Cum intretin parchetul lacuit?

Finisarea si decorarea peretilor si pardoselilor - zugraveli, tapet, lambriu, gresie, faianta, parchet, etc.

Cum intretin parchetul lacuit?

Mesajde FELICIA70 » Mie Ian 04, 2012 12:40 pm

In locul in care scaunul pe roti se freaca permanent pe parchet, lacul s-a cam scorojit, de 5 ani, de cand am lacuit. Se poate reconditiona doar locul acela?
FELICIA70
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Feb 03, 2011 12:13 am

Re: Cum intretin parchetul lacuit?

Mesajde mirelat » Mie Ian 04, 2012 5:59 pm

La fel am patit si eu cu parchetul si rotilele de la scaunul ergonomic.
Desi am folosit un lac poliuretanic care ne-a fost recomandat ca fiind foarte rezistent.
Cred ca singura solutie este amplasarea unui covor sub scaun. Acum pentru mascarea zonei respective, destul de inestetice, daca nu m-am gandit sa pun covorul de la inceput pentru a proteja. :(
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Cum intretin parchetul lacuit?

Mesajde ValentinaT50 » Mie Ian 04, 2012 8:09 pm

Este opinia mea, fara a fi profesionist in acest domeniu: se poate reconditiona local cu conditiile:
- sa poti rascheta parchetul pe o portiune (evident mai mare, preferabil de la un perete la celalalt, pe latimea afectata) O poti face singur, exista slefuitoare pentru utilizare casnica, nu sunt scumpe
- sa ai acelasi lac
ValentinaT50
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 12:00 am

Re: Cum intretin parchetul lacuit?

Mesajde FELICIA70 » Mie Ian 11, 2012 7:16 pm

Daca pun acum covor sub scaun nu se mai deplaseaza pe roti....ma deranjeaza deoarece devine scaun fix. Oare cu ceara nu se poate remedia putin parchetul?
FELICIA70
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Feb 03, 2011 12:13 am

Re: Cum intretin parchetul lacuit?

Mesajde muha_huma » Mie Ian 11, 2012 8:27 pm

FELICIA70 scrie:...Oare cu ceara nu se poate remedia putin parchetul?

In mod normal ceara ar trebui sa protejeze suprafata parchetului. Daca lacul s-a degradat deja, degeaba aplici acum ceara, tot se va vedea parchetul din zona respectiva diferit de restul parchetului din incapere.

Si inca ceva, din cate stiu eu, peste parchetul finisat cu lacuri poliuretanice nu se recomanda aplicarea de ceara. Ar trebui deci sa stii ce fel de lac ai.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Cum intretin parchetul lacuit?

Mesajde KKU » Vin Dec 06, 2013 11:50 am

Parchetul lacuit nu permite reparatii locale, doar cel uleiat.
Trebuie refacut finisajul in toata incaperea.
Ar fi ok ca pe viitor sa folositi o folie de protectie pe zona scaunului. Am vazut prin magazinele de bricolaj - 90 lei.
Pentru curatare trebuiesc folosite anumite produse in functie de finisaj.
Eu le cumpar online de pe mai-curat.ro
KKU
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Dec 06, 2013 11:27 am


Înapoi la Finisaje pereti si pardoseala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron