Inlocuire chit de rosturi gresie

Finisarea si decorarea peretilor si pardoselilor - zugraveli, tapet, lambriu, gresie, faianta, parchet, etc.

Inlocuire chit de rosturi gresie

Mesajde Radu Chiran » Lun Sep 10, 2012 9:25 pm

Buna ziua,

Doresc sa schimb chitul de rosturi din bucatarie (CE40 Aquastatic 49 Clinker) si baie (CE40 Aquastatic 85 Polar).
Vreau sa dau aceleasi nuante numai ca prima data cand le-a dat meseriasul s-a depus mult praf pe ele pana s-au uscat si-acum arata urat de tot.
Am inteles ca am nevoie de un razuitor de rosturi.
Ce solutie ma poate ajuta, atat inainte sa-mi faca curatirea mai usoara, cat si dupa ce curat, ma gandesc la modul sa-l dizolve un pic dupa ce-l curat cu razuitorul?

E nevoie sa-l curat/razui pana la baza, sau se poate doar jumatate peste care sa aplic chitul nou?
Am citit pe net ca dupa chituire e recomandat sa se aplice un lac. Imi recomandati un model anume, eventual corelat cu modelele de chituri mentionate mai sus?

Multumesc frumos,
Radu
Radu Chiran
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Dec 11, 2011 3:43 pm

Re: Inlocuire chit de rosturi gresie

Mesajde marcelb » Mar Sep 11, 2012 12:36 am

Despre curatarea rosturilor nu pot sa zic nimic, n-am incercat niciodata sa fac asa ceva, in privinta lacului de protectie eu am folosit LAC CERESIT CT 10, pe care ti-l recomand si tie, chitul de rost fiind tot de la Ceresit, n-ar trebui sa paara probleme de compatibilitate intre materiale. Succes!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am


Înapoi la Finisaje pereti si pardoseala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron