Gresia si faianta

Finisarea si decorarea peretilor si pardoselilor - zugraveli, tapet, lambriu, gresie, faianta, parchet, etc.

Re: Gresia si faianta

Mesajde roger-ius » Sâm Ian 25, 2014 12:01 pm

Vladriana scrie:Buna ziua. Eu vreau sa va cer un sfat. As vrea sa pun gresie in toata casa, asa cum am vazut in casele italienlor, au gresie sau chiar marmura pe jos. Totusi ma gandesc ca pentru copii din casa nu ar fi prea indicat insa mi-a placut ideea. Ce ma sfatuiti?


In zona de zi (living, sufragerie, bucatarie, hol, bai) noi avem gresie, insa avem si incalzire in pardoseala. Oricum mai mult de jumate de an incalzirea nu functioneaza, si atunci putem zice ca ar fi o zona mai rece. Pentru copii exista insa solutii: niste perne pe care sa stea, eventual ceva covorase. Am ezitat si noi mult daca in living de ex. sa punem gresie, pe langa aspectul functional, existand si aspectul estetic (adica gresia poate parea "rece" in amenajare). Aspectul estetic insa se poate ameliora "incalzind" altfel spatiul: mobila de lemn, prin nuantele zugravelii etc. In acest sens si culoarea gresiei am ales-o sa fie cat mai potrivita pentru acest scop. Repet la noi argumentul pentru alegerea gresiei a fost dat de faptul ca avem incalzire in pardoasela (altfel alegeam parchetul masiv). Acum nu-mi pare rau insa de alegere: e mult mai practica si usor de intretinut, avand si iesire pe terasa direct din living, musari nu mai e neaparat nevoie sa se descalte, etc.

Atasez si o imagine unde zona de zi e placata cu piatra. Chiar daca e o amenajare mai degraba in stil rustic, mie imi mare destul de intima acea camera.
Fişiere ataşate
photo.jpg
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Gresia si faianta

Mesajde cettat » Dum Ian 26, 2014 11:22 pm

Eu nu recomand gresia in interior pentru ca tine rece, chiar daca e mai usor de intretinut. Am avut si eu gresie pe holul mare al casei, dar dupa 2 ani am schimbat-o si am pus parchet! Se cunoaste diferenta! ;)
cettat
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Gresia si faianta

Mesajde planet_florin » Vin Apr 04, 2014 1:10 pm

sunt super multumit de gresie si faianta, se spala usor mentinandu-se curatenia, da aspect de curat, ce mai sunt multumit de ele !
planet_florin
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mai 30, 2012 4:51 pm

Re: Gresia si faianta

Mesajde nutabunicuta » Lun Feb 02, 2015 8:58 am

Nu recomand gresia daca aveti copii mici, nepoteii mei nu poarta papucei, trebuie sa ma tin dupa ei permanent si tot nu-i poarta, iar gresia e foarte rece chiar daca in casa e cald
nutabunicuta
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 5:52 pm

Re: Gresia si faianta

Mesajde Elamihaela » Mie Feb 04, 2015 11:49 am

In bucatarie am faianta pe fond alb cu vernil si gresia pe verde pentru a crea contrast.

In baie faianta este este pe fond alb cu bleu avand senzatia ca esti la mare.
Elamihaela
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Feb 24, 2012 10:16 am

Re: Gresia si faianta

Mesajde elenabulat » Vin Feb 13, 2015 12:43 pm

Vladriana sugestia mea este ca ideea de a avea gresie toata casa nu este una tocmai buna deoarece stim cu toti ca cu cat avem mai multa gresie ea aduce racoare plus ca in momentul in care ai copii mici riscul ca ei sa alunece si sa sa loveasca este mult mai ridicat. Este foarte important ca atunci cand alegi materialele pentru pardoseala sa te gandesti bine la avantajele si dezavantajele fiecarui material in parte si sa alegi cele mai potrivite solutii pentru locuinta ta.
elenabulat
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Ian 04, 2012 6:23 pm

Re: Gresia si faianta

Mesajde Marketing Menatwork » Vin Iun 16, 2017 1:15 pm

petre67 scrie:
claudia1976 scrie:Exista gresie ieftina si de calitate ?


Gasesti tot felul de promotii la gresie si faianta in perioada de iarna, trebuie doar sa cauti, si sa ai noroc sa-ti placa modelele aflate la oferte.



Daca iti doresti gresie sau faianta la preturi rezonabile iti recomand cu incredere cele de pe site-ul emenatwork.ro !
Marketing Menatwork
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Iun 13, 2017 12:36 pm

Re: Gresia si faianta

Mesajde Simona Ionescu » Mie Noi 15, 2017 10:41 am

adisan scrie:Exista vreun gen de chit pentru rosturi cauciucat/ siliconat? Cel clasic pe care l-am folosit la gresia din bucatarie are prostul obicei sa sara.


Buna, te poti uita pe emenatwork.ro pentru mai multe detalii... exista :)
Simona Ionescu
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Oct 05, 2017 8:57 am

Anterior

Înapoi la Finisaje pereti si pardoseala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron