Izolarea locuintei

Izolatii termice pentru fundatii, pereti, pardoseala sau acoperisuri. Tehnologii si materiale: polistiren expandat, polistiren extrudat, vata minerala, vata bazaltica, celuloza, termoizolatii ecologice etc.

Izolarea locuintei

Mesajde tantilili » Dum Feb 05, 2012 1:37 pm

Din pacate nu am izolat casa si e ff frig. Ce solutie de termoizolare imi recomandati, pe interior sau pe exteriorul casei.
Asta la primavara. Merg cu centrala non stop de cinci zile si tot frig e.
Multumesc anticipat
tantilili
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Noi 07, 2010 12:00 am

Re: IZOLAREA LOCUINTEI

Mesajde petre67 » Dum Feb 05, 2012 2:49 pm

Fiind vorba despre casa, recomand o izolatie exterioara minima cu polistiren expandat pentru fatada, grosime 10 cm. Iar in pod, peste tavan, ar fi bine sa izolezi cu vata minerala, minim 10 cm. Important este sa n-ai pierderi mari de caldura nici pe la geamuri.

Este o investitie perfect justificata, cea in izolarea casei. Obtii confort si economii substantiale la combustibil pentru incalzirea casei in sezonul rece. Si vei simti si la vara, in zilele caniculare, ca e mult mai placut in casa.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: IZOLAREA LOCUINTEI

Mesajde yzyco » Dum Feb 05, 2012 8:03 pm

Eu mi-am izolat casa pe interior cu polistiren de 3 cm extrudat, si deja am redus cheltuielile de caldura, la jumatate.
yzyco
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Feb 05, 2012 7:40 pm

Re: IZOLAREA LOCUINTEI

Mesajde roger-ius » Lun Feb 06, 2012 11:34 am

yzyco scrie:Eu mi-am izolat casa pe interior cu polistiren de 3 cm extrudat, si deja am redus cheltuielile de caldura, la jumatate.


Daca e casa de ce nu s-a optat pt. izolare pe exterior? E varianta recomandata ...
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: IZOLAREA LOCUINTEI

Mesajde cretu iulia » Sâm Feb 11, 2012 11:32 am

Cea mai buna izolare se face cu izolare polistiren de 10cm mai ales daca apartamantul este situat la nord, la parter ori este umbrit de copaci.
cretu iulia
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 29, 2010 11:00 pm

Re: IZOLAREA LOCUINTEI

Mesajde cornel2011 » Sâm Mai 19, 2012 3:21 pm

Eu va recomand sa izolati pe interior, nu mai credeti tot ce vedeti la tv sau la toti nepriceputii ce va vor doar banii. Eu va recomand sa izolati numai interior si numai peretii ce dau afara sau pe casa scarii deoarece caldura trebuie sa o oprim in casa nu sa incalzim betonul pana la polistirenul de afara care nu se va intampla vreodata si o sa vedeti rezultate uimitoare la consum gaze si la buzunar se cunoaste foarte mult fata de izolatia exterioara care se face degeaba da romanu inca e tint si prost si face ce vede la altii. De ce afara nu se placheaza in veci nimic exterior? Ati vazut pe undeva in vreo tara?
cornel2011
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mai 19, 2012 3:14 pm

Re: IZOLAREA LOCUINTEI

Mesajde corneliacornelia » Dum Iul 22, 2012 2:26 pm

Doar ca izolarea exterioara trebuie facuta corect.... ca sa nu intre soarecii sa isi faca culcus pe acolo...
corneliacornelia
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Iul 22, 2012 2:24 pm

Re: IZOLAREA LOCUINTEI

Mesajde Nick Tom » Lun Mar 10, 2014 2:48 am

Specialiştii recomandă izolarea locuinţei cu polistiren având grosimea de minim 10 cm, astfel punctul de îngheţ va fi în afara zidului, pe termoizolaţie !
În termeni populari, făcând o comparaţie empirică, o termoiozolaţie cu grosimea mai mică de 10 am este pentru clădiri la fel cum un om ar ieşi afară în ger, îmbrăcat doar cu costum, fără palton...
Nick Tom
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Noi 29, 2009 12:00 am

Re: IZOLAREA LOCUINTEI

Mesajde ion cioroianu » Sâm Apr 26, 2014 5:51 pm

Va salut, cu o întârziere de vreo 2 ani aş vrea sa-i raspund lui "cornel2011" ca da, am vazut "pe afara" doar izolare termica pe exterior. (Traiesc de 21 de ani in Germania).
Asa ca daca nu ne pricepem si nu putem ajuta macar sa nu dezinformam.
ion cioroianu
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 04, 2014 1:35 pm

Re: IZOLAREA LOCUINTEI

Mesajde meprincipessa » Mar Dec 15, 2015 10:39 am

Cred ca izolarea exterioara a locuintei reprezinta cea mai buna solutie. Daca izolarea este facuta corect faci economii substantiale la incalzire indiferent pentru ce varianta ai optat. Important este insa modul in care se face aceasta lucrare, mana de lucru adica si conditiile meteo si desigur ce materiale se folosesc. Pentru mine, in alegerea materialelor, a cantarit mult faptul ca toate erau de la acelasi producator. Eu am ales termosistemul de la Adeplast, dar sigur ca mai sunt si altii. M-am gandit ca daca isi produce materialele le si testeaza impreuna ca sa vada cum se comporta impreuna. Izolarea locuintei este o investitie buna, pe termen lung.
meprincipessa
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Noi 03, 2011 10:00 pm


Înapoi la Termoizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori