Proiecte mansarde

Izolatii termice pentru fundatii, pereti, pardoseala sau acoperisuri. Tehnologii si materiale: polistiren expandat, polistiren extrudat, vata minerala, vata bazaltica, celuloza, termoizolatii ecologice etc.

Proiecte mansarde

Mesajde adrianaa » Vin Mai 08, 2015 2:31 pm

As avea si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva.
Am un parter de 50 m2 si vreau sa fac mansarda. Cum se calculeaza proiectul: doar 50 m2 de mansarda sau proiectul se face la 100 m2 parter plus mansarda?

Va multumesc!
adrianaa
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mai 07, 2015 6:19 pm

Re: Proiecte mansarde

Mesajde adrianaa » Dum Mai 10, 2015 10:16 pm

Va rog, ma poate ajuta cineva pt ca arhitectul imi spune ca proiectul se calculeasza la 100 m2 :mrgreen:
adrianaa
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mai 07, 2015 6:19 pm

Re: Proiecte mansarde

Mesajde petre67 » Lun Mai 11, 2015 10:39 am

Arhitectul are dreptate. El trebuie sa reproiecteze si parterul, sa calculeze si sa dimensioneze structura de rezistenta astfel incat aceasta sa mai sustina inca un nivel.

Daca nu sunt modificari esentiale la structura de rezistenta a casei va poate face o reducere. Discutati insa si cu alt arhitect. Pana la urma totus se negociaza in functie de cerere si oferta.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Proiecte mansarde

Mesajde adrianaa » Joi Mai 14, 2015 3:30 pm

am gasit si un inginer proectant ,poate face aceelasi lucru ca si proectantul?
adrianaa
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mai 07, 2015 6:19 pm

Re: Proiecte mansarde

Mesajde marcelb » Joi Mai 21, 2015 7:53 am

adrianaa scrie:am gasit si un inginer proectant ,poate face aceelasi lucru ca si proectantul?


Structura de rezistenta a casei este de competenta inginerului proiectant nu a arhitectului. Trebuie sa vedeti insa daca are drept de semnatura pe proiecte, sa va dea un proiect pe care sa-l puteti depune la primarie pentru autorizatie.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am


Înapoi la Termoizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori