Pete pe faianta - gresie

Finisarea si decorarea peretilor si pardoselilor - zugraveli, tapet, lambriu, gresie, faianta, parchet, etc.

Pete pe faianta - gresie

Mesajde Crystina06 » Mie Apr 10, 2013 4:53 pm

Buna ziua! Cu ce se pot indeparta anumite pete, ceva mai vechi, de ex. chiar si stropi de rugina, ce se scot greu de pe suprafetele gen faianta - gresie? Specific ca este vorba despre o faianta care nu este recomandat a fi curatata cu otet, acizi, etc. Multumesc anticipat!
Crystina06
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 10, 2013 4:40 pm

Re: Pete pe faianta - gresie

Mesajde Peetro » Mie Apr 10, 2013 5:06 pm

Indiferent de culoarea acesteia, faianta are nevoie deo curatare temeinica. De obicei pe aceasta se depun tot felul de pete (ulei, mancare - in bucatarie si detergenti in cea din baie). Cu cat aceste elemente sunt lasate mai mult timp pe faianta, cu atat curatarea lor devine mai dificila.

In primul rand ai nevoie de un detergent foarte puternic, precum detartrantul. Acesta este ieftin, foarte puternic ca si agent de curatare, dar extrem de toxic. Din acest motiv este recomandat nu doar sa deschizi larg geamurile, ci si sa porti o masca de protectie.

Adauga detartrantul intr-un tub cu pulverizator, aplica produsul pe toata suprafata gresiei, lasa-l sa actioneze 10 - 15 minute, iar apoi spala toata suprafata cu un burete abraziv.
Peetro
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 10, 2013 4:59 pm

Re: Pete pe faianta - gresie

Mesajde dantes » Dum Apr 14, 2013 7:29 am

detartranul oare nu distruge luciul gresiei? eu am niste pete de ciment pe gresie si nu reusesc sa le indepartez
dantes
 
Mesaje: 61
Membru din: Mar Noi 09, 2010 12:00 am

Re: Pete pe faianta - gresie

Mesajde iulianduma34 » Dum Apr 14, 2013 12:28 pm

mergeti la magazinele de bricolaj si cereti acid pt curatat gresie si faianta
iulianduma34
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Mar 23, 2013 10:55 am

Re: Pete pe faianta - gresie

Mesajde dantes » Mie Mai 15, 2013 6:26 am

Multumesc pentru raspuns,am sa incerc sa vad daca pot rezolva problema
dantes
 
Mesaje: 61
Membru din: Mar Noi 09, 2010 12:00 am

Re: Pete pe faianta - gresie

Mesajde danysas » Vin Mai 24, 2013 7:44 pm

Crystina06 scrie:Buna ziua! Cu ce se pot indeparta anumite pete, ceva mai vechi, de ex. chiar si stropi de rugina, ce se scot greu de pe suprafetele gen faianta - gresie? Specific ca este vorba despre o faianta care nu este recomandat a fi curatata cu otet, acizi, etc. Multumesc anticipat!

Este o solutie de curatat de la Muller care este in jur de 40 ron 250ml sau varianta de "marca ceys" , eu lucrez la un magazint de bricolaj, si sunt sef de departament
danysas
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Dec 12, 2010 12:00 am

Re: Pete pe faianta - gresie

Mesajde danysas » Vin Mai 24, 2013 7:46 pm

dantes scrie:detartranul oare nu distruge luciul gresiei? eu am niste pete de ciment pe gresie si nu reusesc sa le indepartez

Detartrantul nu distruge gresia sau faianta dar rosturile cu siguranta, adica distruge suprafata lucioasa de pe rosturi iar dupa un timp va incepe sa se crape.
danysas
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Dec 12, 2010 12:00 am


Înapoi la Finisaje pereti si pardoseala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron