Combinatii de culori pentru decorarea casei

Finisarea si decorarea peretilor si pardoselilor - zugraveli, tapet, lambriu, gresie, faianta, parchet, etc.

Combinatii de culori pentru decorarea casei

Mesajde hera » Vin Sep 14, 2012 9:24 am

Combinatii de culori pentru decorarea casei
Alegerea culorii pentru peretii casei dumneavoastra este una dintre cele mai importante decizii in ceea ce priveste decorarea casei. Culorile, desi nu ne dam seama, ne influienteaza foarte mult starea de spirit. Astfel, se stie ca albul linisteste, rosul dinamizeaza, albastrul este rece, iar galbenul stimuleaza activitatea cerebrala, insa pe langa culori mai exista si nuante ale acestora care nu au aceleasi caracteristici. Trebuie luat in calcul si lumina naturala care poate sa influenteze intensitatea culorii, dar si cea artificiala. De asemenea, nu este neaparat sa vopsim peretii intr-o singura culoare, putem gasi combinatii de culori sau chiar unul din pereti sa fie diferit de ceilalti, de exemplu.
Puteti alege o vopsea lavabila sau superlavabila, acestea fiind pe baza de rasini acrilice, rezistenta la spalari repetate si se aplica fie cu bidineaua sau trafaletele, fie cu buretele. Vopseaua mata este indicata pentru peretii cu defecte ale zidariei, insa cele lucioase se curata mai usor, doar ca, acestea din urma, nu se potrivesc zonelor cu trafic intens (bucatarie, baie) si scot in prim plan imperfectiunile.
Este important sa alegi culoarea in functie de personalitatea ta:
Galben -perfectiune, reverie, mandrie
Verde - echilibru, prietenos, etic
Verde-albastui - sensibil, emotiv
Albastru- precaut, conservator, de incredere, loial
Purpuriu- politicos, ego-centrism
Lavanda - civilizat, sociabil
Maron- conservator, persoana pe care te poti baza
Rosu - dinamic, agresiv, impulsiv
Rosu inchis - puternic si ambitios
Roz- romantism si caldura
Portocaliu - aventuros, fermecator
Alb- simplitate
Gri - prevazator
Negru- sofisticat, misterios

Intrarea si holul:
In aceasta zona a locuintei, nunata peretilor trebuie sa denote ospitalitate si poate fi in acelasi ton cu exteriorul casei.
Living-ul:
In sufragerie vei sta cu cei care te viziteaza, asa ca de obicei, sufrageria este o incapere mai formala. Puteti opta fie pentru stilul traditional sau pentru cel modern, atmosfera trebuie sa fie placuta si confortabila. In living se poate utiliza orice culoare, numai sa fie in concordanta cu mobilierul ales.
Bucataria:
Puteti folosi aproape toate culorile pentru amenajarea bucatariei, pentru ca de obicei mobilierul este din lemn vopsit alb sau natur, insa trebuie evitate culori ca albastrul, rozul si portocaliul.
Dormitorul:
Una dintre zonele cele mai importante ale casei dumneavoastra este dormitorul, pentru ca aici va veti odihni si relaxa dupa o lunga zi la birou, iar alegerea culorii tine mai mult de preferintele personale ale fiecaruia, decat de influenta pe care o are culoarea respectiva. Totusi, culorile trebuie sa formeze un tot unitar, asa ca armonizati culoarea peretilor cu cea a asternuturilor. Puteti alege verdele, ca si culoare predominanta in dormitor, mai ales ca este o culoare relaxanta. De asemenea, puteti alege rosul, o culoare menita sa energizeze, albastru sau roz.
Camera copiilor:
Culorile pentru un copil sunt foarte importante pentru ca ii pot face creativi, sa-si dezvolte imaginatia, sau ii pot calma, pe cand altele ii pot face mai agitati si nervosi. Prin urmare, zugraviti camera in culori vesele cum este purpuriul, de exemplu, care are puterea de a stimula activitatea intelectuala, verdele sau rozul, fiind culori relaxante. Nu folositi culori inchise cum este albastrul, negrul, rosul sau chiar albul stralucitor.
Baia
Si in baie se pot vopsi peretii in orice culoare, numai sa se tina cont de atmosfera pe care o creati sa nu fie apasatoare, ci relaxanta. Se pot folosi pentru baie nuante de maro, albastru, verde.
hera
 
Mesaje: 108
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:45 pm

Re: Combinatii de culori pentru decorarea casei

Mesajde petrilaana » Vin Sep 14, 2012 2:08 pm

In general, eu zic ca merg combinatii de alb cu diverse culori, sau nuante ale aceleiasi culoare.
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Combinatii de culori pentru decorarea casei

Mesajde margean elena » Dum Sep 16, 2012 5:25 pm

cred ca albul in camera copiilor este ideal ( chiar imperios necesar!:)) de nu vrei sa schimbi culoarea lunar mai ales cand sunt mici:))
margean elena
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Sep 16, 2012 5:04 pm

Re: Combinatii de culori pentru decorarea casei

Mesajde fripculici » Lun Oct 22, 2012 3:21 pm

eu mi-am facut un verde deschis cu alb...si este namaipomenit...
fripculici
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Iul 19, 2012 10:39 am


Înapoi la Finisaje pereti si pardoseala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori