Gresie sau parchet in bucatarie?

Finisarea si decorarea peretilor si pardoselilor - zugraveli, tapet, lambriu, gresie, faianta, parchet, etc.

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde Infoparchet » Mie Feb 20, 2013 10:15 am

Pentru bucatarii eu as opta fie pentru o pardoseala laminata, fie pentru un parchet din lemn stratificat uleiat.
Laminatul se intretine usor, mai ales variantele LPV, o pardoseala din PVC asemanatoare cu parchetul laminat.
Parchetul din lemn este o pardoseala calda.
Oricum, ca si tendinte, pardoselile reci, din ceramica, pierd teren in fata celor calzi din lemn sau a celor de piatra.
Infoparchet
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Ian 28, 2013 4:53 pm

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde Pascu Andreea » Joi Feb 21, 2013 10:53 am

piscinepremium scrie:eu as opta pentru gresie, pe parchet se vede orice urma de praf sau picatura de apa, e sclavie curata.


Va spun sincer ca nu e deloc sclavie :lol: adica eu sterg aproximativ la 2 zile, chiar nu e nevoie, eu am ales o culoare pe care nu se prea vede murdaria, si nu e stres deloc.
Pascu Andreea
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Dec 17, 2012 3:28 pm

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde Curtean Clarisa » Mar Feb 26, 2013 1:41 pm

si eu votez parchet, da sa fie aquastep neaparat! inainte aveam gresie, dar nu se compara diferenta de caldura
Curtean Clarisa
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Feb 26, 2013 10:57 am

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde irinuca36 » Mie Feb 27, 2013 12:15 am

Gresia se spala mai repede si cum e mai multa mizerie de la gatit si servit masa as spune gresie, dar daca e rece dedesupt, daca e o sursa de racoare atunci parchet
irinuca36
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Feb 27, 2013 12:05 am

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde danr67 » Mie Mar 20, 2013 10:29 pm

Si eu,pentru bucatarie, prefer gresia, oricarui tip de parchet mai mult sau mai putin special.
Problema senzatiei de rece pentru suprafetele placate cu gresie se poate rezolva destul de simplu si ieftin instaland un sistem de incalzire electrica in pardoseala.
Sunt foarte multe solutii si materiale oferite de diverse firme,trebuie doar sa alegeti ceva potrivit in functie de ceea ce va permite pardoseala si bineinteles...buzunarul.
danr67
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 26, 2011 12:12 pm

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde iulianduma34 » Sâm Mar 23, 2013 11:13 am

Multe pareri pro si contra, dar sa privim si din alt aspect. Pardoselile in bucatarii, eu ca si constructor optez pentru gresie si de ce?
Pentru ca in bucatarie umiditatea fiind mai ridicata, se mai scapa apa pe jos, care patrunde sub parchet si da nastere la adevarate culturi de mucegai, care produc ulterior miros neplacut, si ne plangem ca miroase urat in bucatarii si nu stim de ce.
O gresie pusa cum trebuie si chituita bine nu permite apei sa se infiltreze, in consecinta nu dezvolta mucegai. Aceasta opinie e pe termen lung si are ca exemple cazuri reale unde numai dupa 3-4 ani a fost scos parchetul si montata gresie.
iulianduma34
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Mar 23, 2013 10:55 am

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde Curtean Clarisa » Mie Mar 27, 2013 3:54 pm

probabil aveti si dvs dreptate, eu va cred, dar deocamdata nu am intampinat nici o problema de genul si nici nu imi fac griji. oricum parerile vor ramane impartite :D
Curtean Clarisa
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Feb 26, 2013 10:57 am

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde Leykom » Mar Apr 02, 2013 8:11 am

Parchet in bucatarie? Niciodata ! (asta daca ai intentii sa mai si gatesti...)
Cea mai buna alternativă ecologică impotriva defrişărilor în masă! http://www.leykom.ro/ro/placi-xyltech-d ... se-11283-p
Leykom
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mar 04, 2013 6:51 pm

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde Curtean Clarisa » Mie Apr 10, 2013 2:46 pm

Leykom scrie:Parchet in bucatarie? Niciodata ! (asta daca ai intentii sa mai si gatesti...)


hehe, sa stii ca gatesc aproximativ in fiecare zi :D
Curtean Clarisa
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Feb 26, 2013 10:57 am

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde Crystina06 » Mie Apr 10, 2013 5:08 pm

Personal, cunosc pe cineva care a facut in combinatie, in zona cu masina de gatit a folosit gresie, iar in rest parchet mai rezistent la umezeala! Mi se pare o idee buna!
Crystina06
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 10, 2013 4:40 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Finisaje pereti si pardoseala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori