Izolare pereti OSB

Finisarea si decorarea peretilor si pardoselilor - zugraveli, tapet, lambriu, gresie, faianta, parchet, etc.

Izolare pereti OSB

Mesajde Ingrid R » Vin Dec 06, 2013 10:23 am

Am izolat peretii OSB exteriori cu polistiren de 10 si pe interior cu rigips. Cu toate astea, se infiltreaza apa. Cum se poate rezolva?
Ingrid R
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 06, 2013 10:17 am

Re: Izolare pereti OSB

Mesajde petre67 » Vin Dec 06, 2013 4:49 pm

Ar trebui sa ne lamuriti cum adica "se infiltreaza apa"? Care apa, apa de ploaie? Ce ati expus dumneavoastra ca ati facut nu are nicidecum efecte de hidroizolatie, ca sa poata opri apa dinspre exterior.

Inclin totusi sa cred ca va referiti mai degraba la condensul care se produce in pereti. Ar fi si de mirare sa nu se produca condens daca peretele exterior este intr-adevar construit doar din ce ati enumerat: polisitren + OSB + gips carton. Lipseste o bariera de vapori.

Daca vorbim de o casa de locuit, izolatia termica este oricum mult prea "subtire", asa ca eu va recomand pe interior inca un strat de vata minerala/bazaltica + bariera vapori + un strat de finisaj din gips carton, asezate obligatoriu in aceasta ordine, dinspre exterior spre interior.

In orice caz, persoana care v-a realizat constructia nu are nici cele mai elementare cunostinte in domeniu, daca a facut-o pentru bani ar trebui sa-i cereti inapoi.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm


Înapoi la Finisaje pereti si pardoseala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori