Fierul beton are preturi sezoniere?

Fundatii, structuri de rezistenta, armaturi, structuri metalice

Fierul beton are preturi sezoniere?

Mesajde radubradu » Mie Sep 23, 2015 11:36 am

Buna ziua.
Urmaresc mai multe magazine online si vad ca preturile la fier beton au inceput sa scada dramatic. Este vorba de ceva intamplator sau pur si simplu toamna scad preturile pentru ca nu mai este cerere? Vreau sa ma apuc in primavara de constructia unei case si nu stiu daca sa cumpar fierul acum, in septembrie-octombrie, sau sa mai astept?

Am vazut ca in vara erau preturi de 2.55/kg, iar acum au ajuns la 2.35 lei/kg.
exemplu: http://constructs.ro/depozit/74-fier-beton

M-ar ajuta mult sfaturile celor care au construit in anii trecuti. Multumesc.
radubradu
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iun 10, 2015 2:02 pm

Re: Fierul beton are preturi sezoniere?

Mesajde petre67 » Sâm Sep 26, 2015 9:04 pm

Toate materialele de constructii au preturi sezoniere. Sau chiar daca pretul nu se schimba producatorii (si mai departe distribuitorii) ofera discount-uri consistente in sezonul rece. Din ce am constatat eu in decembrie-ianuarie sunt cel mai jos preturile la materialele de constructie. In plus dupa 1 ianuarie ar trebui sa scada cu 4% doar din reducerea TVA-ului.

Pretul fierului este insa puternic influentat si de ce se intampla in economia noastra dar si in cea mondiala. Astfel, daca guvernul nostru ar da drumul la investitii masive in infrastructura ar creste cererea de fier si implicit si pretul acestuia. Iar bursele internationale pot influenta si mai mult pretul, dar nu stiu cine ar putea sa-ti spuna cu siguranta care va fi trendul in urmatoarele 6 luni...
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm


Înapoi la Fundatii, structuri de rezistenta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron