Intrebare legata de rezistenta podelei la bloc

Finisarea si decorarea peretilor si pardoselilor - zugraveli, tapet, lambriu, gresie, faianta, parchet, etc.

Intrebare legata de rezistenta podelei la bloc

Mesajde bacilabogdancaius » Mar Feb 09, 2021 3:07 pm

Buna-ziua,

As dori sa va rog sa imi spuneti daca situatia in care ma aflu poate fi una periculoasa, sau nu.
In urma cu cateva saptamani am decis sa renovez una din camerele apartamentului, care urmeaza a prelua rolul de birou.
Am inceput prin scoaterea parchetului vechi, a PFL-ului pe care era lipit parchetul, si ulterior a stratului de umplutura/nivelare (zgura).
Astfel am ajuns la placile de prefabricat.
Peste aceste placi am inceput turnarea unei sape grosiere, cu scopul de a ajunge la un anumit nivel, si totodata de a prelua orice denivelare lasata in urma "curatarii" materialelor vechi.
Sunt cu lucrarea la aproximativ 70%, si din estimari pot spune ca voi ajunge sa folosesc in jur de 40-42 saci de sapa, de 25KG fiecare.
Aici incepea problema mea: desi am scos aproximativ 500KG de materiale vechi (parchet, PFL, zgura), eu ajung sa pun, in schimb, cam 1200KG (in care intra sapa grosiera, sapa autonivelanta, podele laminate).
Este adevarat ca aceste 1200KG sunt distribuite uniform, pe cei 9 metri patrati, dar as dori sa stiu daca ma expun la vreun risc.. (sa ajung "la vecinu de dedesubt")..
Mentionez ca blocul este construit in jurul anului 1970, pe o strada usor circulata (nu este expusa la traficul de mare tonaj).

Va multumesc anticipat,
Bogdan.
bacilabogdancaius
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 09, 2021 3:04 pm

Înapoi la Finisaje pereti si pardoseala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori