Curatarea peretilor finisati cu calciu

Finisarea si decorarea peretilor si pardoselilor - zugraveli, tapet, lambriu, gresie, faianta, parchet, etc.

Curatarea peretilor finisati cu calciu

Mesajde Niculina Tecla » Lun Feb 13, 2012 8:58 pm

Am o suprafata mai mare din apartament pe care doresc sa o curat de zugraveala cu calciu (si de pe tavan). As ori sa stiu cum trebuie sa procedez (daca trebuie mai intai umeziti peretii sau exista alta metoda).
Niculina Tecla
 
Mesaje: 20
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Curatarea peretilor finisati cu calciu

Mesajde petre67 » Lun Feb 13, 2012 10:00 pm

Intradevar, asta e metoda de curatare a peretilor finisati cu calciu: inmuierea bine a acestora cu apa dupa care curatarea cu spaclu.
Urmeaza gletuirea, amorsarea si zugravirea cu o lavabila, presupun.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Curatarea peretilor finisati cu calciu

Mesajde Niculina Tecla » Mar Feb 14, 2012 11:45 pm

Eu as fi vrut sa aflu daca mai exista si alta metoda de indepartare a calciului.Una care presupune mai putin praf (am o probl de sanatate).
Niculina Tecla
 
Mesaje: 20
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Curatarea peretilor finisati cu calciu

Mesajde ando » Mie Feb 15, 2012 11:06 am

Niculina Tecla scrie:Eu as fi vrut sa aflu daca mai exista si alta metoda de indepartare a calciului.Una care presupune mai putin praf (am o probl de sanatate).


In caz ca nu gasesti o alta metoda de indepartare a calciului, dai exectuarea acelei operatiuni alcuiva (cel putin partea unde se produce praf).
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Curatarea peretilor finisati cu calciu

Mesajde petre67 » Mie Feb 15, 2012 8:45 pm

Niculina Tecla scrie:Eu as fi vrut sa aflu daca mai exista si alta metoda de indepartare a calciului.Una care presupune mai putin praf (am o probl de sanatate).


In cazul in care peretii actuali nu sunt prea drepti, si nu esti foarte limitata cu spatiul, ar fi o solutie si niste pereti falsi din gips carton.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm


Înapoi la Finisaje pereti si pardoseala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron