Aerisire la ferestre termopan

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde alexandra4437 » Lun Ian 31, 2011 5:17 pm

Desigur termopanul are si partile lui bune, izolatia, reducerea zgomotului, iar in ceea ce priveste condensul cred ca o asa problema se rezolva cu o tamplarie din lemn.
alexandra4437
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 31, 2011 5:09 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde greenday » Lun Ian 31, 2011 5:39 pm

alexandra4437 scrie:Desigur termopanul are si partile lui bune, izolatia, reducerea zgomotului ...

Eu zic ca termopanul are doar parti bune. Isi face treaba pentru care a fost creat: izoleaza cat mai bine termic si fonic. Cauzele condensului sunt in alta parte, cum s-a mai explicat pe forum, si acelea trebuiesc eliminate.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde cristi28 » Lun Ian 31, 2011 10:40 pm

o sa tin cont de sfaturile voastre
cristi28
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Dec 12, 2010 12:00 am

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde adminCG » Mar Feb 01, 2011 5:34 pm

Aparitia mucegaiurilor si sarurilor, deteriorarea zidariei si a mobilierului precum si un aer greu de respirat sunt cateva din cauzele unei umiditati ridicate.

Ai acum ocazia sa obtii gratuit o masurare profesionala a umiditatii, precum si consultanta avizata pentru eliminarea cauzelor umiditatii si realizarea finisajelor adecvate.

Participa aici la concursul nostru si poti castiga unul dintre cele 20 de relevee de umiditate cu sonde profesionale Trotec oferite de HABITAT ENERGY.
adminCG
Site Admin
 
Mesaje: 43
Membru din: Vin Aug 06, 2010 4:21 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde ecaty » Mar Feb 01, 2011 10:32 pm

si eu patesc la fel la dormitor, chiar daca sta geamul deschis cat nu suntem acasa. Peretii sunt izolati si pe afara si inauntru si tot degeaba. La balcon am tot timpul geamurile aburite (nu sunt aburite atat cat este geamul deschis sa se aeriseasca), cu taote ca peretii sunt izolati pe afara si am si calorifer in balcon. Nu stiu ce sa mai fac.
ecaty
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 26, 2011 9:19 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde FELICIA70 » Joi Feb 03, 2011 12:25 am

Avem termopane din 2005 si abia acum, pe frigurile astea, a inceput sa faca putin condens in partea de jos a ferestrei. Conteaza foarte mult calitatea manoperei in momentul instalarii termopanelor, dar si calitatea ferestrei si a ramelor.
FELICIA70
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Feb 03, 2011 12:13 am

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde patriscollection » Joi Feb 03, 2011 6:50 am

asta e problema termopanelor!!!!
patriscollection
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

ferestre termopan

Mesajde andrei elena » Joi Feb 03, 2011 7:46 pm

Ma confruntam si eu cu aceleasi probleme aer inchis, mucegai ptr ca la fiecare camera sunt usi si ferestre termopan, peretii sunt cu lavabil si atunci nu exista nici un fel de aerisire.
Sotul meu a dat cu o bormasina o gaura in fiecare camera undeva sus in colt la sobe (nu se observa ) si din pod patrunde cate putin aer rece si astfel se aeriseste usor fara sa se piarda caldura si au disparut toate problemele - pot sa tin toata ziua usile inchise ca nu mai am nici condens la geamuri nici un aer inchis irespirabil.
andrei elena
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Feb 02, 2011 5:32 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde freddie » Dum Feb 06, 2011 8:37 am

condensul ..vechea problema...se aduna apa in partea de jos...vad ca multi au acest necaz...?eu totusi cred ca daca blocul ar fi izolat exterior se rezolva problema .
freddie
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Feb 06, 2011 8:32 am

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde bazil55 » Joi Feb 10, 2011 5:59 pm

si eu de cand am pus geamuri trrmopane am condens la greu.am izolat dar degeaba.
bazil55
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron