Cum alegem gresia ?

Finisarea si decorarea peretilor si pardoselilor - zugraveli, tapet, lambriu, gresie, faianta, parchet, etc.

Cum alegem gresia ?

Mesajde elenafr » Mar Ian 24, 2012 2:36 pm

Vreau sa-mi schimb gresia din bucatarie. Am dat o fuga prin magazine si m-a coplesit varietatea de modele si culori. Am vazut ca unele erau impartite in mai multe categorii: PEI, PEI I, PE III, PEIV. Stiti cumva ce semnifica aceasta clasificare?
elenafr
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Noi 12, 2010 12:00 am

Re: Cum alegem gresia ?

Mesajde ando » Mar Ian 24, 2012 4:19 pm

Clasificarile respective se refera la categoriile de uzura. PEI I de ex sunt recomandate doar in incaeperile unde nu circulam prea mult si de preferat sa fim incaltati cu papuci (debarale, etc). PEI V se folosesc la amenajarile institutiilor,birouri, restaurante, spitale, in general unde e trafic intens.
Intre PEI I si V sunt categoriile celelate PEI II,III, IV. Pentru placarea unei bucatarii cred ca potrivite sunt PEI III si PEI IV.
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Cum alegem gresia ?

Mesajde elenafr » Dum Ian 29, 2012 2:41 pm

Multumesc mult ando, pentru informatii!
elenafr
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Noi 12, 2010 12:00 am

Re: Cum alegem gresia ?

Mesajde Gavriloi Adina-Mirabela » Lun Ian 30, 2012 11:51 pm

Din cate stiu eu PEI III si PEI IV sunt cele mai bune pentru bucatarie sau hol unde se circula mult,s e gateste... Iar in ceea ce priveste culorile si modelele, sa le asortezi cu ce ai tu dar sa tii cont si de cat de repede se vad petele sau zgarieturile :D
Gavriloi Adina-Mirabela
 
Mesaje: 47
Membru din: Vin Dec 09, 2011 11:25 pm

Re: Cum alegem gresia ?

Mesajde fireman_mil » Mie Feb 08, 2012 10:48 am

Trebuie vazuta planeitatea
fireman_mil
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Sep 24, 2010 11:00 pm

Re: Cum alegem gresia ?

Mesajde ando » Joi Feb 09, 2012 10:37 am

fireman_mil scrie:Trebuie vazuta planeitatea


Planeitatea o rezolva un meserias priceput. Chiar daca nu ai spatiile drepte se corecteaza cu adezivul cu care se lipeste gresia. Se pune mai gros sau mai putin, dupa caz.
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm


Înapoi la Finisaje pereti si pardoseala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori