Izolatii Apartamente

Izolatii termice pentru fundatii, pereti, pardoseala sau acoperisuri. Tehnologii si materiale: polistiren expandat, polistiren extrudat, vata minerala, vata bazaltica, celuloza, termoizolatii ecologice etc.

Izolatii Apartamente

Mesajde alexdan83 » Mar Mar 01, 2011 11:42 am

Care este cea mai buna izolatie interioara pt. un apartament, din ce materiale. Care ma poate ajuta. Multumesc.
alexdan83
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Noi 28, 2010 12:00 am

Re: Izolatii Apartamente

Mesajde marcelb » Mar Mar 01, 2011 12:54 pm

Polistirenul care se vinde la noi este agrementat pentru a fi folosit la exterior.
Aici poti gasi insa o solutie de termoizolare agremetata pentru a fi folosita la interior:
https://www.casesigradini.ro/revista/a4/ ... interioara
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Izolatii Apartamente

Mesajde dorinclujnapoca » Joi Apr 07, 2011 12:41 pm

eventual ,daca nu pui polistiren expandat , poti lua in considerare varianta de polistiren extrudat mai subtire si cu coeficienti izolatori mult mai buni.
dorinclujnapoca
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Apr 06, 2011 3:31 pm

Re: Izolatii Apartamente

Mesajde ando » Joi Apr 07, 2011 3:07 pm

In general izolarea cu polistiren e recomadata a fi executata pe exterior. La interior se merge mai mult pe varianta vata minerala (cu folie bariera de vapori)+rigips. Punand polistiren pe interior exista riscul de aparitie a mucegaiului intre polistiren si zid.
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Izolatii Apartamente

Mesajde mara135 » Mie Iun 22, 2011 10:08 am

Si in interior, izolarea cu polistiren este eficienta, doar ca ocupa mai mult spatiu din apartament.
mara135
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 22, 2011 10:06 am

Re: Izolatii Apartamente

Mesajde marryana84 » Lun Iul 04, 2011 8:33 pm

marcelb scrie:Polistirenul care se vinde la noi este agrementat pentru a fi folosit la exterior.
Aici poti gasi insa o solutie de termoizolare agremetata pentru a fi folosita la interior:
https://www.casesigradini.ro/revista/a4/ ... interioara


Recomand la interior o alta solutie de izolatie eficienta si convenabila din punct de vedere financiar: un glet termoizolant de interior -aktivTHERM ce functioneaza pe principiul reflexiei, pastreaza in interior caldura si elimina igrasia. Eu am izolat balconul toamna trecuta si nu mi-a mai aparut mucegai sau igrasie pe peretii balconului...asa cum pateam in fiecare iarna din cauza umiditatii. :)
marryana84
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iul 04, 2011 7:59 pm

Re: Izolatii Apartamente

Mesajde Ramo Mona » Dum Iul 17, 2011 6:59 pm

Recomand la interior o alta solutie de izolatie eficienta si convenabila din punct de vedere financiar: un glet termoizolant de interior -aktivTHERM ce functioneaza pe principiul reflexiei, pastreaza in interior caldura si elimina igrasia. Eu am izolat balconul toamna trecuta si nu mi-a mai aparut mucegai sau igrasie pe peretii balconului...asa cum pateam in fiecare iarna din cauza umiditatii. marryana84

Ma bucur ca citind acest forum am aflat cum sa scap de egrasia din balcon :)
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Izolatii Apartamente

Mesajde RamoDancea_26 » Sâm Oct 29, 2011 10:33 pm

Anul trecut am izolat apartamentul pe interior cu polistiren de 3(stau la parter si era necesar), insa mucegaiul a aparut. In acest an am izolat si exteriorul cu polistiren de 10 si se observa temperatura crescuta cu mai bine de un grad si nu mai am apa pe perete.
RamoDancea_26
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Ian 29, 2011 2:55 pm

Re: Izolatii Apartamente

Mesajde petre67 » Dum Oct 30, 2011 9:30 am

RamoDancea_26 scrie:Anul trecut am izolat apartamentul pe interior cu polistiren de 3(stau la parter si era necesar), insa mucegaiul a aparut. In acest an am izolat si exteriorul cu polistiren de 10 si se observa temperatura crescuta cu mai bine de un grad si nu mai am apa pe perete.


Izolatia facuta pe interior a fost o greseala, polistirenul de 10 pe exxterior ar fi rezolvat de la inceput problema.
Norocul tau este ca stai la parter, si poti face termoizolarea usor, chiar daca nu se face la tot blocul.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Izolatii Apartamente

Mesajde Dragos Gurau » Lun Mar 16, 2015 12:50 pm

Buna ziua, credeti ca termoizolatia ferestrelor si a balconului cu rulouri exterioare este eficienta? Imi poate oferi cineva cateva rezultate concrete? Adica, cu cat i s-au redus facturile iarna la caldura si vara la electricitate (pentru ca am auzit ca rulourile pot face si umbra si nu mai ai nevoie de ventilatoare si aer conditionat). Imi puteti spune si o firma serioasa care monteaza rulouri? A auzit cineva de Practix? A fost recomandarea fratelui meu, care stia de firma asta (http://www.practix.ro) de la un coleg de serviciu. Multumesc!
Dragos Gurau
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 16, 2015 12:42 pm

Următorul

Înapoi la Termoizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori