Constructie hol casa

Fundatii, structuri de rezistenta, armaturi, structuri metalice

Constructie hol casa

Mesajde florinluntraru » Lun Ian 14, 2013 11:35 pm

Am la bunici la tara o casa stil vagon, adica intri dintr-o camera in alta, si as vrea sa zidesc usile dintre camere si sa fac usi in fata, sa fac un hol lung cat tine toata casa.
Ce materiale imi trebuiesc pentru hol, daca il fac de 16 m lungime si 2 inaltime? Materiale mai ieftine daca stiti. Va multumesc.
florinluntraru
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 14, 2013 11:33 pm

Re: Constructie hol casa

Mesajde spaceman » Mar Ian 15, 2013 9:43 am

Probabil ca majoritatea ti-ar spune sa consulti un structurist, ceea ce pana la urma ar fi de preferat. Tinand totusi cont de faptul ca e casa bunicilor de la tara si din cate inteleg nu vrei nici sa depasesti un anumit buget, probabil ca poti "risca" si fara un fara un proiect modificator pt. constructie.
Ai putea merge pe varianta construirii acelui hol din structuri usoare (structura de lemn placata cu OSB si izolatie de vata minerala, eventual termoizolata la exterior cu polistiren si la interior placata cu rigips). Eu insa probabil m-as gandi sa-l fac tot din caramida (mai ales daca asa e restul casei). Pana la urma aprox. 32 mp construiti nu pot fi o avere. Importat e in ambele cazuri insa, sa legi cumva cele 2 structuri intre ele, pt. ca in timp vor "lucra" in moduri diferite iar la imbinare o sa apara fisura. Daca ai posibilitatea, ar fi bine sa torni o centura armata peste toate zidurile casei. Usile dintre camere le poti inchide linistit cu placi de rigips, eventual cu un strat de vata intre ele pt. izolare fonica. Spor la treaba!
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Constructie hol casa

Mesajde florinluntraru » Mar Ian 15, 2013 10:37 am

Cam cat bca/boltari mi-ar intra in 16 m lungime cu 2 inaltime, cati saci de ciment mi-ar trebui?
Daca puteti sa imi spuneti cam cat mi-ar trebui din fiecare, asa in mare. Deci daca fac din boltari cam ce materiale imi trebuie pentru fundatie, stalpi, centura, acoperis?
florinluntraru
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 14, 2013 11:33 pm

Re: Constructie hol casa

Mesajde petre67 » Mar Ian 15, 2013 3:13 pm

florinluntraru scrie:Cam cat bca/boltari mi-ar intra in 16 m lungime cu 2 inaltime, cati saci de ciment mi-ar trebui?
Daca puteti sa imi spuneti cam cat mi-ar trebui din fiecare, asa in mare. Deci daca fac din boltari cam ce materiale imi trebuie pentru fundatie, stalpi, centura, acoperis?


Consumul de material la zidarie depinde de cat de grosi doresti sa fie peretii.
Volumul=lungime x latime x inaltime
La 0,25 m grosime, 16 m lungime si 2 m inaltime rezulta un consum aproximativ de 8 mc. Am spus aproximativ pentru ca mai ocupa volum si tencuiala dintre boltari, mai sunt si pierderi, probabil vei face si niste stalpi de beton (cel putin eu asa sper).
Ar trebui insa sa scazi golurile de ferestre si usi, care pot modifica semnificativ necesarul de zidarie.

Pentru betonul de la fundatie calculezi volumul dupa aceeasi formula. Dupa cum spunea si spaceman este obligatorie si o centura de beton armat deasupra, care sa lege aceasta anexa de restul casei. Asta inseamna refacerea acoperisului, cheltuieli cu materialul lemnos, tigla/tabla.

Si la toata lucrarea nu este deloc de neglijat manopera.

Concluzia mea: daca nu vei folosi casa respectiva in mod curent, sau cel putin sa fie casa de weekend, nu prea merita transformarea.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Constructie hol casa

Mesajde spaceman » Mar Ian 15, 2013 4:09 pm

Daca totusi nu vrei sa refaci acoperisul, un compromis ar fi legarea acelui hol cumva de vechea constructie. Am vazut la undeva la tara o improvizatie de felul asta. In zona unde le lipesc cele doua structuri s-a scos cate o caramida si din vechea structura, iar in momentul ridicarii zidului nou se intercala cate o caramida cu zidul mai vechi ( nu stiu cum sa explic mai exact, ca doua perii care se intrepatrund). Nu e varianta pe care ar recomanda-o manualul, dar e macar ceva :)
Cum zicea si Petre poate nu merita sa te mai complici cu holul. Sau totusi, daca tu crezi ca ti-ar fi util si oricum casa are un aspect mai "rustic", si vrei momentan sa simplifici cat mai mult, atunci pur si simplu lipesti holul de casa. In timp structurile vor lucra separat, dar fisura dintre ziduri o poti repara din cand in cand cu niste mortar pe care-l zugravesti cu var. Pune-le in balanta si nu adopta ultima varianta decat daca agreezi varianta unei case fara pretentii.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm


Înapoi la Fundatii, structuri de rezistenta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron