Termoizolare fundatie

Izolatii termice pentru fundatii, pereti, pardoseala sau acoperisuri. Tehnologii si materiale: polistiren expandat, polistiren extrudat, vata minerala, vata bazaltica, celuloza, termoizolatii ecologice etc.

Termoizolare fundatie

Mesajde ortep » Joi Mar 03, 2011 9:27 pm

buna seara. vreau sa va intreb daca temelia casei trebuie izolata termic?
bucataria este orientata in partea nordica, tot pe acolo , prin coltul casei intra teava de apa. casa ii in contructie inca , fara incalzire. iarna asta a inghetat apa, credeti ca ar trebui sa izolez coltul casei ,respectif temelia? multumesc
ortep
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mar 03, 2011 9:14 pm

Re: Termoizolare fundatie

Mesajde Nic » Vin Mar 04, 2011 12:10 pm

ortep scrie:buna seara. vreau sa va intreb daca temelia casei trebuie izolata termic?


Da, ar fi bine sa se izoleze si fundatia pentru a nu avea punti termice, ca sa nu mai zic de faptul ca asa e protejata de inghet si teava de apa. Eu personal am izolat si elevatia ingropata in pamant pana la o adancime de 60 cm cu un polistiren extrudat de 3 cm. Soclul, partea de fundatie supraterana o voi izola cu polistiren de acceasi grosime ca cel care va fi pus pe zidurile casei.
Nic
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 07, 2007 11:00 pm

Re: Termoizolare fundatie

Mesajde petre67 » Vin Mar 04, 2011 1:30 pm

Eu zic sa izolezi soclul casei cu polistiren extrudat de 3-5 cm.
O sa simti diferenta de confort la temperatura pardoselii.
Si precis nu-ti mai ingheata apa.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Termoizolare fundatie

Mesajde badita stefan » Mar Noi 27, 2012 7:46 pm

Salut tuturor! Am si eu o nelamurire: stau la parter si as vrea sa izolez podeaua. Cum e mai bine, pe sub parchet sau pe la subsol?
badita stefan
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 27, 2012 7:29 pm

Re: Termoizolare fundatie

Mesajde petre67 » Mar Noi 27, 2012 8:37 pm

badita stefan scrie:Salut tuturor! Am si eu o nelamurire: stau la parter si as vrea sa izolez podeaua. Cum e mai bine, pe sub parchet sau pe la subsol?


Izoleaza sub parchet, altfel, mai ales daca soclul blocului nu este izolat la exterior, transferul termic se va realiza prin placa si ai izolat degeaba dedesuptul ei.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm


Înapoi la Termoizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori