Turnare sapa si izolare pardoseala

Finisarea si decorarea peretilor si pardoselilor - zugraveli, tapet, lambriu, gresie, faianta, parchet, etc.

Turnare sapa si izolare pardoseala

Mesajde Chris » Dum Apr 15, 2012 9:58 pm

Salut, as vrea sa ma informez si eu in privinta unui anumit subiect.
Am achizitionat de curand un apartament in afara Bucurestiului la ultimul etaj al unui bloc si as vrea sa incep sistematic renovarea lui.
Urmeaza sa-l dotez cu incalzire centrala racordata la instalatia de gaz natural. Pentru inceput as vrea sa torn o sapa pentru nivelarea pardoselii pentru ca e numai valuri. In acelasi timp sa o si izolez dar nu stiu prin ce metode. As vrea ceva eficient si de efect, dupa care sa aplic un eventual parchet.
Intrebarea mea e daca exista vreun tip de sapa termoizolanta cu granule de polistiren si daca e indicat sau sapa normala din nisip si ciment si aplicat polistiren extrudat sau o alta solutie viabila? Multumesc anticipat. O seara buna !
Chris
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Apr 15, 2012 9:47 pm

Re: Turnare sapa si izolare pardoseala

Mesajde marcelb » Lun Mai 28, 2012 10:28 pm

In primul rand felicitari pentru apartament si sa-l stapanesti sanatos!

Exista pe piata sape termoizolante ingloband in compozitie fibre poliesterice, granule de perlit, sau alte materiale termoizolante. Daca nu faci incalzire in pardoseala eu zic ca e suficienta o astfel de sapa. Pentru o incalzire in pardoseala insa ar trebui sa mergi pe varianta cu polistiren extrudat peste care vine sapa.

Fiind insa la ultimul etaj cred ca mult mai importanta decat termoizolarea pardoselii va fi izolarea planseului, pe acolo poti avea pierderi mari de caldura. Ca sa nu mai vorbim si de infiltratii de umezeala.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Turnare sapa si izolare pardoseala

Mesajde popcozac » Mar Aug 14, 2012 10:33 am

Foarte bun sfatul!
popcozac
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Aug 14, 2012 10:28 am

Re: Turnare sapa si izolare pardoseala

Mesajde CLAUDIA60 » Mar Aug 28, 2012 10:30 pm

As dori sa stiu daca sapele termoizolante ingloband in compozitie fibre poliesterice, granule de perlit, sau alte materiale termoizolante sunt autonivelante deoarece la mine au turnet niste mesteri o sapa si acum parchetul laminat pe care l-am pus deasupra scartie la cel mai mic pas.
CLAUDIA60
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Aug 28, 2012 10:17 pm

Re: Turnare sapa si izolare pardoseala

Mesajde petre67 » Mar Aug 28, 2012 10:56 pm

CLAUDIA60 scrie:As dori sa stiu daca sapele termoizolante ingloband in compozitie fibre poliesterice, granule de perlit, sau alte materiale termoizolante sunt autonivelante deoarece la mine au turnet niste mesteri o sapa si acum parchetul laminat pe care l-am pus deasupra scartie la cel mai mic pas.


Sapele termoizolante nu sunt autonivelante, dar aceasta nu inseamna ca nu pot fi turnate si nivelate foarte bine, astfel incat sa nu mai fie necesara o sapa autonivelanta suplimentara.
In cazul parchetului laminat eventualele mici imperfectiuni ale sapei ar trebui sa fie atenuate de folia de polietilena pe care se monteaza acesta. Daca folia nu reuseste sa elimine denivelarile, inseamna ca acestea sunt mari de tot, lucru pe care trebuia sa-l sesizeze si mesterul care a montat parchetul.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm


Înapoi la Finisaje pereti si pardoseala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori