Combinatii de culori elegante si moderne

Finisarea si decorarea peretilor si pardoselilor - zugraveli, tapet, lambriu, gresie, faianta, parchet, etc.

Combinatii de culori elegante si moderne

Mesajde hera » Vin Sep 14, 2012 9:30 am

Ce va ramane tot timpul la moda este combinatia de negru si alb, care confera spatiului eleganta, asta insa daca este facuta cu anumite limite pentru ca daca, de exemplu, folositi prea mult negru s-ar putea sa dati camerei dumneavoastra o tenta de straniu. Albul da senzatie de curat iar negrul de stilat. Puteti folosi combinatia de culori atat in cazul peretilor cat si in ceea ce priveste pardoselile care pot fi in carouri alb negre, mochetele sau covoarele pot avea forme geometrice abstractizate in aceleasi nunate, mobila neagra in contrast cu peretii albi si draperii in dungi negre pe un perete rosu. Trebuie luat in calcul si accesoriile care intregesc o camera cum ar fi tablouri moderne cu rame negre, lenjerii de pat, cuverturi, corpuri de iluminat, toate de culoare neagra.

O alta combinatie moderna si relaxanta este cea dintre albastru si alb. Este o combinatie senina ce ne duce cu gandul la natura, la un cer senin de vara, pe plaja la mare. Se incadreaza perfect in camera copiilor considerata drept tema nautica. Era mult folosita si in Franta secolelor trecute. Puteti vopsi peretii in nuante de albastru pal cu alb, in care mobila este de culoare alba sau crem, perdelele albe, iar draperiile in bleumarin, lenjeria de pat poate fi in degrade albastru-alb imitand undele apei, accesorii marine, flori albe.

Puteti folosi culorile rosu si alb, combinatie ce se intalneste mai des in design-ul hotelurilor, dar si in locuinte. Daca alegeti sa vopsiti peretii in rosu inchis, aveti nevoie de un contrast cu mobila alba si lenjeria alba. Puteti adauga desene cu fructe rosii pe lenjerie, mocheta si in accesoriile ce se regasesc in camera respectiva, iar mobila poate fi neagra, pentru un contrast mai accentuat. La aceasta combinatie se pot adauga si culori cum sunt albastrul si rozul.

Pentru relaxare si prospetime puteti folosi verdele in combinatie cu albul. Puteti achzitiona o lenjerie de pat, cat si pentru draperii, cu imprimeuri de frunze si ferigi. Aplicati vopsea in tonuri de verde pal, iar in restul camerei, pentru mobilier, lenjerie, perdele sau draperii, puteti folosi albul. Se pot utiliza si nuante de verde galbui sau verde albastrui.
Daca doriti o camera primitoare, plina de caldura, puteti alege combinatia dintre maro si alb. Daca va hotarati sa vopsiti peretii de culoare maro inchis, veti crea impresia de cabana de munte sau puteti alege albul pentru pereti si maroul pentru mobila. Aceasta combinatie necesita mai mult alb pentru crearea unui echilibru intre nuante inchise si deschise. Puteti totusi sa folositi bejul in locul maroului inchis sau o combinatie intre cele doua.

O regula stiuta de catre toti designerii este faptul ca nuantele pale se vor asorta tot timpul cu albul. Aceasta combinatie ii va conferi casei dumneavoastra senzatia de mai mult spatiu si luminozitate.
Puteti alege combinatii de alb cu tonuri puternice cum este portocaliul in combinatie cu albul sau de ce nu portocaliul cu albastru sau maro, o combinatie reusita pentru camera copiilor. Amestecul intre albul peretilor si cel al mobilei ai al accesoriilor va fi mereu in trend.
hera
 
Mesaje: 108
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:45 pm

Re: Combinatii de culori elegante si moderne

Mesajde andradarling » Joi Noi 15, 2012 8:15 pm

Mie imi place camera sa fie zugravita in aceeasi culoare, de preferinta o culoare foarte deschisa. Eu consider ca albul e prea obositor pentru ochi.
andradarling
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Noi 04, 2010 12:00 am

Re: Combinatii de culori elegante si moderne

Mesajde dorcc » Mar Dec 04, 2012 10:51 pm

Eu in camera copiilor am facut o combinatie de culori, galben, portocaliu, vernil si a iesit foarte frumos. Evident nu culori stridente...
dorcc
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Oct 28, 2011 4:12 pm


Înapoi la Finisaje pereti si pardoseala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori