Gresie sau parchet in bucatarie?

Finisarea si decorarea peretilor si pardoselilor - zugraveli, tapet, lambriu, gresie, faianta, parchet, etc.

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde Vladriana » Lun Iul 08, 2013 10:57 am

Eu locuiesc la curte si de curand mi-am extins bucataria. Inca nu am terminat lucrarile, insa ma gandesc sa combin, asa cu spune "Marcelb", parchetul cu gresie. Am vazut si in afara bucatarii asa si tare mult mi-au placut. Plus ca avem si copil , caruia ii place sa se joace pe jos, iar gresia nu cred ca e tocmai indicata, iar cu covoare prin bucatarie ...clar Nu. Am avut , insa aveam si alta vasta. Acum, deja spatele meu nu mai face fata si la carat de covoare O podea e mult mai usor de intretinut.
Vladriana
 
Mesaje: 46
Membru din: Joi Apr 11, 2013 11:01 am

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde ValentinaT50 » Vin Iul 12, 2013 11:50 pm

Din ratiuni de comoditate am optat pentru gresie. Bucataria este o zona "expusa" unor accidente, la mine destul de frecvente, cum ar fi: un pahar cu apa care e rasturnat, ceva de pe foc care mai cade... si in plus mai e si pericolul unor tevi care se mai defecteaza. Eu am patit-o. E drept ca o bucatarie generoasa, sau tipul acela de bucatarie deschisa poate avea o zona cu gresie ( cea de gatit) si una cu parchet .
ValentinaT50
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 12:00 am

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde andy_coolgirl » Dum Iul 21, 2013 1:22 pm

Presupun ca gresia este mai potrivita,deoarece se poate curata cu usurintza in cazul unui accident neplacut,si datul cu mopul nu accentueaza deteriorarea rapida a acesteia :) !
andy_coolgirl
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iul 21, 2013 1:13 pm

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde floricadumitru57 » Dum Aug 04, 2013 2:11 pm

Pot pune parchet peste gresie?? Nu-mi place gresia veche si pentru ca sa nu mai muncesc atata cu spargerea ei, dar mai ales ca sunt cam neputincioasa, m-am gandit la aceasta varianta. Dar peste faianta veche ce pot pune??? Astept sfaturi de la dumneavoastra, utilizatorii...
floricadumitru57
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 13, 2010 11:00 pm

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde petre67 » Lun Aug 05, 2013 7:29 am

floricadumitru57 scrie:Pot pune parchet peste gresie?? Nu-mi place gresia veche si pentru ca sa nu mai muncesc atata cu spargerea ei, dar mai ales ca sunt cam neputincioasa, m-am gandit la aceasta varianta. Dar peste faianta veche ce pot pune??? Astept sfaturi de la dumneavoastra, utilizatorii...


Raspunsul este afirmativ la ambele intrebari. Puteti pune parchet fara probleme peste gresie. La fel, si gresie peste gresie sau faianata peste faianta, doar sa alegeti un adeziv care specifica clar ca se poate folosi in acest mod.

Insa trebuie sa tineti cont ca in acest fel pierdeti din inaltimea camerei, veti avea diferente de nivel intre incaperile invecinate si probabil va trebui sa modificati usa in sensul taierii din partea inferioara a acesteia.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde floricadumitru57 » Lun Aug 05, 2013 10:27 pm

Va multumesc pentru sfaturile utile!!!
floricadumitru57
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 13, 2010 11:00 pm

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde bucatariicom » Mie Aug 07, 2013 1:13 pm

Pardoselile bune pot pune în valoare sau dezavantaja aspectul unei bucătării. Față de alte încăperi ale locuinței dumneavoastră în bucătărie este întotdeauna mai multă umezeală așadar finisajele trebuie alese cu atenție. Pardoselile sunt greu de schimbat – peste aceasta este așezată mobila și de obicei schimbarea pardoselii reprezintă un deranj mai mare chiar decât schimbarea mobilei de bucătărie. Suprafața nu trebuie doar să arate bine, trebuie să se comporte bine la lovituri, umezeală, zgârieturi și pete. Vezi aici o comparatie intre gresie si parchet si faceti singur alegerea: bucatarii.com/pardoseli-pereti-bucatarie
bucatariicom
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Iul 18, 2013 11:11 am

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde cristian.gavrilas » Mar Aug 27, 2013 1:33 pm

Cu siguranta as alege gresia in bucatarie datorita umiditatii ridicate. Parchetul se poate umfla si altera foarte rapid datorita apei.
cristian.gavrilas
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 12, 2009 11:00 pm

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde Minimal » Joi Aug 29, 2013 3:04 pm

Eu as alege gresie pentru ca in bucatarie mai speli vase mai pica apa pe jos si se mai uda si se poate umfla parchetul de aceea am ales gresia iar pe hol am amestecat cu parchetul. :D
Minimal
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Feb 01, 2011 11:12 am

Re: Gresie sau parchet in bucatarie?

Mesajde carmenica » Mar Sep 03, 2013 11:57 pm

Eu ( si cu sotul meu ;) ) mi-am pus gresie in bucatarie,oricata grija ai avea,tot sare un strop de ulei pe jos,copii din neatentie pot varsa ceaiul sau laptele sau graba de a nu intarzia la serviciu te poate face sa versi putina cafea pe jos ,iar curatenia,mai exact mopul il foloseti mult mai usor.
Iar daca accidental se sparge vreo teava de sub chiuveta,nu risti sa se umfle parchetul .
Parerea mea este ,ca in bucatarie /baie indicata este gresia ! :)
Avatar utilizator
carmenica
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Apr 13, 2013 11:55 am
Localitate: Bucuresti,RO

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Finisaje pereti si pardoseala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google Adsense [Bot] şi 6 vizitatori