Spalarea peretilor – Curatarea vopselei lavabile

Finisarea si decorarea peretilor si pardoselilor - zugraveli, tapet, lambriu, gresie, faianta, parchet, etc.

Re: Spalarea peretilor – Curatarea vopselei lavabile

Mesajde eagle_eye » Mie Mar 25, 2015 9:35 pm

Vopseaua lavabila este ieftina, la indemana oricui si foarte practica pentru cei care au copii mici care cred ca peretii sunt o mare tabla de desenat.
eagle_eye
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Dec 02, 2010 12:00 am

Re: Spalarea peretilor – Curatarea vopselei lavabile

Mesajde buniv » Dum Mar 29, 2015 11:41 pm

Toti copiii sunt curiosi sa vada cum se observa desenele lor pe pereti! Cred ca e o chestie generala, asa ca si eu m-am resemnat! In camera copiilor am pus tapet lavabil deschis la culoare si am rezolvat problema!
buniv
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Spalarea peretilor – Curatarea vopselei lavabile

Mesajde ionm2001 » Mie Iul 08, 2015 8:45 am

Daca am lavabila pe pereti, urmatoarea aplicare mai necesita spalarea acestora inainte?
ionm2001
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Noi 22, 2010 12:00 am

Re: Spalarea peretilor – Curatarea vopselei lavabile

Mesajde muha_huma » Vin Iul 10, 2015 5:36 pm

ionm2001 scrie:Daca am lavabila pe pereti, urmatoarea aplicare mai necesita spalarea acestora inainte?


Daca suprafata nu este foarte murdara (patata cu diverse sau impregnata cu grasimi) este suficient sa dai cu o amorsa.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Spalarea peretilor – Curatarea vopselei lavabile

Mesajde dantes » Vin Iul 24, 2015 12:05 pm

claudia1976 scrie:Ce pot sa fac pentru a disparea mucegaiul de pe pereti ? De cand ne-am pus centrala, nu mai scapam de mucegai. In plus ne mai inundeaza si vecina de deasupra. Acum peretele are o pata mare galbena si mucegaita in coridor. Daca ne punem termopane, scapam de probleme ? Stiu ca mucegaiul pe langa ca nu e estetic are efecte negative si asupra sanatatii.

Sunt solutii antimucegai care se aplica dupa ce se spala peretelui apoi trebuie dat cu o vopsea lavabila antimucegai
dantes
 
Mesaje: 61
Membru din: Mar Noi 09, 2010 12:00 am

Re: Spalarea peretilor – Curatarea vopselei lavabile

Mesajde mariusorbai » Lun Iul 27, 2015 1:12 pm

Un articol util. Eu acum zugravesc prima data " in regie proprie" si mai am de invatat.
mariusorbai
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Iun 29, 2014 12:00 pm

Re: Spalarea peretilor – Curatarea vopselei lavabile

Mesajde ionm2001 » Lun Oct 19, 2015 10:04 am

Daca am lavabila pe pereti, urmatoarea aplicare mai necesita spalarea acestora inainte?
ionm2001
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Noi 22, 2010 12:00 am

Re: Spalarea peretilor – Curatarea vopselei lavabile

Mesajde petre67 » Mar Oct 20, 2015 9:16 pm

ionm2001 scrie:Daca am lavabila pe pereti, urmatoarea aplicare mai necesita spalarea acestora inainte?


Nu este necesar sa speli peretii decat daca acestia sunt foarte murdari, au mucegai (caz in care trebuie sa aplici o solutie antimucegai) sau este necesara degresarea acestora (in bucatarie, mai ales daca nu folosesti hota).
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Spalarea peretilor – Curatarea vopselei lavabile

Mesajde TeoJ » Joi Ian 28, 2016 5:24 pm

Asa cum spunea si antevorbitorul meu, dupa curatarea mucegaiului trebuie aplicata o vopsea antimucegai. Prietenii mei au scapat de problema cu aeria gold cu porus X. Mucegaiul apare in toata casa? Poate ca nu este aerisita corespunzator. Ma tot gandesc ce legatura ar putea avea centrala cu aparitia mucegaiului.
Trebuie verificat nivelul de umiditate din casa si inlaturat printr-o aerisire corespunzatoare.
TeoJ
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Noi 21, 2015 3:51 pm

Re: Spalarea peretilor – Curatarea vopselei lavabile

Mesajde TudorValentin » Lun Mai 23, 2016 2:29 pm

cine a mai folosit vopseaua asta aeria gold? Vad ca i se tot face reclama si m-ar tenta s-o incerc. Vreau sa stiu, in primul rand daca o pot curata de mai multe ori fara sa ramana pete, asa cum mi-au ramas acum pe pereti
TudorValentin
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mai 19, 2016 11:55 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Finisaje pereti si pardoseala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron