Aerisire la ferestre termopan

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde eu ely » Mar Noi 27, 2012 9:50 am

Buna, va pot recomanda o solutie de a scapa de mucegaiul din casa, apartament..
IMPORTANT: aerisiti dimineata camera timp de 30 min....daca aveti deja mucegai in camera pulverizati cu solutia SONO MILDEW REMOVER, nu e foarte scump cca 10 ron la 750 ml, apoi montati in camera un dezumidificator Ceresit tab, care functioneaza pe baza unei pastile si care nu necesita alimentare cu curent electric.
Repetati aerisirea in fiecare zi sau chiar de mai multe ori pe zi timp de 5-10 min si o sa vedeti rezultatele. Eu una sunt f multumita...Succes si voua!!
eu ely
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 27, 2012 9:35 am

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde Cristina Pop » Sâm Feb 09, 2013 12:43 pm

Stau la ultimul etaj, am izolat apartamentul, am pus geamuri de termopan dar fac mucegai pe tavan. Aerisesc des dar creste umiditatea foarte repede. Am cumparat si aparat special pt dezumidificare. Ce se poate face?
M-am gandit sa izolez podul (care de altfel este acoperit).
Cristina Pop
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 08, 2013 4:40 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde spaceman » Sâm Feb 09, 2013 4:15 pm

Cristina Pop scrie:Stau la ultimul etaj,am izolat apartamentul,am pus geamuri de termopan dar fac mucegai pe tavan.aerisesc des dar creste umiditatea foarte repede.am cumparat si aparat special pt dezumidificare.ce se poate face?m-am gandit sa izolez podul (care de altfel este acoperit).


Cea mai buna varianta ar fi izolarea termica a podului (sau poate a tavanului). Stand la ultimul etaj pe tavanul apartamentului tau (care este o suprafata rece) condenseaza aerul din interior. Izolarea termica ar fi foarte buna si pentru ca ai reduce mult consumul de caldura. Faptul ca exista un acoperis ajuta, dar nu e suficient.
Daca in pod nu se circula, ar fi o varianta destul de ieftina izolarea cu vata minerala + o folie cu rol de bariera de vapori. O lucrare de felul asta se poate realiza fara a apela la un meserias.
Poti realiza si termoizolarea pe interior, rigips+folie+vata minerala, dar in acest caz iesi mai scump.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde dantes » Lun Feb 11, 2013 9:28 am

Am incercat si eu solutia SAVO antimucegai si sunt multumit, a disparut mucegaiul, sunt curios cat timp o sa dureze.
dantes
 
Mesaje: 61
Membru din: Mar Noi 09, 2010 12:00 am

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde danababei » Mar Dec 03, 2013 7:46 pm

Condens am si eu, o aerisire de 15 minute dimineata rezolva problema. La ce folosesc capacelele alea din partea de jos a geamurilor si a usilor?
danababei
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Feb 02, 2011 8:59 am

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde petre67 » Joi Dec 05, 2013 5:24 pm

danababei scrie:.... La ce folosesc capacelele alea din partea de jos a geamurilor si a usilor?


Acele "capace" folosesc la evacuarea condensului ce se poate forma in interiorul profilului din PVC.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde S.Tezla » Sâm Dec 07, 2013 7:11 pm

Sau a apei meteo ajunsa accidental in toc.
S.Tezla
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 6:53 pm

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde Gyorgy Ludovica » Dum Feb 23, 2014 7:54 am

in cazul ferestrelor termoizolante aerisirea se face in incapere minim 20 de minute pe zi indiferent de sezon, astfel se elimina condensul; mai mult nu trebuie sa stai cu fereastra larg deschisa, acestea au o pozitie basculanta de ventilatie si aerul patrunde treptat in incapere.
Gyorgy Ludovica
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Feb 23, 2014 7:45 am

Re: Aerisire la ferestre termopan

Mesajde lory256 » Vin Feb 12, 2021 11:01 pm

Cu un sistem de ventilatie este ușor de rezolvat această problemă.
Instalarea sistem ventilatie cu recuperare da căldură descentralizate din oferta noastră nu necesită instalarea unui sistem special de țevi. Sunt ușor de instalat într-un timp scurt, (de până la 2-3 ore pe unitate) cu costuri scăzute, si cu un deranjament (murdărie) minim (montare similară cu montarea unui perete raft), este nevoie doar pentru fiecare cameră un dispozitiv de ventilație (acoperă 20-30mp un ventilator aerisire ). Pot fi necesare mai multe dispozitive pentru-un apartament, pentru-o clădire de birouri sau pentru-o clădire care poate funcționa într-un sistem sincronizat.
https://ventilatiecurecuperarecaldura.r ... tralizata/
lory256
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 12, 2021 10:58 pm

Anterior

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator