Aerisire la ferestre termopan

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde scenic » Mar Feb 15, 2011 10:39 pm

eu n-am condens,in schimb a aparut pe dupa sifonier mucegai...
scenic
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde Nic » Mie Feb 23, 2011 3:11 pm

bazil55 scrie:si eu de cand am pus geamuri trrmopane am condens la greu.am izolat dar degeaba.


Intr-un fel aparitia condensului s-ar putea traduce ca fiind un semn de buna etanseitate. Inainte nu aveai condens pentru ca vechile geamuri nu "inchideau" bine. Astfel aerul circula pe langa profile. Sa nu mai vorbim de pierderea termica datorata sticlei obisnuite.
Dupa parerea mea decat sa regreti vechile geamuri "comuniste" mai bine procedezi cum spunea andrei elena mai sus: o gaura cu bormasina, pentru a asigura o minima ventilatie. Exista si sisteme de ventilatie profesioniste, cu recuperare de caldura etc. Dar alea presupun o investitie.
O solutie mai la indemana ar fi sa aerisesti mai des.
Nic
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 07, 2007 11:00 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde madalina25 » Dum Feb 27, 2011 6:48 pm

mie practic imi mucegaieste peretele.termopanele m-am gandit si eu sa fie cauza.
madalina25
 
Mesaje: 43
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde dsclujnapoca » Joi Mai 12, 2011 2:45 pm

eu am in apartament o umiditate de 20 %. nu stiu cum sa fac umiditate. am chiar cumparat un aparat dar nu face fatza.
dsclujnapoca
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Apr 06, 2011 3:15 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde leely_ana_83 » Mar Sep 20, 2011 1:38 pm

aceeasi problema de cand am pus geamurile de termopan... se face condens, apare mucegaiul cu toate ca se aeriseste camera bine
leely_ana_83
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Sep 20, 2011 1:24 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde bambilicainlove » Mar Oct 18, 2011 11:04 am

In primul an in care am pus termopanele, nu am avut nicio problema, din al doilea au inceput sa faca condens. Sa inteleg ca problema este a termopanelor? Mai am o bucata de perete care e mereu umeda si face mucegai, am dat cu tot felul de solutii dar nimic iar aceasta problema cu umezeala peretelui, care banuiesc ca este condens, o au toti vecinii mei de pe coloana. Stie cineva vreao solutie?
bambilicainlove
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 19, 2011 10:07 am

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde doctorul705 » Mar Oct 18, 2011 4:16 pm

sunt si eu de parere ca aerisitul face treaba....din cite stiu, trebuie sa fie si izolat bine spatiul inchis cu termopane....pentru a mai reduce umiditatea sunt in magazinele de profil dezumidificatoare.....iar pentru mucegai solutii speciale care chiar fac minuni.....
doctorul705
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Oct 18, 2011 4:11 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde loteanu » Mar Ian 10, 2012 12:03 pm

Am probleme cu condensul la ferestrele termopan din balcon, insa ciudat doar la ferestrele
din dreapta apare pe geam condens, mai ales in timpul noptii. De ce?
loteanu
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Noi 27, 2010 12:00 am

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde misici » Dum Ian 29, 2012 7:48 am

Pentru a evita condensul trebuie sa faceti o noua investitie: sticla termopan urs polar / camila care mentine in interior temperatura camerei si in exterior temperatura care este la acel moment, astfel nu veti mai avea probleme, eu am fost sfatuita de firma, exista un singur incovenient cand deschizi iarna geamul partea de exterior se abureste in contact cu caldura din interior dar acest lucru se poate remedia imediat cu stergerea geamului astfel geamul este in permanenta curat , eu am facut aceasta investitie de la inceput si nu am nici cea mai mica neplacere, miros, condens si geam murdar.
Ultima oară modificat de misici pe Mie Feb 08, 2012 2:49 pm, modificat 1 dată în total.
misici
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mar 17, 2011 9:55 am

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde gabriela09 » Mar Ian 31, 2012 2:58 pm

si pe mine ma intreseaza subiectul am mai mult praf ca inainte sa-mi schimb geamurile.............
gabriela09
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 04, 2012 12:04 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron