Tencuiala/tinci/bca

Finisarea si decorarea peretilor si pardoselilor - zugraveli, tapet, lambriu, gresie, faianta, parchet, etc.

Tencuiala/tinci/bca

Mesajde severinagabor » Mar Iul 14, 2015 9:25 am

Buna,
as avea o intrebare si anume, se poate da tinci direct pe zidarie, zidul fiind din bca? Suntem in situaitia in care mesterul nostru a folosit tinciul direct pe bca(grosimea tinciului nefiind mai mare de 1-2 mm) peste care a dat cu lavabila. Deja au inceput sa apara fisuri in pereti. Cum poate fi remediata situatia?

Multumesc
severinagabor
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 14, 2015 9:17 am

Re: Tencuiala/tinci/bca

Mesajde marcelb » Joi Iul 16, 2015 12:56 pm

Tinciul se aplica peste tencuiala bruta, peste un alt strat de tinci sau eventual peste o suprafata de beton. Deci ar trebui sa tencuiesti si apoi sa tragi un nou strat de tinci.

Bine ar fi daca i-ai putea imputa mesterului costul manoperei, tinciului si vopselei lavabile folosite deja. Dar presupun ca l-ai platit deja si bani inapoi e greu sa mai primesti...

Din pacate sunt multi astfel de "meseriasi" care isi bat joc de banii beneficiarului. Am patit-o si eu, tot la faza de tinciuire. Peretii au aratat mai bine doar cu tencuiala bruta decat dupa tenciuire...
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am


Înapoi la Finisaje pereti si pardoseala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori