ian 23, 2013 9:31 am

Vreau sa imi montez si eu la o casa nou construita o usa principala de exterior si doua usi secundare de exterior, si as vrea sa stiu din ce material ar fi mai indicat sa imi aleg aceste usi.
micutomi
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 23, 2013 9:20 am

Re: Ce trebuie sa stiti cand alegeti o usa de exterior

Mesajde marcelb » Mie Ian 23, 2013 11:26 am

micutomi scrie:Vreau sa imi montez si eu la o casa nou construita o usa principala de exterior si doua usi secundare de exterior, si as vrea sa stiu din ce material ar fi mai indicat sa imi aleg aceste usi.


Eu zic usi din lemn stratificat sau PVC pentru ca izoleaza termic bine. Usile metalice, chiar daca par mai rezistente, nu asigura un grad de izolatie termica satisfacator. Daca te preocupa siguranta monteaza-ti alarma, pentru ca usile oricum ti le deschid hotii daca vor.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Ce trebuie sa stiti cand alegeti o usa de exterior

Mesajde Ramo Mona » Mie Aug 20, 2014 11:12 pm

utile informatiile, cu bugetul necesar poti cumpara ce doresti la cat de vasta e oferta pe piata
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Următorul

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori