Izolare mansarda termo si fono

Izolatii termice pentru fundatii, pereti, pardoseala sau acoperisuri. Tehnologii si materiale: polistiren expandat, polistiren extrudat, vata minerala, vata bazaltica, celuloza, termoizolatii ecologice etc.

Izolare mansarda termo si fono

Mesajde alex_tyu » Mar Ian 29, 2013 6:16 pm

Buna ziua,
Am construit o cladire noua de 1000 mp care la parter are destinatia de spatiu comercial iar la etaj(mansarda) vreau sa fac o sala de evenimente-nunti...
Acum ma confrunt cu problema izolatiei...
Am citit pe internet si am vorbit cu diferiti distribuitori de materiale insa as mai dori unele pareri referitore la ce fel de materiale ar trebui sa folosesc pentru izolatie tinand cont si de eficienta materialelor cit si de costurile acestora...
Datorita faptului ca suprafata de izolat este de aprox. 1000mp as vrea o izolatie termica buna dar in acelasi timp si fonica deoarece nu as vrea sa am probleme in viitor cu vecinii din cauza zgomotului produs, insa trebuie sa iau in calcul si costurile izolatiei + celelate costuri de amenajare si decorare care sunt destul de mari!
Astept cu nerabdare sfaturile si parerile dvs...
alex_tyu
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 29, 2013 5:54 pm

Re: Izolare mansarda termo si fono

Mesajde marcelb » Mie Ian 30, 2013 11:29 am

O izolatie atat termica cat si fonica o poti obtine folosind vata minerala, spuma poliuretanica, fulgi de celuloza, pluta.

Pentru a face o comparatie corecta eu zic sa ceri oferte de pret, inclusiv de manopera, de la firme care lucreaza cu astfel de materiale, oferte in care sa-ti precizeze ce coeficienti de transfer termic si fonic va avea solutia oferita (sau le impui tu care vrei sa fie pragul de poluare fonica, in functie de legislatie).
Doar asa vei putea face o analiza intre costurile si performantele diverselor sisteme.

In plus, daca nu ai montat inca ferestrele, ai grija si la proprietatile izolatoare ale acestora.

Citeste si subiectele despre Izolatie termica mansarda si Izolare fonica apartament. Succes!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Izolare mansarda termo si fono

Mesajde alex_tyu » Mie Ian 30, 2013 3:22 pm

D-le marcel, de aceste materiale de care mi-ati zis stiam si eu deja, dupa cum am zis am mai citit si pe internet si am mai vb cu citiva distribuitori, insa problema mea este ca toti distribuitorii(comerciantii) de materiale de constructii imi dau variante de materiale si variante de preturi insa nu stiu cit sunt de domeniu ca sa pot sa iau cea mai buna varianta in calcul...
Iar cu celelalte doua variante(celuloza-isocell sau spuma poliuretanica) am obtinut niste informatii, dar stiti cum este, fiecare isi lauda marfa ca fiind cea mai buna insa mie imi trebuie o parere de la cineva care cunoaste si nu are interesul ca ia banul pe manopera si dupa aceea, Dumnezeu cu Mila... :D
Iar referitor la poliestiren, vata minerala sau vata bazaltica, am primit niste sfaturi, cum ar fii, din exterior spre interior, folie-vata minerala de 10-vata bazaltica de 5-folie-rigips.
INSA NU SUNT SFATURI DE LA PORFESIONOSTI, de aceea am apelat la acest forum...
In continuare astept sfaturi de la cunoscatori...
Multumesc anticipat.
alex_tyu
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 29, 2013 5:54 pm

Re: Izolare mansarda termo si fono

Mesajde petre67 » Mie Ian 30, 2013 9:50 pm

Exista materiale profesionale de antifonare, care insa nu sunt tocmai ieftine iar tu ai o suprafata destul de mare de izolat (un burete fonoabsorbant costa cam 50 lei/mp). Si te intereseaza cel putin in egala masura si izolarea termica. Iar cum tu nu ai vecini deasupra ta, cred ca nu trebuie sa faci o izolatie fonica la fel cu a unui bar/club la parterul unui bloc.

Din cate cunosc eu, la antifonari este indicat sa combini mai multe materiale cu densitati diferite. Eu iti propun urmatoarea solutie, dinspre exterior spre interior: un strat de vata bazaltica de 10 cm intre capriori + un strat de 5/10 cm vata bazaltica asezat perpendicular pe primul strat + folie aluminiu cu bule de aer + gips carton fonoizolant. Daca totusi iti permiti, inlocuieste al doilea strat de vata bazaltica (cel perpendicular pe capriori) cu un strat de placi/burete fonoabsorbant.

Atentia insa, vata minerala de sticla este mult mai slaba izolatoare fonica decat vata bazaltica! Si ca izolator termic sta mai prost, dealtfel.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Izolare mansarda termo si fono

Mesajde alex_tyu » Joi Ian 31, 2013 1:02 am

D-le Petre, mai vin cu inca o intrebare, daca tot sunteti amabil sa ma ajutati...
am facut niste calcule referitoare la preturi luate de pe internet,de la o firma(nu dau nume) iar am ajuns la concluzia ca un strat de 10+ unul de 5(perpendicular) de vata bazaltica imi iese undeva la aprox. 42-44 lei/mp. la 1500mp de suprafata de izolat,este ceva...
Iar intrebarea este...
nu ies la fel de eficient termic si fonic daca as folosi un strat de vata minerala de 10 intre capriori+ un strat de 10 perpendicular pe capriori+ folie cu bule iar spatiul imi permite sa las un gol(am auzit de asa zisa perna de aer) dupa care sa mai vin cu inca un strat de vata minerala de 10 dupa care gips cartonul... luand in calcul trei starturi de vata minerala de 10cm, deci 30 cm material izolant care mi-ar iesi la pret undeva la 14-16 lei/mp...
nu as avea aceeasi izolatie termica si fonica cu 30 cm vata minerala decit 15cm vata bazaltica, tinand cont faptul ca la cost as iesi la un sfert din pret... bani cu care as mai amortiza costul gips-cartonului... :D sau paote sa folosesc si 40cm vata mierala si tot ies la jumatate din pretul vatei bazaltice... dar are aceeasi eficienta???
alex_tyu
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 29, 2013 5:54 pm

Re: Izolare mansarda termo si fono

Mesajde spaceman » Joi Ian 31, 2013 10:16 am

alex_tyu scrie:... un strat de vata minerala de 10 intre capriori+ un strat de 10 perpendicular pe capriori+ folie cu bule iar spatiul imi permite sa las un gol(am auzit de asa zisa perna de aer) dupa care sa mai vin cu inca un strat de vata minerala de 10


Sa nu cumva sa pui bariera antivapori dupa vreun strat de izolatie. Bariera de vapori se pune imediat dupa stratul de rigips, apoi straturile de vata! E f. important acest lucru. Migreaza umezeala de la interior spre exterior, intra in primul strat de vata si se loveste de folie si acolo ramane. Decat astfel pusa, e mult mai bine sa nu fie pusa folia deloc (se mai usuca vata in timp).

alex_tyu scrie: deci 30 cm material izolant care mi-ar iesi la pret undeva la 14-16 lei/mp...
nu as avea aceeasi izolatie termica si fonica cu 30 cm vata minerala decit 15cm vata bazaltica, tinand cont faptul ca la cost as iesi la un sfert din pret... bani cu care as mai amortiza costul gips-cartonului... :D sau paote sa folosesc si 40cm vata mierala si tot ies la jumatate din pretul vatei bazaltice... dar are aceeasi eficienta???


In cele ce urmeaza ma refer mai mult la izolatia termica, dar cred ca e (partial) valabil si pt. izolatia fonica.
Eu, fara cea mai mica ezitare, as pune doar vata minerala de sticla. Este mult mai ieftina decat vata minerala bazaltica, iar coeficientul termic nu este mult mai prost. La vata minerala de sticla ai o conductivitate termica (W/mºK): 0.04, iar la cea bazaltica este de 0,037. Deci cu cei 30 cm ai izolatiei, formati exclusiv din vata minerala simpla ai o izolatie termica (si fonica) mult mai buna decat ai avea cu cei 15 cm de izolatie cu vata bazaltica. La diferente relativ mici ale coeficientului termic important e sa fie cat mai gros stratul izolator! Iar daca zici ca ai in plus si o "perna" de aer intre straturile de vata, deja te apropii de izolatia termica ideala. Un punct in minus al vatei minerale de sticla fata de cea bazaltica ar fi acela ca ea se taseaza mai usor, incearca deci sa tai putin la lat stratul de vata decat ai distanta dintre capriori, pana la urma asta e bine si pt. ca nu o sa ai goluri la margini. Daca asezi cat mai corect cele 3 straturi, chiar daca, sa zicem, in timp ar putea aparea mici goluri in izolatia unui strat, celelate 2 ar diminua mult acest dezavantaj. Alt punct in plus al vatei bazaltice este acela ca este mult mai rezistenta la foc. De asta se folosete si la cosuri de fum. Dar sa nu ne gandim la ce e mai rau :)
La final, daca ai o izolatie de 30 cm (plus perna de aer) nici nu stiu daca are rost sa mai cumperi folie cu bule. Daca nu e diferenta mare de pret ia-o, daca e scumpa iti ajunge si o folie de aluminiu simpla.
In concluzie e de preferat o izolatie mai groasa dintr-un material care e mult mai ieftin.
Ultima oară modificat de spaceman pe Joi Ian 31, 2013 12:48 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Izolare mansarda termo si fono

Mesajde petre67 » Joi Ian 31, 2013 12:03 pm

Dupa cum zice si spaceman, daca e sa te legi strict de izolatia termica, diferentele dintre vata de sticla si vata bazaltica sunt reduse, deci 30 de cm de vata de sticla suna foarte bine.
Daca intervine insa si problema izolarii fonice, aici teoria spune ca cel mai eficient este sa combini mai multe materiale cu densitati diferite. Asta pentru ca materialele cu densitate mare (cum este vata bazaltica comparativ cu cea de sticla) atenueaza sunetele cu frecventa joasa (basul) iar cele cu densitate mai redusa blocheaza sunetele cu frecvente inalte.

Intradevar, diferenta de pret intre vata bazaltica si cea de sticla este foarte mare.

Poti incerca si cu 2-3 straturi de vata de sticla, dintre care unul sa fie ISOVER AKUSTO (sau ceva analog de la alti producatori). Aceasta vata de sticla are un Indice de atenuare a zgomotului aerian de 47 dB la grosimea de 10 cm si 42 dB la grosimea de 5 cm. Iar pretul la 5 cm este undeva la 4 lei/mp.

Si este foarte bine daca poti crea aceea "perna de aer". Va ajuta atat la izolarea fonica cat si la cea termica. Succes!
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Izolare mansarda termo si fono

Mesajde waleeed12 » Sâm Mar 26, 2016 7:15 am

La final, daca ai o izolatie de 30 cm (plus perna de aer) nici nu stiu daca are rost sa mai cumperi folie cu bule. Daca nu e diferenta mare de pret ia-o, daca e scumpa iti ajunge si o folie de aluminiu simpla.
waleeed12
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mar 26, 2016 7:14 am

Re: Izolare mansarda termo si fono

Mesajde Stef012 » Joi Mar 08, 2018 10:13 pm

Buna ziua,as dori o lamurire daca se poate ,am o casa unde construiesc o mansarda locuibila,deci vreau izolatie fonica si termica cat mai ok,intrebarea mea este acoperisul cu grinzi de 8 sau 10,vata minerala sau bazaltica isover (ambele de 10) ,dupa aceasta folie de vapor si m-am gandit sa pun peste osb de 3 si dupa rigips.Este bine sau cum imi sugerati sa ajung la macar 20 tinand cont ca am grinzile aproape cumparate toate .Va multumesc
Stef012
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mar 08, 2018 10:09 pm

Re: Izolare mansarda termo si fono

Mesajde Shahtaj » Sâm Iun 17, 2023 3:45 pm

Enjoy the beauty of traditional embroidery with Shahtaj Qaiser's Embroidered dresses. Our collection features embroidered designs on high-quality fabric, perfect for any occasion. Buy your favorite dress online from Shahtaj Qaiser.
Shahtaj
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iun 17, 2023 12:57 pm

Următorul

Înapoi la Termoizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron