izolare interioara si exterioara apartament

Izolatii termice pentru fundatii, pereti, pardoseala sau acoperisuri. Tehnologii si materiale: polistiren expandat, polistiren extrudat, vata minerala, vata bazaltica, celuloza, termoizolatii ecologice etc.

izolare interioara si exterioara apartament

Mesajde simona silav » Sâm Feb 02, 2013 2:23 pm

Buna ziua,
Va rog sa-mi dati un sfat: cu ce as putea sa izolez peretii apartamentului sa aiba eficienta maxima. O parte din apartament e izolat cu polistiren de 10 dar nu mi se pare ca e foarte eficient.
Si, daca exista o tehnica mai avantajoasa cam care e pretul.
Multumesc.
simona silav
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Feb 02, 2013 1:39 pm

Re: izolare interioara si exterioara apartament

Mesajde petre67 » Sâm Feb 02, 2013 3:19 pm

simona silav scrie:Buna ziua,
Va rog sa-mi dati un sfat: cu ce as putea sa izolez peretii apartamentului sa aiba eficienta maxima. O parte din apartament e izolat cu polistiren de 10 dar nu mi se pare ca e foarte eficient.
Si, daca exista o tehnica mai avantajoasa cam care e pretul.
Multumesc.


Din punctul meu de vedere, cea mai avantajoasa, atat ca preturi cat si ca eficienta, este o termoizolare la exterior cu polistiren.

Desigur ca un strat de polistiren de 20 cm asigura o termoizolare mai buna comparativ cu un strat de 10 cm, insa, daca este executata corect, o termoizolare cu 10 cm polistiren ar trebui sa-si faca foarte bine simtita prezenta.

Tu spui ca doar o parte din apartament este izolata, eu zic ca chiar daca e izolat tot apartamentul dar nu este izolat tot blocul, eficienta va scadea dramatic. Se creaza punti termice prin peretii si planseele neizolate, care permit transferul termic si cu zona izolata...

Concluzia mea, sau se izoleaza tot blocul, cu polistiren expandat cu gosimea minima de 10 cm, sau, daca tii sa ai o locuinta cat mai eficienta termic, iti construiesti o casa asa cum vrei tu.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: izolare interioara si exterioara apartament

Mesajde norbac » Joi Aug 29, 2013 7:04 pm

E bine de stiut, multumim pentru raspuns, pentru ca si eu as vrea sa izolez garsoniera si eram in dubii.
norbac
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iun 01, 2012 10:31 pm


Înapoi la Termoizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori