Izolarea podului

Finisarea si decorarea peretilor si pardoselilor - zugraveli, tapet, lambriu, gresie, faianta, parchet, etc.

Izolarea podului

Mesajde atipluv » Mie Mai 09, 2012 11:33 am

Cum izolam podul pentru a deveni util?
atipluv
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 27, 2010 11:00 pm

Re: Izolarea podului

Mesajde petre67 » Dum Mai 13, 2012 11:23 am

Pentru a putea fi folosit ca si spatiu locuibil podul trebuie foarte bine izolat termic.

Cel mai folosit material pentru izolarea podurilor/mansardelor este vata minerala, Pentru a obtine o etansare cat mai buna vata minerala trebuie aplicata in doua straturi, un strat intre capriori, iar celalalt perpendicular pe acestia. Ultimul strat trebuie sa aiba spre interiorul locuibil o bariera de vapori (de obicei o folie de aluminiu). Exista vata minerala care are deja aplicata acea folie, sau se poate achizitiona separat bariera de vapori.

Alte optiuni pentru termoizolarea podului sunt spuma poliuretanica rigida sau celuloza.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Izolarea podului

Mesajde muha_huma » Dum Mai 13, 2012 11:52 am

As aminti ca si materiale termoizolatoare, mai ales pentru cei preocupati de folosirea materialelor naturale, lana si canepa.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Izolarea podului

Mesajde agnesmaryo » Mar Aug 07, 2012 7:30 am

vata minerala pentru a omori soriceii.
agnesmaryo
 
Mesaje: 59
Membru din: Lun Sep 19, 2011 8:32 am

Re: Izolarea podului

Mesajde danababei » Joi Oct 25, 2012 1:14 pm

Am o casa veche de 110 ani, pereti caramida dubla, planseu lemn. In pod am pus peste planseu, intre capriori si grinzi, vata minerala de 10cm (cu folie), apoi am pus dusumea. La interior,t avanul placat cu polistiren, apoi rigips.
danababei
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Feb 02, 2011 8:59 am

Re: Izolarea podului

Mesajde roger-ius » Joi Oct 25, 2012 3:34 pm

danababei scrie:Am o casa veche de 110 ani, pereti caramida dubla, planseu lemn. In pod am pus peste planseu, intre gcapriori si grinzi, vata minerala de 10cm (cu folie), apoi am pus dusumea. La interior, tavanul placat cu polistiren, apoi rigips.


In pod grinzile au doar 10 cm grosime? Daca sunt mai groase, merita sa suplimentezi grosimea vatei minerale si sa renunti la polistirenul de pe tavan. Pretul era sigur mai mic, si in plus mai scapai de polisitirenul din interior. Sau de ce nu ai pus peste rigipsul de pe tavan tot vata? Era si mai ieftina ca material si nu mai aveai manopera de la placarea cu polistiren.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Izolarea podului

Mesajde mary45700128 » Mie Noi 07, 2012 4:40 am

iesi mai lesne cu vata minerala si rigips
mary45700128
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Aug 23, 2012 1:09 am

Re: Izolarea podului

Mesajde csjency » Mie Noi 27, 2013 8:40 am

In zona unde nu este mansardata casa, si folosim ca si pod, m-ar interesa ceva mai ieftin decat vata minerala. Ce imi recomandati?
csjency
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Apr 17, 2011 4:47 pm

Re: Izolarea podului

Mesajde spaceman » Joi Noi 28, 2013 7:32 pm

csjency scrie:In zona unde nu este mansardata casa, si folosim ca si pod, m-ar interesa ceva mai ieftin decat vata minerala. Ce imi recomandati?


Cred ca din comert, cel putin la noi in tara, nu prea poti cumpara vreun material termoizolant mai ieftin decat vata minerala. Pot fi luate in calcul variantele "traditionale", cele pe care le foloseau strabunicii nostri: cenusa, fan, lut, etc. Varianta izolarii cu fan sau paie mi se pare foarte eficienta cu doua (destul de) mari neajunsuri: trebuie sa fie foarte bine ferita de incendii si de soareci. Protectia la acestia din urma insa este mai greu de realizat.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm


Înapoi la Finisaje pereti si pardoseala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori