Gresie sau parchet in bucatarie?

Finisarea si decorarea peretilor si pardoselilor - zugraveli, tapet, lambriu, gresie, faianta, parchet, etc.

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde cumparlaptopuri » Joi Sep 12, 2013 9:11 pm

Gresia este cel mai usor de intretinut. Si nu este atat de scumpa.
cumparlaptopuri
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Feb 22, 2012 12:55 pm

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde cristi28 » Lun Sep 16, 2013 9:52 pm

Daca pui gresie iti aluneca copii, iti ingheata picioarele asa ca cel mai convenabil si sanatos este cu parchet, eu asa am pus.
cristi28
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Dec 12, 2010 12:00 am

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde TLA » Dum Dec 01, 2013 11:22 am

Buna ziua!
Si noi amenajam un apartament cu 3 camere si vreau sa scap de gresie pe cat se poate de mult, mai ales ca in primavara am alunecat si mi-am spart rotula, operatii, sarme, etc... deci am mare oroare!
Pentru living si dormitoare, clar parchetul il alegem. Dar cautand solutii pentru bai, am vazut la cineva gresie pentru exterior, ff abraziva, parea ca nu ai cum aluneca pe ea in veci. Si foarte faina:)
In bucatarie si holul de la intrare mi-as dori aceasta podea PVC Aqua Step despre care am citit la acest subiect. Problema este ca in tot apartamentul este deja gresie... nu o scoatem ca presupune prea multa munca, bani, mizerie. Asa ca trebuie pus peste ea ceva. Alta gresie (in bai) ar merge, parchet merge pus, dar acest pvc? se poate pune peste gresie?.. mi-ar conveni pt bucatarie si holul de la intrare, in primul rand, dar de ce nu, si in bai?
TLA
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Dec 01, 2013 10:49 am

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde nutabunicuta » Sâm Dec 07, 2013 5:58 pm

M-ar interesa montarea unui parchet de uzura, am auzit despre el, dar nu am vazut nici nu stiu daca se rascheteaza, ma poate ajuta careva?
nutabunicuta
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 5:52 pm

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde margas » Mar Dec 31, 2013 7:55 pm

Evident gresie in bucatarie... nu neaparat din cauza incalzirii in pardoseala ci mai degraba din cauza grasimilor prezente.
margas
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Ian 25, 2013 9:35 pm

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde qetsiyah » Lun Ian 27, 2014 10:36 pm

Clar parchet pentru ca gresia trage rece si trebuie sa stau mereu cu ceva in picioare sau eventual combinatie de parchet + gresie daca vrei sa incarci un pic peisajul.
qetsiyah
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 27, 2014 10:09 pm

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde mariana1969 » Mar Feb 04, 2014 9:04 pm

Gresia este mult mai potrivita pentru bucatarie.
mariana1969
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Ian 26, 2014 2:40 pm

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde marcel1966 » Joi Feb 13, 2014 7:26 pm

Gresia este o alegere mai buna. Trebuie sa tii cont de faptul ca in bucatarie sunt multe grasimi si de pe parchet la cureti mai greu.
marcel1966
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Dec 06, 2013 9:15 pm

Anterior

Înapoi la Finisaje pereti si pardoseala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori