recomandati placarea peretilor cu rigisp?

Finisarea si decorarea peretilor si pardoselilor - zugraveli, tapet, lambriu, gresie, faianta, parchet, etc.

recomandati placarea peretilor cu rigisp?

Mesajde marian.pirvulescu » Sâm Oct 27, 2012 3:05 pm

Trebuie sa intru in renovari si unii ar zice sa pun rigips ca sa iasa pereti drepti ca cica ar si costa tot cam la fel, unii ca doar glet sau tinci... ce recomandati?? peretii nu sunt prea drepti dar nici rau asa nu arata..
marian.pirvulescu
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 23, 2012 8:28 am

Re: recomandati placarea peretilor cu rigisp?

Mesajde petre67 » Sâm Oct 27, 2012 8:55 pm

Daca peretii nu sunt prea drepti, si doresti sa fie perfecti, nu are sens sa incarci cu tencuiala/tinci/glet, mult mai rapida si comoda este solutia cu gips-carton.
Si eu cred ca nici nu iese mai scump.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: recomandati placarea peretilor cu rigisp?

Mesajde roger-ius » Dum Oct 28, 2012 11:24 am

Eu votez pentru tencuirea peretilor. Cu nisip+var+ciment cred ca iesi mai ieftin decat cu rigips. La placarea cu rigips e un pic mai scumpa manopera, la fel si pretul materialelor: placile de rigips+profilele (destul de scumpe). Daca peretii nu sunt asa de drepti se incarca cu mai multa tencuiala. Un alt argument ar fi acela "eco". Personal imi pare mai ok sa construiesti cu materiale traditionale. Si inca un "bonus" daca tencuiesti: castigi un plus la partea de rezistenta a zidului.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: recomandati placarea peretilor cu rigisp?

Mesajde petre67 » Dum Oct 28, 2012 12:00 pm

roger-ius scrie:Eu votez pentru tencuirea peretilor ...


Tinand cont ca suntem in pragul iernii, daca timpul alocat renovarii nu este foarte generos, eu nu as astepta zile bune ca sa se ususe tencuiala/tinciul/gletul.

In plus, daca este vorba despre un apartament la bloc, nu se compara mizeria facuta de materialele clasice comparativ cu gipsul carton.

Iar la lipitul gips cartonului pe peretii actuali nu sunt obligatorii profilele de aluminiu, doar daca vrei sa montezi in spate si izolatie termica.

Iar daca peste tencuiala te apuci sa mai tragi glet de ipsos, nu mai vad niciun avantaj in folosirea materialelor traditionale.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: recomandati placarea peretilor cu rigisp?

Mesajde gabriela09 » Dum Oct 28, 2012 4:24 pm

da este recomandata placarea peretilor pt caldura.
gabriela09
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 04, 2012 12:04 pm

Re: recomandati placarea peretilor cu rigisp?

Mesajde mary45700128 » Lun Oct 29, 2012 4:45 am

Daca nu ai condens sau scurgeri de apa.
mary45700128
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Aug 23, 2012 1:09 am

Re: recomandati placarea peretilor cu rigisp?

Mesajde roger-ius » Lun Oct 29, 2012 2:37 pm

petre67 scrie:... daca este vorba despre un apartament la bloc, nu se compara mizeria facuta de materialele clasice comparativ cu gipsul carton.

Iar la lipitul gips cartonului pe peretii actuali nu sunt obligatorii profilele de aluminiu ...


Daca vrei sa ai o suprafata cat de cat finisata si peretii placati cu rigips trebuiesc gletuiti. In plus, petru o lucrare corect exectutata, este recomandabila utilizarea profilelor de aluminiu. Depinde ce suprafata vrea sa finiseze omul (poate ne spune si noua), daca e apartament la bloc, e mai practic sa placheze cu rigips. La o casa, mai ales daca ar fi in stadiul "la rosu", eu as alege fara ezitare tencuirea peretilor. Macar pentru faptul ca ajuta la partea de rezistenta a zidului.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: recomandati placarea peretilor cu rigisp?

Mesajde crespo » Lun Noi 05, 2012 5:53 pm

La glet iti trebuie doar apa, glet si amorsa.
La rigips carton iti trebuie placi rigisps, ipsos adeziv, amorsa, pasta rosturi, banda mare rosturi si pentru un finisaj bun mai trebuie si o mana de glet pe placi.
Fa un calcul al necesarului de glet si al necesarului de gipscarton - macar sa ai idee cat este pretul celor doua.
Cred ca mai ieftin e gletuirea.
crespo
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Noi 04, 2010 12:00 am


Înapoi la Finisaje pereti si pardoseala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron