termoizolatia podului

Izolatii termice pentru fundatii, pereti, pardoseala sau acoperisuri. Tehnologii si materiale: polistiren expandat, polistiren extrudat, vata minerala, vata bazaltica, celuloza, termoizolatii ecologice etc.

termoizolatia podului

Mesajde csjency » Mie Feb 01, 2012 6:27 pm

Cunosc varianta clasica cu vata minerala.Ce parere aveti despre o posibila solutie:deseuri de polistiren maruntit in folie (cusut ca o plapuma)!!?
csjency
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Apr 17, 2011 4:47 pm

Re: termoizolatia podului

Mesajde petre67 » Mie Feb 01, 2012 8:34 pm

Ai gasit un astfel de material gata facut sau te gandesti sa-l manufacturezi tu? Ce folie folosesti? Ai vreun avantaj la un astfel de sistem fata de vata minerala? Ai acel polistiren maruntit la un pret foarte bun?

Nu de alta, dar acel polistiren va fi o gazda mult mai buna pentru soareci decat vata minerala.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: termoizolatia podului

Mesajde roger-ius » Joi Feb 02, 2012 9:57 am

csjency scrie:Cunosc varianta clasica cu vata minerala.Ce parere aveti despre o posibila solutie: deseuri de polistiren maruntit in folie (cusut ca o plapuma)!!?


Eu anul trecut tomai am izolat exteriorul casei cu polistiren si tavanul etajului cu vata minerala de sticla. Pot spune ca vata e cu mult mai ieftina decat polistirenul. Are, ce-i drept si un coeficient termic mai mare, care poate fi insa compensat cu un strad mai gros de vata. Si chiar si in acest caz iti iese mai ieftin decat o izolare cu polistiren.
Cum zice si Petre mai sus, merita varianta doar daca pe polistirenul ala maruntit dai bani putini (sau nu dai deloc). In cazul asta, ar putea fi o solutie. Ma gandesc insa si la executarea lucrarii. Cum pui acele saltele intre capriori de ex? Deci pe plan inclinat. Si trebuie si ca acele plapume sa inchida complet spatiile. Cu vata minerala, exceptand faptul ca e un material iritant, se lucreaza f. usor. Ai nevoie doar de un cutter, si nici macar nu trebuie sa masori exact zonele, taind bucatile mai mari intra lejer in toate spatiile.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm


Înapoi la Termoizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori