Aerisire la ferestre termopan

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde oanalaura » Mar Ian 31, 2012 11:02 pm

E ingrozitor de mult mucegai in casa noastra! Am o fetita de 1 an si spal ffff multe hainute, si, din cauza asta, am observat ca se face mult mucegai, insa am auzit ca daca se fac niste gauri in termopan (de aerisire) problemele astea se mai estompeaza! In sfarsit, am facut si asta, dar in continuare acelasi lucru,s a nu mai zic de apa care curge de pe geamuri continuu, in casa am 22 grade, nu e ff cald sa zici ca se face mare condens, nu stiu ce as mai putea sa fac!
oanalaura
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 15, 2011 2:33 am

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde davidescucostel » Mie Feb 01, 2012 9:38 pm

iepuras1984 scrie:chiar asta am observat si eu de curand mai ales cu vremea asta de afara .

condensul este normal sa se faca datorita diferentei de temperatura exterior/interior. Mai conteaza acum si calitatea tamplariei si a geamului ... ( asa zisa rupere termica )
davidescucostel
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 01, 2012 9:22 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde Popa Elena » Joi Feb 02, 2012 9:54 am

Termopanele sunt inchise prea etans.....gerul e prea aprig....scapam de griji odata cu venirea primaverii
Popa Elena
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 02, 2012 9:46 am

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde leo50 » Joi Feb 02, 2012 11:04 am

Este nevoie de o ventilare corespunzatoare fara a pierde caldura din interior as recomanda ventilatie cu recuperare de caldura,sistem care functioneaza in modul urmator:Aerul proaspat din exterior este absorbit prin intermediul unor conducte, este filtrat si apoi trecut printr-un schimbator de caldura inainte de a fi introdus in camera. In acelasi timp aerul din incapere este si el absorbit si trecut print-o alta intrare a aceluiasi schimbator de caldura, recuperandu-se astfel pana la 85% din energia termica a acestuia. Cele doua fluxuri de aer nu se combina niciodata, energia fiind transferata prin intermediul schimbatorului de caldura.
leo50
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 20, 2012 10:06 am

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde Valina33 » Mar Feb 07, 2012 7:32 pm

pentru a aerisi o camera cu geamuri termopane care au deschidere oscilobatanta,mai este si varianta semioscilo(asa ii zic eu).adica atunci cand deschizi geamul pe dubla nu-l tragi pana la capat.il deschizi doar 0.5mm.in acest fel ai aerisire fara sa intre frig sau sa iasa caldura si nu mai curg geamurile,si il poti tinne asa toata ziua sau chiar si noaptea cand umiditatea e mai mare.dar daca ai rufe la uscat nu nici cu dezumidificatoare nu poti scapa de umiditate.pentru mucegai este savo.miroase cam urat(a clor) dar isi face efectul in jumatate de ora,vizibil,si nici nu trebuie sa cureti cu nimic.
Valina33
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Ian 24, 2012 12:41 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde loomy_dee » Mar Feb 07, 2012 9:05 pm

eu mentin temperatura camerei la 21 de grade, aerisesc de cateva ori pe zi, mai mult de 5 minute fiecare repriza. Am observat schimbari de cand am izolat peretii, pe interior, alta solutie nu am avut, stand la etajul 7. Un dezumidificator nu am incercat, dar o voi face sa vad rezultatele.
loomy_dee
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Feb 07, 2012 8:54 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde anfreutza8520 » Mie Feb 08, 2012 6:52 pm

Eu am folosit o solutie antimucegai de la dufa: schimmel-entferner si si-a facut treaba de minune. De un an de cand am folosit-o nu a mai aparut nicio pata. Trebuie sa pulverizezi in locul cu pete si sa stergi cu o carpa uscata si sa incerci sa aerisesti zilnic. Si eu am problema asta, desi nu am optat pentru termopan, tocmai din aceste motive ... o fi poate din cauza ca timp de vreo opt ani casa a fost nelocuita?
anfreutza8520
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Ian 31, 2012 10:10 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde steacer » Mie Feb 15, 2012 11:17 am

Cred ca este o problema general valabila. Si mie mi-a aparut mucegai pe pereti din cauza condensului. Oricum, in comparatie cu geamurile obisnuite , geamul termopan, chiar cu micile imperfectiuni, pe timp de iarna sunt o adevarata binecuvantare. Pentru a preantampina aparitia mucegaiului, intr-adevar, ar trebui sa aerisesc mai mult, lucru pe care nu l-am facut tot timpul.
steacer
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 15, 2012 11:05 am

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde serena82 » Joi Feb 16, 2012 8:29 pm

Este foarte importanta aerisirea pentru evitarea condensului.
serena82
 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Sep 25, 2011 7:27 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde fireman_mil » Joi Feb 23, 2012 10:42 am

Termopanul este o mare balarie.
In vest nu se foloseste pvc-ul nici in America sau Canada.
Doar la noi, unde suntem piata pietelor, fraierii fraierilor
fireman_mil
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Sep 24, 2010 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori