Cum se pregatesc peretii pentru zugravit

Finisarea si decorarea peretilor si pardoselilor - zugraveli, tapet, lambriu, gresie, faianta, parchet, etc.

Cum se pregatesc peretii pentru zugravit

Mesajde hera » Vin Aug 24, 2012 7:23 pm

Fie ca e vorba de o constructie noua (cu peretii netencuiti) sau de o locuinta in care se doreste renovarea, lucrarile de finisare a peretilor includ mai multe etape..
In zugravelile interioare, prima etapa de lucru este curatarea peretilor de vechea vopsea. Fie ca pe pereti a fost vopsea lavabila, var sau huma, aceasta trebuie inlaturata inainte de a zugravi din nou peretii incaperii. Curatarea zugravelii vechi se face dupa umezirea prealabila a peretilor, pentru a inmuia vopseaua si a identifica zonele in care vechiul glet se umfla si trebuie reparat. Umezim peretii cu apa folosind bidineaua. Daca peretii sunt bine umeziti, zugraveala veche se indeparteaza usor de pe perete cu ajutorul unui spaclu.
Dupa operatiunea de curatare a peretilor de vopseaua veche, zidurile trebuie reparate cu tencuiala sau adeziv, daca este cazul, dupa care se aplica gletul. Amorsa se prepara foarte usor din aracet cu apa. Proportia este de cel mult 1/10 Amestecam bine aracetul cu apa, intr-o galeata, pentru a-l dizolva. Aplicam amorsa obtinuta cu bidineaua direct pe perete, pentru a umezi peretii.
Dupa aceea, lasam peretii sa "traga" umezeala, intre 1/2 ora si 1 ora: iarna mai mult timp, vara mai putin, deoarece se usuca mai repede.
O eroare intalnita curent este aplicarea amorsei cu trafaletul. Modul corect de amorsare este cu bidineaua, numai astfel substanta patrunzand in porii materialului. Este suficienta o singura mana.
Se trece apoi la gletuirea peretilor. Aceasta operatiune se realizeaza cu ajutorul unui glet de incarcatura (preferabil pe baza de ipsos) special pentru obtinerea de suprafete netede pe pereti si plafoane in interiorul cladirilor.

Caracteristicile gletului de incarcatura sunt:
- permite realizarea de straturi de pana la 10 mm,
- ofera rezistenta mare, in timp scurt, grad mare de adezivitate,
- rezistenta la fisurare in strat gros si un finisaj alb mat.
Gletul se va aplica in strat uniform pe suport, cu ajutorul fierului de glet. Straturile aplicate pe perete se pot finisa prin lisare cu fierul de glet cu putin timp inainte ca materialul sa faca prize.
Timp de uscare: aproximativ 1 zi / strat de 5 mm.
5. Pe suprafata astfel indreptata se aplica un strat final de glet de finisaj deoarece este fin si foarte alb, genereaza un consum redus de vopsea, se finiseaza foarte usor si este suficient de dur pentru a rezista la zgariere. Se poate aplica intr-un strat de pana la 3 mm.
6. Pentru finisarea gletului, folosim fie panza ori hartie abraziva, fie o plasa abraziva.alegem mai intai una cu granulatie mai mare, iar la finisarea finala, o granulatie mai fina, pentru a da peretilor un aspect cat mai placut. Avantajul plasei abrazive este faptul ca permite trecerea prafului rezultat in urma finisarii, realizand in acelasi timp un finisaj eficient si fin al peretilor.
7. Peretii sunt gletuiti si finisati, deci ne pregatim pentru aplicarea vopselei lavabile. Amorsam peretii inainte de a-i vopsi cu lavabila. Rolul amorsei este de a uniformiza capacitatea de absorbtie a peretelui. Astfel, vopseaua lavabila se va aplica si se va usca uniform. Procedeul este acelasi cu aplicarea amorsei pentru gletuirea peretelui.
hera
 
Mesaje: 108
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:45 pm

Re: Cum se pregatesc peretii pentru zugravit

Mesajde Ramo Mona » Mar Sep 04, 2012 2:52 pm

Multumim de sfaturi ... de astazi ma si pun pe treaba urmand indicatiile de aici.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Cum se pregatesc peretii pentru zugravit

Mesajde 88pendulum » Dum Mar 20, 2016 10:09 am

Daca am calciu pe perete si vreau sa dau cu pistol de varuit este in regula?
88pendulum
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Mar 20, 2016 10:06 am

Re: Cum se pregatesc peretii pentru zugravit

Mesajde marcelb » Lun Mar 21, 2016 7:44 pm

88pendulum scrie:Daca am calciu pe perete si vreau sa dau cu pistol de varuit este in regula?


Uite aici un topic unde se discuta despre zugravirea peretilor cu huma/calciu: Varuit / vopsea noua peste huma.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cum se pregatesc peretii pentru zugravit

Mesajde CamilP » Joi Oct 13, 2016 8:24 am

Eu am folosit Gletul meseriasului GM-20 atat pentru umplere cat si pentru finisare, se lucreaza foarte bine.
CamilP
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Ian 12, 2016 6:15 pm

Re: Cum se pregatesc peretii pentru zugravit

Mesajde Cristinelu » Mie Oct 16, 2019 9:52 pm

Foarte bune aceste sfaturi. Multumim.
Cristinelu
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Iun 16, 2019 5:41 pm


Înapoi la Finisaje pereti si pardoseala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori