Termoizolare perete comun duplex

Izolatii termice pentru fundatii, pereti, pardoseala sau acoperisuri. Tehnologii si materiale: polistiren expandat, polistiren extrudat, vata minerala, vata bazaltica, celuloza, termoizolatii ecologice etc.

Re: Termoizolare perete comun duplex

Mesajde kosmy022 » Mar Mar 13, 2012 10:34 am

Multumesc pt detaliere si mai ales pt poze.
Legat de peretele din baie: daca pun faianta de sus pana jos, fara sa mai izolez, mai exista riscul de condens si mucegai? Evident, aburii vor face condens pe faianta, dar faianta nu se comporta ca bariera de vapori in cazul asta? Am si geam afara ...
kosmy022
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Mar 06, 2012 10:08 am

Re: Termoizolare perete comun duplex

Mesajde petre67 » Mar Mar 13, 2012 10:44 am

Faianta va juca rolul de bariera de vapori, dar termoizolatie tot nu vei avea. Peretele respectiv va fi rece, in baie umiditatea va fi mare, deci poti sa te astepti ca efectiv sa curga apa pe faianta. Si confortul termic va avea de suferit.
Si chiar daca ai geam de aerisire, la cata umiditate va fi tot o sa apara mucegai, aproape sigur la imbinarea dintre peretele cu faianta si tavan.

Te-ai mai gandit la varianta cu spuma poliuretanica? N-ai gasit in zona o firma specializata pe asa ceva? Ai castiga ceva spatiu. Ai monta intai scheletul pentru gips carton, apoi ai umple cu spuma, ai pune folia bariera de vapori si apoi gipsul carton.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Termoizolare perete comun duplex

Mesajde kosmy022 » Mie Mar 14, 2012 10:50 am

Pai daca as face izolatia cu vata de 5 cm plus gipscarton as ajunge cam la 7 cm cu totul. Cat as economisi cu spuma? Nu stiu nici o firma in Brasov, dar daca merita o sa caut.
kosmy022
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Mar 06, 2012 10:08 am

Re: Termoizolare perete comun duplex

Mesajde petre67 » Mie Mar 14, 2012 12:05 pm

Se considera ca 3 cm de spuma poliuretanica rigida echivaleaza cu 5 cm de polistiren expandat sau vata minerala.

Nu vreau sa te zapacesc mai tare, dar uite inca o optiune, care chiar nu consuma din spatiul interior: Izolare interioara la pereti exteriori cu aKtivTHERM. Subliniez ca nu am folosit si nu am vazut folosit acest material, deci nu o lua ca si o recomandare, desi se poate dovedi viabil, ramane sa te documentezi in privinta lui.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Termoizolare perete comun duplex

Mesajde kosmy022 » Mie Mar 14, 2012 5:42 pm

Solutia e intr-adevar atragatoare, dar arata a solutie 'minune', nu stiu cata incredere pot sa am in asa ceva...
kosmy022
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Mar 06, 2012 10:08 am

Re: Termoizolare perete comun duplex

Mesajde roger-ius » Joi Mar 15, 2012 11:20 am

kosmy022 scrie:Pai daca as face izolatia cu vata de 5 cm plus gipscarton as ajunge cam la 7 cm cu totul. Cat as economisi cu spuma? Nu stiu nici o firma in Brasov, dar daca merita o sa caut.


Daca luam in discutie baia uite cum as face eu: polistiren extrudat de 5 cm, peste care se da cu adeziv si se lipeste faianta. Extrudatul are si coeficient termic mai bun decat polistirenul expandat si in plus nu permite circulatia vaporilor de apa (asta in ideea ca in partea cealata a duplexului e tot o baie). Plus ca extrudatul rezista destul de bine la compresiune.
Spuma poliuretanica e un material izolant scump. Sau chiar daca spuma aia n-o fi asa de scumpa, cei care care executa astfel de lucrari cer destul de mult. Depinde ce suprafata ai de izolat, daca nu e suprafata asa mare incearca si cu spuma ...

Restul peretelui (in afara de baie deci) eu l-as izola cu vata minerala. Si as pune pt o grosime de 5 cm a izolatiei, un strat de 10 cm de vata. Respectiv pt un strat de 10 cm, 15 sau 20 cm de vata. Vata e ieftina si se comprima usor. Ca idee e bine sa n-o comprimi, dar daca nu vrei sa pierzi din spatiu cu o izolatie groasa poti face asta. 10 cm de vata comprimati la 5 cm, tot or sa izoleze mai bine decat 5 cm de vata necomprimati.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Anterior

Înapoi la Termoizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron