Sfaturi pentru armarea unui balcon exterior

Fundatii, structuri de rezistenta, armaturi, structuri metalice

Sfaturi pentru armarea unui balcon exterior

Mesajde Corvin » Lun Mai 13, 2013 7:36 pm

Buna,

Vin si eu cu o problema in speranta ca voi primi sfaturile necesare in gasirea unei solutii pentru problema mea. De curand m-am hotarat sa adaug alaturi de casa deja existenta, un balcon cu latimea de 2 metri si lungimea de 11 metri. In imaginea atasata se vede casa, iar ce se vede cu rosu este varianta ce urmeaza a fi construita.

Imagine

Intrebarea este, ce adancime trebuie sa aiba santul in care vine turnat fundamentul? Ce armatura necesita fundatia, daca necesita. Ce tip de fier si ce grosime sa aiba fierul, distanta dintre etrieri si grosimea fierului in etrieri din stalpi si grinzi.

Mentionez ca la parter placa o sa fie sprijinita pe 8 stalpi. Necesita grinzi intre stalpii care vin lipiti de perete?
Referitor la placa de beton, care ar fi cea mai potrivita varianta de a arma o astfel de placa? Ar merge cu plasa sudata?

Multumesc anticipat.
Corvin
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mai 13, 2013 6:41 pm

Re: Sfaturi pentru armarea unui balcon exterior

Mesajde petre67 » Lun Mai 13, 2013 8:09 pm

Constructia pe care doresti sa o realizezi necesita autorizatie de construire, ceea ce implica existenta unui proiect in care ti se indica exact ce materiale sa folosesti.
O dimensionare corecta a fundatiei, stalpilor si grinzilor este absolut necesara pentru sustinerea planseului de beton. Vei avea nevoie de grinzi armate atat la nivelul fundatiei cat si al planseului. Adancimea fundatiei trebuie sa fie sub limita de inghet din zona ta, deci constructia va "inghiti" mult beton si mult otel pentru armatura.
Eu zic sa iei in calcul si realizarea lucrarii din lemn. Spor!
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Sfaturi pentru armarea unui balcon exterior

Mesajde Corvin » Lun Mai 13, 2013 8:32 pm

Pe mine m-ar interesa detaiile tehnice asa in mare. sa vad cam la ce cheltuieli ajung. proiect nu am nevoie la tara. :D
Corvin
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mai 13, 2013 6:41 pm

Re: Sfaturi pentru armarea unui balcon exterior

Mesajde Nervometal » Joi Noi 06, 2014 9:58 pm

Eu as merge pe aceasta varianta...este mai ieftin cu 50 % fata de orice tehnologie,planseu foarte rezistent,tavan rustic...

https://www.youtube.com/watch?v=TmUmLWpIQso
Nervometal
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Mai 10, 2014 3:45 pm


Înapoi la Fundatii, structuri de rezistenta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron