Miros lac parchet

Finisarea si decorarea peretilor si pardoselilor - zugraveli, tapet, lambriu, gresie, faianta, parchet, etc.

Miros lac parchet

Mesajde faraonu1 » Mar Oct 01, 2013 12:30 pm

Buna ziua,
Am o problema la care nu reusesc sa-i dau de capat.
Anul trecut pe vremea asta am renovat etajul de la casa (schimbat instalatie electrica, zugravit, raschetat si lacuit parchet). Cu mici exceptii totul a iesit bine. Marea problema este ca “meseriasii” care au lacuit parchetul au lasat o camera inchisa ermetic. Doar dupa aprox 24 ore cand am deschis usa am descoperit dezastrul. Din acel moment in acea camera nu se poate respira (miros intepator). Am apelat la alta echipa care au raschetat din nou parchetul din acea camera si au lacuit. Toata iarna si primavara am stat cu geamurile deschise doar doar se va duce mirosul. Am acoperit parchetul cu o folie pentru a identifica sursa mirosului. Se pare ca parchetul este OK deci parerea mea este ca mirosul s-a impregnat in pereti. Pana acum am dat vreo trei straturi de amorsa si am zugravit de doua ori (in speranta ca voi inchide porii). Degeaba. Ca ultima solutie am inchiriat un dezumidificator profesional si apoi un neutralizator de mirosuri. Acelasi rezultat. Nu trebuie sa spun ca am apelat la toate retetele babesti: bicarbonat, otet, ceapa, diverse plante si fructe, spray-uri, etc.
Daca credeti ca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi nu ezitati (varianta cu dat jos tencuiala o am in calcul dar prefer sa fie ultima solutie)
Multumesc
faraonu1
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Oct 01, 2013 12:28 pm

Re: Miros lac parchet

Mesajde daroxi » Joi Oct 03, 2013 9:09 am

Nu pot sa cred ca dupa ce ai raschetat din nou parchetul si ai rezugravit mai persista acel miros! In plus spui ca ai aerisit vreme de 2 anotimpuri! Si sa fi intrat mirosul in tencuiala, eu ma gandesc ca iesea in tot acest timp! Izolatia tavanului din ce e facuta? Sa fi intrat mirosul in vata minerala?
Nu stiu ce sa zic, ar trebui ca acel miros sa iasa indiferent in ce zona a camerei a fost impregnat!
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Miros lac parchet

Mesajde faraonu1 » Joi Oct 03, 2013 9:17 am

Asa am sperat si eu. Tavanul e placa de beton (deasupra e mansarda). Zidurile sunt din caramida. Nu este nici o izolatie in care sa se fi acumulat mirosul.
faraonu1
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Oct 01, 2013 12:28 pm

Re: Miros lac parchet

Mesajde daroxi » Joi Oct 03, 2013 6:58 pm

Si acum pe perioada verii ai lasat deschis? Mi se pare imposibil sa nu iasa acel miros daca vare sunt geamurile deschise! Nu poate fi acum un miros de amorsa sau de la zugravit? Zic si eu pt. ca mi se pare o chestie tare ciudata ...
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Miros lac parchet

Mesajde faraonu1 » Vin Oct 04, 2013 8:13 am

Toata vara au stat geamurile deschise. Nu este miros de amorsa sau lavabila pentru ca dupa renovare totul era OK. Problema a aparut dupa lacuirea parchetului.
faraonu1
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Oct 01, 2013 12:28 pm

Re: Miros lac parchet

Mesajde mamaeb » Sâm Oct 12, 2013 12:59 am

Solutia cred ca este: timpul! Cred ca cu timpul se va duce acel miros!
mamaeb
 
Mesaje: 34
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Miros lac parchet

Mesajde dantes » Sâm Noi 09, 2013 8:44 am

Ar trebui sa verifici daca nu cu cumva lacul s-a scurs pe sub parchet pe langa pereti.
dantes
 
Mesaje: 61
Membru din: Mar Noi 09, 2010 12:00 am

Re: Miros lac parchet

Mesajde cyucy » Dum Noi 24, 2013 6:02 pm

Lacul are un miros puternic si multa vreme se va simti in locuinta, indiferent ce solutii vei folosi, din pacate!
cyucy
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Aug 12, 2009 11:00 pm

Re: Miros lac parchet

Mesajde oana.badoiu » Mar Noi 26, 2013 4:32 pm

Lacul pare sa se fi scurs pe undeva.
Mirosul ar trebui sa treaca dupa un sezon
oana.badoiu
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Iul 25, 2012 1:01 pm


Înapoi la Finisaje pereti si pardoseala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori