Aerisire la ferestre termopan

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde petre67 » Joi Feb 23, 2012 11:23 am

fireman_mil scrie:Termopanul este o mare balarie.
In vest nu se foloseste pvc-ul nici in America sau Canada.
Doar la noi, unde suntem piata pietelor, fraierii fraierilor


In primul rand "termopanul" este pachetul de sticla care se monteaza in tamplarie, indiferent ca aceasta este lemn, PVC sau aluminiu. Te asigur ca "termopanul" se foloseste absolut peste tot in lumea civilizata.

Banuiesc ca te referi la tamplaria din PVC si te asigur ca, din Germania pana in Finlanda (peste ocean nu am fost), este cea mai folosita tamplarie pentru ferestre.

Da, este de preferat o tamplarie din lemn stratificat bine realizata, dar nu toata lumea isi permite sa dea dublu pe o astfel de tamplarie fata de una din PVC de buna calitate, cu caracteristici mecanice si de izolatie termica foarte bune.

Iar, daca vrei sa ne convingi, eu zic sa vii cu niste statistici care sa prezinte ponderea lemnului, PVC-ului sau aluminiului ca si tamplarie pentru ferestre.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde smarald_eufro » Sâm Oct 20, 2012 9:00 pm

Eu am montat ferestre termopan de 5 ani,si am cerut sa-mi aduca cu profil 6 camere,fiind la ultimul nivel. Nici pana in ziua de azi nu stiu ce fel de ferestre am (decat ca am platit diferentiat),deoarede toate au latime 70 mm indiferent de cate camere au. Bineanteles ca fiind pe colt au aparut ciupercile de mucegai care inainte nu erau. Abia astept sa anvelopeze blocul sa scap de umezeala din pereti.
smarald_eufro
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Ian 31, 2012 8:00 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde ando » Lun Oct 22, 2012 8:36 am

smarald_eufro scrie:Eu am montat ferestre termopan de 5 ani,si am cerut sa-mi aduca cu profil 6 camere,fiind la ultimul nivel. Nici pana in ziua de azi nu stiu ce fel de ferestre am (decat ca am platit diferentiat),deoarede toate au latime 70 mm indiferent de cate camere au. Bineanteles ca fiind pe colt au aparut ciupercile de mucegai care inainte nu erau. Abia astept sa anvelopeze blocul sa scap de umezeala din pereti.


Daca ai factura la geamurile montate, nu cred ca firma respectiva a riscat asa mult incat sa-ti monteze altceva fata de ce ai platit. Eu cred ca daca pe factura scrie sase camere, cam asta ar trebui sa fie si faptic.
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde Ramo Mona » Mie Oct 24, 2012 9:31 pm

eu folosesc un aparat de absorbtie a umiditatii din incapere, dar are un dezavantaj emana un miros urat
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde teoancali » Joi Oct 25, 2012 1:11 pm

Eu nu am probleme cu mucegaiul, iar condens am observat fff putin pe marginea inferioara a geamului( cam 5 mm). Dar nu am in acea camera mai mult de 18-20 grade.
teoancali
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Dec 09, 2011 2:18 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde roger-ius » Joi Oct 25, 2012 3:36 pm

teoancali scrie:Eu nu am probleme cu mucegaiul, iar condens am observat fff putin pe marginea inferioara a geamului( cam 5 mm). Dar nu am in acea camera mai mult de 18-20 grade.


Si e confortabil sa locuiesti la acea temperatura? Evident cu cat e diferenta de temperatura mai mica dintre exterior si interios scade riscul de producere al condensului. Dar merita sacrificiul?
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde dantes » Vin Noi 09, 2012 7:59 am

Eu nu cred ca aburirea geamurilor se produce din cauza diferentelor de temperatura interior-exterior am facut diverse experimente si am observat ca acolo unde este o temperatura mai mare, 23-24 de grade se aburesc mai putin decat unde am temperatura mai scazuta.
dantes
 
Mesaje: 61
Membru din: Mar Noi 09, 2010 12:00 am

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde marcelb » Vin Noi 09, 2012 9:32 am

dantes scrie:Eu nu cred ca aburirea geamurilor se produce din cauza diferentelor de temperatura interior-exterior am facut diverse experimente si am observat ca acolo unde este o temperatura mai mare, 23-24 de grade se aburesc mai putin decat unde am temperatura mai scazuta.


Umiditatea din interior este cauza condensului. Vaporii de apa condenseaza pe suprafetele reci. Un calorifer bine incalzit sub geamuri face ca si sticla geaului sa nu mai fie atat de rece. Oricum, important este sa nu fie umiditate in exces.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde mihaelaST » Dum Noi 11, 2012 4:21 pm

Daca se aeriseste in fiecare dimineata nu mai apare mucegaiul.
mihaelaST
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Dec 12, 2010 12:00 am

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde dantes » Joi Noi 15, 2012 8:13 am

Eu aerisesc si de zece ori pe zi dar din pacate nu scap de mucegai.
dantes
 
Mesaje: 61
Membru din: Mar Noi 09, 2010 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron